Niedziela, 05 maja 202405/05/2024
690 680 960
690 680 960

W ramach protestu wyłączą oświetlenie na Placu Litewskim w Lublinie oraz wokół Urzędu Gminy w Terespolu

Samorządowcy nie zgadzają się z działaniami rządu dlatego też zorganizowali ogólnopolski protest, który polega na wyłączeniu świateł w symbolicznych punktach poszczególnych miejscowości. W naszym regionie akcja odbędzie się w Lublinie i w Terespolu.

Dzisiaj o godzinie 17.00 na godzinę wyłączona zostanie iluminacja na Placu Litewskim w Lublinie, czyli podświetlenia fontanny multimedialnej, iluminacje zabytków oraz pomników, podświetlenia drzew i elementów małej architektury. Wyłączony zostanie również napis „I love Lublin”.

Włączone natomiast pozostanie oświetlenie wysokie ciągów komunikacyjnych czyli latarnie na przedłużeniu Deptaka w stronę Krakowskiego Przedmieścia oraz przy ścieżkach parkowych. Zgasną także latarnie zlokalizowane wokół Urzędu Gminy Terespol. W ten sposób miasta te przyłączą się do ogólnopolskiego protestu samorządów, który polega na wyłączeniu świateł w symbolicznych punktach poszczególnych miejscowości.

Samorządowcy nie zgadzają się bowiem z działaniami rządu, w tym przypadku chodzi o weto Polski wobec środków unijnych. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił takie stanowisko w sprawie projektu budżetu Unii Europejskiej, w którym wydawanie środków UE uzależnione jest od przestrzegania praworządności. Zasada praworządności obejmuje legalność, co oznacza przejrzysty, odpowiedzialny, pluralistyczny proces stanowienia prawa.

Samorządy alarmują, że przez działania rządu nasz kraj może zostać pozbawiony ogromnych środków unijnych przeznaczonych na odbudowę po pandemii COVID-19, a także na rozwój. W związku z tym rady kolejnych miast przyjmują uchwały wzywające Prezesa Rady Ministrów do powstrzymania się od tego typu działań. Także Zarząd Związku Miast Polskich sformułował oświadczenie w sprawie zapowiedzianego przez rząd weta Polski wobec budżetu Unii Europejskiej.

Jak wyjaśnia prezydent Lublina Krzysztof Żuk, udział miasta w ogólnopolskiej akcji ma wymiar symboliczny. Jest formą sprzeciwu wobec polityki rządu dotyczącej finansowania samorządów, które cały czas ponoszą konsekwencje zmian w systemie podatkowym wprowadzone w II połowie 2019 roku i kontynuowane są w tegorocznych pracach legislacyjnych. Jak oszacowano, z tych powodów w 2021 roku do budżetu Miasta Lublin nie wpłynie kwota ok. 80 mln zł.

Prezydent dodaje, że ograniczenie udziału samorządów we wpływach z PIT i CIT, procedowane właśnie w polskim parlamencie, uniemożliwi wieloletnie planowanie inwestycji. Dodatkowo w 2021 roku zaplanowana subwencja oświatowa nie pokryje nawet kosztów wynagrodzeń pracowników oświaty. Do zadań, które powinny być finansowane z subwencji oświatowej przekazywanej z budżetu państwa, w 2021 roku Miasto Lublin ze środków własnych dołoży ponad 178 mln zł. Ubytek dochodów spowodowany decyzjami rządu oraz niedoszacowanie subwencji oświatowej zagraża kontynuowaniu strategii rozwoju miasta i hamuje realizację procesów inwestycyjnych prowadzonych na rzecz mieszkańców Lublina.

(fot. lublin112.pl)

34 komentarze

  1. Przeciwnik połamanych łechtaczek

    W ranach protestu samorządzący żuk niech sobie światło u siebie w lodówce wyĺączy a potem z trzaskowakim niech sie napiją wody z Wisĺy.

  2. wkrótce cała Polska bedzie protestować powoli mają dość nieudaczników