Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

Strefa zapowietrzona i strefa ostrzegawcza. Jakie miejscowości obejmują oraz obowiązujące w nich obostrzenia

Po wykryciu w ostatnich dniach ognisk ptasiej grypy w naszym regionie, w rejonie zainfekowanych gospodarstw wyznaczane są strefy zapowietrzone oraz zagrożone. Przedstawiamy co dokładnie one oznaczają, jaki obszar obejmują, oraz jakie obostrzenia w nich występują.

W związku z potwierdzeniem kolejnych ognisk ptasiej grypy w naszym regionie, wojewoda lubelski wydał kolejne rozporządzenia dotyczące zwalczania wysoce zjadliwej choroby. Ma to na celu zwalczanie choroby jak też zapobieżenie rozprzestrzeniania się wirusa na kolejne gospodarstwa. Pięć ognisk znajduje się w miejscowości Stary Uścimów w powiecie lubartowskim, które uznawane jest za drobiarskie zagłębie i hodowane są tam setki tysięcy ptaków. Kolejne dwa ogniska znajdują się w powiecie krasnostawskim, w miejscowościach: Wólka Orłowska w gminie Izbica oraz Olchowiec Kolonia w gminie Żółkiewka. W tym przypadku sytuacja mniej groźna gdyż dotyczy tylko drobnych gospodarstw, które liczą kilkadziesiąt sztuk drobiu.

Wykrycie ogniska ptasiej grypy, oznacza wyznaczenie wokół nich dwóch stref: zapowietrzonej oraz zagrożonej. Pierwsza obejmuje teren o promieniu 3 km wokół ogniska choroby, druga jest znacznie większa, gdyż obejmuje obszar o promieniu 10 km wokół zainfekowanego gospodarstwa. W obu przypadkach wprowadzane są liczne obostrzenia, do których należy się bezwzględnie zastosować.

W gospodarstwach znajdujących się w strefie zapowietrzonej, drób jak też inne posiadane ptaki, np. gołębie, muszą zostać zamknięte w kurnikach lub obiektach, które uniemożliwią im kontakt z drobiem lub ptakami utrzymywanymi w innych gospodarstwach oraz z dzikim ptactwem. W przypadku, kiedy na terenie gospodarstwa znajdują się padłe ptaki, muszą one zostać od razu usunięte. Środki transportu i sprzęt wykorzystywany do transportu drobiu, ich mięsa, paszy lub ściółki i nawozu, musi zostać oczyszczony i odkażony.

Przed wejściami i wjazdami do gospodarstw utrzymujących drób, muszą zostać wyłożone maty dezynfekcyjne. Osoby wchodzące i wychodzące z terenu gospodarstwa zobligowane są do odkażania rąk i obuwia. Właściciele gospodarstw mają zaś obowiązek prowadzenia ewidencji osób, które wchodzą na jego teren, przy czym nie dotyczy to pomieszczeń mieszkalnych. Muszą też informować lekarza weterynarii o wszystkich podejrzanych objawach wśród drobiu, zarówno wtedy, kiedy ptaki zaczną padać, jak również, kiedy np. spadnie im apatyt. Zakazane jest również wyprowadzanie z gospodarstw i wprowadzanie do nich drobiu lub innych ptaków oraz wywożenie lub rozrzucanie ściółki lub nawozów naturalnych bez zgody lekarza weterynarii. Nie można też organizować targów, wystaw, pokazów lub konkursów, gdzie są gromadzone drób lub inne ptaki.

Jeżeli chodzi o obszar zagrożony, niezwłocznie musi zostać oczyszczony i odkażony sprzęt i pojazdy służące do transportu drobiu lub innych ptaków oraz nawozu, również stosowane muszą być środki bezpieczeństwa biologicznego, czyli wykładane maty na wejściach i wjazdach do gospodarstw utrzymujących drób, a osoby wchodzące i wychodzące muszą odkażać ręce i obuwie. Zakazane jest przenoszenie i przewożenie drobiu bez zgody lekarza weterynarii, to samo dotyczy wywożenia lub rozrzucania ściółki i nawozów naturalnych. Nie mogą być organizowane targi, wystawy, pokazy lub konkursy, na których obecny będzie drób lub inne ptaki. Właściciele gospodarstw mają też obowiązek informowania lekarzy weterynarii o każdym niepokojącym zjawisku z udziałem drobiu lub ptaków.

Zarówno obszar zapowietrzony, jak też zagrożony muszą być również odpowiednio oznakowane. Rozporządzenie mówi o tablicach ostrzegawczych z napisem: „Uwaga, wysoce zjadliwa grypa ptaków” wraz z określeniem odpowiedniego obszaru. Tablica i napis na niej mają mieć takie wymiary, aby były czytelne z odległości co najmniej 100 metrów. Na drogach obowiązkowe jest również wykładanie mat dezynfekcyjnych.

Obecnie w obszarze zapowietrzonym znajdują się następujące miejscowości w powiecie lubartowskim: Stary Uścimów, Nowy Uścimów, Drozdówka, Głębokie, Maśluchy oraz Orzechów Kolonia. W powiecie krasnostawskim w gminie Izbica są to miejscowości: Wólka Orłowska, Topola, Orłów Drewniany, Orłów Drewniany Kolonia, Wał, Dworzyska, część miejscowości Izbica położona na północ od ulic Stokowej, Cichej, Targowej i Gminnej, północno-wschodnia część miejscowości Tarnogóra położona na wschód od rzeki Wieprz oraz część miejscowości Romanów położona na wschód od drogi powiatowej nr 2141. Są też dwie miejscowości w gminie Krasnystaw: Latyczów i Małochwiej Mały. W gminie Żółkiewka są to miejscowości: Borówek, Borówek Kolonia, Makowiska, Olchowiec Wieś, Olchowiec Kolonia, Poperczyn i Wola Żółkiewska, a w gminie Gorzków Czysta Dębina oraz Borów.

Znacznie więcej miejscowości obejmuje obszar zagrożony. W powiecie lubartowskim są to: Krasne, Nowa Jedlanka, Ochoża, Rudka Starościańska, Stara Jedlanka w gminie Uścimów; Ostrów Lubelski, Bójki, Jamy, Kolechowice, Kolechowice Folwark, Kolechowice Kolonia, Rozkopaczew, Rudka Kijańska w gminie Ostrów Lubelski, a także Dratów Kolonia, Jagodno, Krzczeń, Piaseczno, Rogóźno, Rozpłucie Drugie w gminie Ludwin w powiecie łęczyńskim oraz Stary Orzechów, Nowy Orzechów, Lejno, Komarówka, Zienki, Górki, Sosnowica, Libiszów i Białka w gminie Sosnowica w powiecie parczewskim. W powiecie krasnostawskim są to: Piaski Szlacheckie i Widniówka w gminie Gorzków; Białka, Łany, Małochwiej Duży, Niemienice, Niemienice Kolonia, Siennica Nadolna, Tuligłowy, Rońsko, Widniówka, Zastawie Kolonia i Zażółkiew w gminie Krasnystaw; Anielpol, Brzeziny, Czajki, Franciszków, Majdan Surhowski, Łukaszówka, Surhów i Surhów Kolonia w gminie Kraśniczyn; Rudka i Siennica Królewska Duża w gminie Siennica Różana a także pozostała część gminy Izbica, której nie objął obszar zapowietrzony.

Do tego: Dąbie, Dąbie Kolonia, Tokarówka, Celin, Siniec, Adamówka, Makowiska Małe, Żółkiewka, Rożki, Rożki Kolonia, Huta, Żółkiew Wieś, Żółkiew Kolonia, Zaburze, Zaburze Kolonia, Markiewiczów, Gany, Koszarsko, Chruściechów, Majdan Wierzchowiński, Wierzchowina, Chłaniów, Chłaniów Kolonia, Średnia Wieś, Władysławin w gminie Żółkiewka; Majdan Borowski Pierwszy, Majdan Borowski Drugi, Suszeń, Joanin, Potasznia, Majdan Średni, Majdan Kobylański, Majdan Łuczycki, Majdan Borowski, Suche Lipie, Rudnik, Równianki, Wierzbica, Wierzbica Kolonia, Międzylas, Mościska Kolonia, Mościska, Płonka, Maszów, Romanówek, Bzowiec i Kaszuby w gminie Rudnik; Antoniówka, Bogusław, Orchowiec, Kolonia Orchowiec, Bobrowe, Felicjan, Baranica, Wielkopole, Zamostek, Gorzków, Gorzków Wieś, Gorzków Osada, Piaski Szlacheckie, Chorupnik, Chorupnik Kolonia, Borsuk, Józefów, Czysta Dębina Kolonia, Borów Kolonia, Góry, Olesin, Wielobycz i Wiśniów w gminie Gorzków.

