Piątek, 03 maja 202403/05/2024
690 680 960
690 680 960

Inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa. Tematem przewodnim będzie Wielkanocne Bębnienie

Wielkanocne bębnienie to ważny zwyczaj dla mieszkańców zarówno Janowca, ale również Iłży, Iwanisk, Wielopola Skrzyńskiego i Zakrzówka. Tej tradycji będzie poświęcone spotkanie w Janowcu stanowiące jednocześnie Inaugurację Wojewódzką Europejskich Dni Dziedzictwa.

Janowiec
2022-09-10, 10:00

Po raz pierwszy w historii Europejskich Dni Dziedzictwa odbywających się w regionie lubelskim odbędzie się ich wojewódzka inauguracja, na którą zaprasza Zamek w Janowcu – Oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Wydarzenie będzie prawdziwym świętem niematerialnego dziedzictwa. Będzie można dowiedzieć się wielu ciekawostek nie tylko o samej janowieckiej tradycji bębnienia wielkanocnego, ale także skonfrontować ten obrzęd z podobnymi zwyczajami w Polsce.

Janowiec jest też miejscem, gdzie kultywowane, a nawet wskrzeszane są inne niematerialne tradycje, o czym tego dnia będzie mowa. Wydarzenie będzie również doskonałą okazją do spotkania osób i środowisk z Lubelszczyzny, które są depozytariuszami rozmaitych zwyczajów w całym swym bogactwie i różnorodności – niezależnie od tego czy są wpisani na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego lub być może planują takie starania w przyszłości.

W programie dnia przewidziano m. in. wystąpienie dotyczące działań podejmowanych przez Narodowy Instytut Dziedzictwa w zakresie dziedzictwa niematerialnego i tworzenia Krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz Krajowego rejestru dobrych praktyk w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego, zwiedzanie Zamku i skansenu z zespołem zabudowy dworskiej z terenu Lubelszczyzny. Nie zabraknie prezentacji tradycji bębniarskich na dziedzińcu zamkowym.

Z kolei Pasterstwo – zapomniane dziedzictwo to tytuł specjalnego wystąpienia, inicjującego powrót do tradycji wypasu owiec przy zamku w Janowcu, realizowanego partnersko przez Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym oraz Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie.

(fot. materiały organizatora)

Dodaj komentarz