Środa, 29 maja 202429/05/2024
690 680 960
690 680 960

Wiadomo, jakie laptopy dostaną czwartoklasiści w ośmiu regionach kraju

Ministerstwo Cyfryzacji wyłoniło dostawców laptopów dla czwartoklasistów w 8 z 73 regionów, na które podzielony został przetarg. Do znajdujących się w nich szkół trafi 44 tys. 909 laptopów o wartości ponad 132 mln zł. – Zgodnie z procedurą, po podpisaniu umów wykonawczych, firmy mają maksymalnie 40 dni na dostarczenie komputerów do szkół, ale przewidujemy, że w części przypadków ten czas może być krótszy – wyjaśnia minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Regiony, w których ministerstwo wyłoniło dostawców i sprzęt

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, jakie modele laptopów otrzymają uczniowie czwartych klas. Podział modeli w regionach prezentuje się następująco:

 • sandomiersko-jędrzejowski – HP ProBook 440 G9
 • siedlecki – Dell Latitude 3540
 • suwalski – Dell Latitude 3540
 • bydgosko-toruński – Acer TravelMate P2 TMP215-54
 • chełmsko-zamojski – HP ProBook 440 G9
 • radomski – Dell Latitude 3540
 • miasto Łódź – Dell Latitude 3540
 • warszawski-zachodni –  Dell Latitude 3540

W każdym z regionów wybrany został oferent proponujący najniższą cenę. W zależności od regionu, wahała się ona od 2939,70 zł do 2950,77 zł, co mieści się w budżecie założonym na realizację programu.

W celu uzyskania jak najkorzystniejszych cen zakupu w kolejnych umowach wykonawczych, maksymalna cena zakupu zostanie ustalona na poziomie najniższej zaproponowanej w pierwszej rundzie, tj. 2939,70 złotych.

Wiadomo, jakie laptopy dostaną czwartoklasiści w ośmiu regionach kraju

fot. MC

Inwestycja w przyszłość

Na zakup 394 346 laptopów dla czwartoklasistów przeznaczony zostanie w tym roku ponad miliard zł. Otrzymają je wszyscy uczniowie klas czwartych szkół publicznych i niepublicznych w Polsce.

– Program wyposażania w laptopy uczniów klas IV zostanie z uczniami na stałe dzięki ustawie, którą w porozumieniu z Ministerstwem Cyfryzacji przygotowali posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Musimy zabezpieczyć kolejne roczniki tak, aby nowoczesny sprzęt był niezmiennym elementem polskiego systemu oświaty. To kolejny zastrzyk nowych technologii po programach realizowanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Cyfryzacji w latach 2015-23. Wymogi współczesnej gospodarki są wyższe niż kiedyś i kompetencje cyfrowe nie są już opcją dla młodych ludzi wchodzących na rynek pracy. Polska młodzież ma świetne wyniki w międzynarodowych badaniach umiejętności matematycznych i powszechny dostęp do sprzętu pomoże wykorzystać ten potencjał – dodał minister Cieszyński.

Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, inwestycje w edukację, cyfryzację czy technologie są kluczowe dla przyszłości Polski. Uczniowie muszą mieć równy dostęp do odpowiedniego sprzętu, aby móc w tych mianach uczestniczyć.

– Laptopy będą własnością uczniów, a właściwie ich rodziców. To oni będą decydować, w jakim zakresie dzieci będą z nich korzystać, choć oczywiście naszym głównym celem jest wprowadzenie nowych technologii na stałe do edukacji dzieci i młodzieży – podkreśla szef resortu cyfryzacji.

Przekazanie laptopów będzie następować na podstawie umowy zawartej przez gminę lub szkołę z rodzicem ucznia. Wzór umowy określony zostanie w rozporządzeniu Ministra Cyfryzacji.

(źródło MC)

20 komentarzy

 1. Dziadek ze Slamsowa

  Czego to się jeszcze ludziom nie rozda, żeby tylko utrzymać się przy żłobach.

 2. Tusk obiecał a Kaczyński dał. Znowu ukradł pomysł Tuska złodziej jeden.

 3. Patole maja wszystko za darmochę..A Ty zapitalaj za miskę ryżu.!

 4. Bardzo fajna inicjatywa. Na nowych laptopach dzieci będą mogły sobie grać w gry zamiast się uczyć.

 5. Może jednak niech obniżą podatki i każdy kupuje dziecku laptop taki jak chce – tak jak z ubraniami, czy państwo w tę kwestię też chce się mieszać ??

  • Jak twój nadzorca(władza) będzie dawał Tobie prezenty z twoich podatków to pobierze sobie marże za dystrybucję. Przy obniżce podatków nie mogą tego zrobić, ani też dysponować większą kwotą z podatków. Władza nie ma z tego zysku.

   • Wiadomo że od wszystkiego mają dole i zajęcie dla tysięcy nikomu do niczego potrzebnych urzędasów i biurwów.

  • Komuchu zawszony mało podatków obniżyli? Np. kwota wolna cepie.

   • Wróć na lekcję matematyki. Przez brak odliczenia składki zdrowotnej nie ma kwoty wolnej od podatku. Są trzy progi podatkowe: 9%, 21% i 41%.

 6. A biedne lubelskie czemu nic nie dostało?

 7. prawdziwy pisowiec, katolik, komunista

  To po co jest w takim razie 500/800+? Nie miało to być przypadkiem na dzieci? Patola przewala wszystko na harnasie i faje a na dzieci już nie starcza żeby kupić prostego laptopa?

  • Harnasia i tatrę to ty pijesz menelu

  • Prawdziwy pisowiec za was didzieci dostawały szczaw i mirabelki i puszki po piwie aby kupić sobie zeszyt. Teraz dzieci jadą nad morze. Nigdy Niemca Tuska i ruskiej Konfederacjii Grigorija Brauna i Korwina Nikke.

 8. W pierwszym rozdaniu region chełmsko-zamojski? Beata Mazurek funduje kiełbasę wyborczą w swoim okręgu i okręgu swoich kolegów. Widzę, że okręg wyborczy nr 6 dał sobie spokój, marszałek Stawiarski postanowił nie wchodzić koleżance w drogę, widać to po obsadzie ważnych instytucji w regionie. Szkoda.

 9. Czemu 4 klasitom. Dużo osób w tym roku nie dostało awansu do 5 klasy?

Dodaj komentarz

Wiadomości z info112