W zagrożonym obszarze znajdują się również miejscowości w powiecie zamojskim: Kalinówka, Kolonia Wiszenki, Wiszenki i Zabytów w gminie Skierbieszów; Krasne, Majdan Sitaniecki, Podkrasne, Podstary Zamość, Stary Zamość oraz Wierzba Druga w gminie Stary Zamość. Do tego dochodzi powiat lubelski: Sobieska Wola Pierwsza i Sobieska Wola Druga w gminie Krzczonów i Antoniówka w gminie Wysokie a także powiat świdnicki: Bazar, Częstoborowice, Izdebno, Izdebno Kolonia, Pilaszkowice Pierwsze, Pilaszkowice Drugie i Zygmuntów w gminie Rybczewice.

(fot. OpenstreetMap/zdjęcie ilustracyjne)

49 komentarzy

  1. Redakcjo, tak z ciekawości… Skąd wzięliście mapę, na ktorej Poleski Park Narodowy jest jeszcze Krajobrazowym?

  2. Szanowny ekspercie od poziomu intelektualnego ludności, Twoj komentarz nie pozostawia wątpliwości,że brak Ci oglady nie mowiąc już o pooziomie intelektualnym, który reprezentujesz.Zapewniam Cię,że ludzie z ktorych próbujesz drwić znacznie przewyższają Cię pod każdym względem. Dobra rada: Jeżeli nie masz nic ciekawego do powiedzenia powstrzymaj się od głosu by nie wyjść na błazna.

  3. Do Ali, nie pisz takich farmazonów,księża mają różne wykształcenia nie tylko teologię! Dałeś wizytówkę wsi z inteligencją na swoim przykładzie.

  4. Skąd wjeżdża tylnymi drzwiami drób do UE? Z Ukrainy! I to jest odpowiedź skąd pochodzi wirus.

  5. Moja siostra to przewidziała już miesiąc temu. – Popatrz, mówi, kiedyś w tej oborze tętniło życie: 4 krowy, byki, jałówki, cielęta, do tego do 30-tu świń. Po wejściu do UE pojawiły się choroby wściekłych krów – zlikwidowałam bydło. Potem ASF – zlikwidowałam świnie. Został już tylko pies i trochę kur na jajka – ale i zlikwidują mi też i to. Popatrz, na tyle kartofli i zboża żeby nie wolno mi było utrzymać świnki (kara 5000zł) dla własnych potrzeb, tylko do marketów, które rosną jak grzyby po deszczu nawet po wsiach?

  6. Masz rację z Ukrainy! Ptasia grypa to nie wiem…. Ale wściekłe ukraiński to widziałem. One są już wszystkie wściekłe.

    • Nie wiem , czy wściekłe. Wiem, że 30% populacji (nieoficjalnie) nosi tam hiv. Rosjanie 4 lata temu wprowadzili obowiązek badań lekarskich na nosicielstwo, dla wszystkich wjezdżających na teren federacji obcokrajowców na dłużej niż 3 m-ce, nauczeni tym co wwożą im ukry. W Schengen takiego obowiązku nie ma. O ile *** w *** jest badana przez *** bo hiv jest zły dla byznesu, o tyle to, co pracuje na rozbiorze w lubelskich rzeźniach już jedynie na robaki w odbycie przez sanepid.

  7. Ciekawi mnie, skąd bierze się ten „wirus”? Od kilku lat, co roku słychać o ptasiej grypie, co roku wybijane jest ptactwo, bardzo często nawet niesłusznie. Czy to nie dziwne?

  8. Proszę mi wytłumaczyć bo nie rozumiem…. „Fenomenu wirusa ptasiej grypy” …skoro wirus to musi być w powietrzu a skoro jest w powietrzu to masowo powinno chorować dzikie ptactwo ot choćby wrony, gołębie, bazanty oraz inne ptactwo a tu nic …chorują tylko zamknięte stada szczepione i karmione pasza. Zagadka nie jest trudna do rozwiazania …co na to Rząd tzw. dobrej zmiany?

Z kraju