690 680 960

Terytorialsi szkolili się pod okiem ratowników medycznych (zdjęcia)

W dniach 1-2 lutego br. w Monoprofilowym Centrum Symulacji Medycznej przy Akademii Zamojskiej odbyły się warsztaty dla ratowników 2 Lubelskiej Brygady OT.

Lubelscy Terytorialsi systematycznie doskonalą swoje kompetencje medyczne. Okazją do zdobycia nowych umiejętności były dwudniowe warsztaty zorganizowane w Monoprofilowym Centrum Symulacji Medycznej przy Akademii Zamojskiej, we współpracy z Zespołem Ratownictwa Medycznego Zamojskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. Żołnierze szkolili się u boku doświadczonych ratowników medycznych. Warsztaty poprowadził Krzysztof Obolewicz – żołnierz 25 zamojskiego batalionu lekkiej piechoty, ratownik medyczny z 18-letnim doświadczeniem i wykładowca Akademii Zamojskiej.

W warsztatach wzięło udział ponad dwudziestu żołnierzy OT, którzy pełnią funkcje medyczne w zamojskim batalionie oraz studenci drugiego roku pielęgniarstwa, co dodatkowo umożliwiło wymianę doświadczeń i umiejętności.

– Celem warsztatów było podniesienie wiedzy i nabycie praktycznych umiejętności z zakresu pierwszej pomocy, podstaw ratownictwa medycznego i medycyny taktycznej. Żołnierze mogli ćwiczyć na nowoczesnym sprzęcie, który jest na wyposażeniu centrum – fantomy, zestawy do pozorowania urazów, modele do nauki iniekcji, defibrylatory i cała gama sprzętu używanego przez zespoły ratownictwa medycznego – powiedział Krzysztof Obolewicz.

Pierwszy etap warsztatów miał na celu naukę praktycznych umiejętności z zakresu oceny stanu poszkodowanego, oceny podstawowych parametrów życiowych, różnych metod transportu osób poszkodowanych, udrażniania dróg oddechowy, czy badania urazowego. Następnie żołnierze ćwiczyli współpracę z Zespołem Ratownictwa Medycznego – obsługę karetki, przejazd do miejsca zdarzenia, transport poszkodowanego, a także wypełnianie dokumentacji medycznej.

Kolejny etap warsztatów dotyczył działań z udziałem pozorantów, pracy z osobami poszkodowanymi w różnych wypadkach, jak upadek z wysokości, rany postrzałowe czy urazy wielonarządowe oraz wsparcia personelu medycznego na szpitalnym oddziale ratunkowym. W obecności wykładowców żołnierze uczyli się procedur postępowania z pacjentem urazowym, monitorowania parametrów życiowych, prowadzenia resuscytacji krążeniowo – oddechowej, czy opatrywania ran.

– Zdobyte tutaj umiejętności żołnierze będą mogli wykorzystać podczas zadań, jakie realizują np. na rzecz systemu ochrony zdrowia. Żołnierze WOT wielokrotnie wspierali i wspierają służbę zdrowia realizując swoje zadania w S.O.R., ZRM, pobieranie wymazów czy realizując zadania na różnych oddziałach. Uważam, że tego typu szkolenia dla ratowników WOT mogą przyczynić się do wzmocnienia system ochrony zdrowia w sytuacjach kryzysowych – powiedział Krzysztof Obolewicz.

W planach są już kolejne szkolenia dla ratowników 2 LBOT, tym razem z medycyny taktycznej (TCCC).

(fot. WOT)

6 komentarzy

 1. Terytolialsem być, trzeba nie tylko chcieć, ale i coś umieć, więc niech się szkolą.
  Umiejętności mogą się przydać jak zielone ludziki zaczną wędrować tranzytem przez „bratnią” Ukrainę, omijając Linię Jarosława na granicy z Białorusią.

  • @Chichot Losu Pewnie, że każde szkolenie przyda się a zwłaszcza takie paramedyczne. Na co dzień zdarzają się sytuacje gdzie taka wiedza może się przydać i uratować komuś życie.

   • Powiadam Wam zaprawdę z Mańka mądry człowiek – gdyby nie on umarłbym nieświadom skąd sie biorą dzieci. 😆

 2. Po co maseczki, prawda?

  • Pandemia się skończyła zanim na dobre się zaczęła. Gdyby nie media to każdy przekichałby tą grypę.

 3. Michał Kowalski

  Piękna sprawa. Budujemy w ten sposób fałszywe poczucie bezpieczeństwa u niedoświadczonych przecież „wojaków”. W ten sposób ich ocena rzeczywistości będzie jeszcze bardziej odległa od stanu faktycznego. Brawo, zuchy, gwiazdki i lajki za udział w szkoleniu, na pewno w starciu z „siłami wroga” przyda się, jak znalazł, w sam raz.

Kursy walut

 • USD 4.5066zł -0.22%
 • GBP 5.4151zł 0.02%
 • EUR 4.6684zł -0.28%
 • CHF 4.7421zł -0.06%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

A może tak w ostatnim miesiącu roku warto odwiedzić Teatr Muzyczny? Sprawdź!
Mikołajki w VIVO! Lublin
Badania bez skierowania. Okulistyczne Mikołajki w Poradni Okulistycznej Dziecięcej 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie
Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej