Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Walka o Górki Czechowskie przenosi się do sądu. Dzisiaj triumfowało TBV (zdjęcia)

We wtorkowych potyczkach sądowych, które związane były z budzącą wiele emocji planowaną inwestycją na Górkach Czechowskich, dwukrotnie wygrała spółka TBV. Obrońcy tego terenu nie składają jednak broni i rozważają dalszą walkę.

We wtorek odbyły się dwie rozprawy sądowe związane ze zbliżającym się referendum w sprawie zagospodarowania Górek Czechowskich. Pierwsza z nich dotyczyła skargi społecznika, członka rady dzielnicy Czechów Południowy Andrzeja Filipowicza, który zarzucił spółce TBV m.in. podawanie w przestrzeni publicznej kłamliwych informacji dotyczących inwestycji. Druga sprawa, tym razem z powództwa spółki TBV, związana była ze słowami wypowiedzianymi przez Krzysztofa Gorczycę podczas niedzielnego marszu w obronie Górek Czechowskich. Spółka zarzuciła prezesowi Towarzystwa dla Natury i Człowieka kłamstwa.

Lubelski aktywista Andrzej Filipowicz zarzucił spółce TBV, że na billboardach czy też w licznych artykułach sponsorowanych przekonuje mieszkańców, iż teren 30 ha, na którym chce budować bloki, w każdej chwili może zostać zabudowany pawilonami, halami i biurowcami. Wyjaśniał, że nie jest to zgodne z prawdą, gdyż zgodnie z miejskimi planami, na które się powoływał, zabudowane może zostać maksymalnie 14 ha. Tym samym zdaniem Filipowicza przekazy spółki wprowadzają w błąd opinię publiczną i zażądał zakazu ich publikowania.

Strona przeciwna od początku żądała oddalenia powództwa. Powołany został również świadek, architekt Bolesław Stelmach, który na zlecenie TBV wykonuje m.in. projekty tego terenu. Tłumaczył on, że wszystkie materiały publikowane przez spółkę oparte są na miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego zatwierdzonym przez miasto Lublin. Ten zaś zezwala, aby na wyznaczonej części, która obejmuje właśnie 30 ha, powstały tego typu obiekty. W wyniku tego sędzia Anna Wołucka-Ławnikowicz orzekła, że wnioskodawca nie udowodnił swoich zarzutów, więc nie może zakazać publikowania materiałów, o które prowadzony jest spór.

Drugi proces dotyczył słów wypowiedzianych przez Kazimierza Gorczycę podczas niedzielnego „Marszu dla Górek Czechowskich – Nie dla blokowisk”. Wzięło w nim udział kilkaset osób, które z transparentami i kolorowymi rekwizytami nawiązującymi do naturalnego charakteru tego terenu, wyruszyli z pl. Łokietka pod budynek Centrum Spotkania Kultur. W jego trakcie prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka w jednej z wypowiedzi stwierdził: „Głos oddany na NIE, jest głosem za dużym 100-hektarowym parkiem, takim, jaki od lat jest tam planowany”. To nie spodobało się spółce TBV, która zażądała, aby sprostował on swoje słowa.

Obecny na sali prezes TBV Investment Wojciech Dzioba wyjaśniał, że mieszkańcy słuchający tej wypowiedzi mogą odnieść wrażenie, że głosując na NIE właściciel tego terenu wybuduje park o większej powierzchni, niż planowany jest w przypadku głosowania na TAK. Zaznaczył jednocześnie, że w przypadku kiedy referendum będzie dla niego niekorzystne, nie przewiduje inwestowania w park. W związku z tym sędzia Irena Grymuza uznała, że zakwestionowane słowa Krzysztofa Gorczycy były nieprawdziwe i nakazała ich sprostowanie. Zarówno Filipowicz jak też Gorczyca rozważają złożenie zażalenia na decyzje sądu.

(fot. lublin112.pl)

42 komentarze

  1. Wiesniakom wybudować galerie żeby foty leciały na fac-a to zamknął mordy. Im nie dogodzicie.

    • Dokładnie Olek. Mieszczuchy już zapomnieli z skąd tak naprawdę pochodzą. Zachowują się jak tz „pies ogrodnika” czyli „sam nic nie zrobi i nikomu nie pozwoli”. Skoro nie pasują im bloki, park czy nowa inna infrastruktura to postawić im kurniki i chlewnie czyli tz „natura 2020”.:)

  2. Kochani, głosujmy na NIE. Tu chodzi wyłącznie o duża kasę dla dewelopera. Czy widzicie ile pieniędzy wpompował w reklamę?
    Tu gra idzie o wielkie pieniądze, my nic z tego nie będziemy mieć…

    • góral czechowski

      Oczywiście, bo jak ktoś próbuje zarobić pieniądze to jest zły i aspołeczny. Żeby było jasne, nie ufam tbv za grosz, ale taki ciemne myślenie „pieniądze = zło” to jest jeden z powodów, dla którego jesteśmy w ogonie Europy.

  3. TYLKO PALIKOT! TYLKO PLATFORMA!

  4. Mam tylko jedno pytanie – kto zapłaci za te dwa postępowania przed Sądem, ci pseudo aktywiści czy znowu MY społeczeństwo???

  5. Ludzie nawet nie zdajecie sobie sprawy,że całą akcję przeciwko Górkom Czechowskim nakręciła znana i nielubiana firma z Lublina. Niestety nie udało się im kupić tego terenu od Echo Inw. więc robią wszystko żeby TBV „załatwić” To czy jest tam korytarz powietrzny czy rośnie lilia „niewiadomojaka” nie miało dla nich znaczenia. Zmobilizowali i podpuścili kogo się tylko dało,żeby rozpętać burzę wokół Górek Czechowskich.Wszyscy , którzy się w to włączają nawet nie mają pojęcia , gdzie jest dno. Pomyślcie, kiedy Echo chciało budować galerię nikt nie czuł się z tego powodu zapowietrzony, gdzie wtedy byli ekolodzy , mieszkańcy zero, nul reakcji. Echo zrezygnowało bo koszty przebudowy skrzyżowania ich przerosły.Dlatego samo referendum jest bez sensu, wydają moje i Wasze pieniądze,żeby dwóch panów, a szczególnie żona jednego z nich miała dziką satysfakcję, że tym z TBV krwi i interesów upuścili. Ich Wasz korytarz powietrzny nie interesuje. Pozdrawiam

    • Kuba bez głupiego uśmiechu na piwie

      Więc może sprawą powinna w końcu zająć się prokuratura? Skończył by się ten cały syf w ogół tej sprawy.

    • Proszę się zapoznać z wątkiem [Lublin] Górki Czechowskie – TBV (d. Park Echo) na Skyscrapercity.com Protestowali cały czas, i to nie tylko ekolodzy, pomimo tego, że galeria miała zająć tylko 8ha przy Willowej, a na reszcie terenu park.

  6. Mafia w sądzie i w rządzie.

  7. Krótka acz wzruszająca bajka o Górkach Czechowskich

    Zastanawiam się czy nie można podważyć ważności umowy kupna Górek przez Echo Investment w 2000 roku od Agencji Mienia Wojskowego. Otóż wielki deweloper budujący wielkie centra handlowe, biurowce, hotele i budynki mieszkalne (m.in. Babka Tower – 105 m wysokości) kupuje w Lublinie 113 ha terenów zielonych (po bardzo niskiej cenie odpowiadającej terenom zielonym) zapewne po to, żeby urządzić tam park i budynki rekreacyjne, gdyż takie jest przeznaczenie terenu. No cóż, kto bogatemu zabroni urządzić tereny zielone pod wypoczynek dla mieszkańców Lublina? Czy ktoś wierzy w tą wzruszającą historię? Wyraźnie widać, że umowa była zawarta w złej wierze, co się szybko potwierdziło, bo firma wcale nie zamierzała inwestować zgodnie z przeznaczeniem terenu, tylko zaczęli lobbować za zmianą przeznaczenia Górek na budowę galerii handlowej. W tle oczywiście domniemane łapówki i przekupstwa członków rady miasta. I nagle cała historia zaczyna brzmieć realistycznie. Uzyskują zmianę przeznaczenia terenu, jego wartość znacznie wzrasta, po czym sprzedają go z wielkim zyskiem, wycofując się z obietnic budowy skrzyżowania. Jest coraz bardziej realistycznie. Mamy nowego właściciela – TBV (powiązany z poprzednim poprzez Griffin Real Estate). I uwierzycie, mamy nową wzruszającą historię. TBV urządzi dla mieszkańców Lublina 75 hektarowy park na własny koszt i odda go miastu za symboliczną złotówkę, hurra! Dobroczyńcy. Piękna historia, wzruszyłem się. Czy jesteś za zmianą planu zagospodarowania dla Górek Czechowskich na zabudowę mieszkalno-usługową (30 ha) w zamian za urządzenie parku (75 ha) i przekazanie go miastu? Jak można być przeciw, park za darmo! tylko za zmianę planu zagospodarowania terenu? Naprawdę jestem wzruszony, tyle dobroci w dzisiejszych czasach. KONIEC BAJKI. Wybudują bloki na wszystkich płaskich terenach Górek. Zarobią na tym 400 mln zł.

Z kraju