Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Śladem lubelskich pomników przyrody. Na terenie miasta powstała ścieżka przyrodnicza (zdjęcia)

Aktualnie w Lublinie znajdują się 83 pomniki przyrody obejmujące ochroną 258 drzew. Przy części z nich wyznaczona została ścieżka przyrodnicza.

Na terenie Lublina nie brakuje różnego rodzaju ciekawych miejsc. Wiele z nich cieszy się sporym zainteresowaniem turystów. Stworzone zostały też liczne szlaki tematyczne, aby ofertę dostosować do zainteresowań osób zwiedzających miasto. Są więc m.in. szlaki: Unii Lubelskiej, Wielokulturowy, Zabytków Architektury, Znanych Lublinian, Pamięć Zagłady, Żołnierzy Wyklętych, Awangarda i tradycja, Renesansu, czy też prowadzący po bunkrach.

Właśnie powstał kolejny szlak. Dokładnie jest to ścieżka przyrodnicza, na trasie której znajdują się lubelskie pomniki przyrody. Całość prowadzi od skrzyżowania al. Kraśnickiej i ul. Głębokiej do Błoni Pod Zamkiem. Co ważne, trasą „Monumentów przyrody” można się poruszać zarówno pieszo jak też jednośladem np. rowerem.

Jak wyjaśnia Blanka Rdest, Dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin, nowa ścieżka przyrodnicza ma na celu przybliżenie mieszkankom i mieszkańcom Lublina ich znaczenia dla miejskiego ekosystemu. To także doskonała propozycja spędzania wolnego czasu, łącząca aktywny wypoczynek oraz edukację ekologiczną.

Śladem lubelskich pomników przyrody. Na terenie miasta powstała ścieżka przyrodnicza (zdjęcia)

fot. UM Lublin

– Miasto każdego roku otacza opieką kolejne okazy najpiękniejszych i najbardziej wartościowych lubelskich drzew. Aktualnie mamy w Lublinie 83 pomniki przyrody obejmujące ochroną 258 drzew. Odgrywają one znaczącą rolę w łagodzeniu skutków zmian klimatu oraz są domem dla wielu gatunków ptaków, owadów i mikroorganizmów – dodaje Blanka Rdest.

Nowa ścieżka przyrodnicza powstała z inicjatywy Miasta Lublin oraz Fundacji dla Przyrody w ramach realizowanego projektu „Monumenty przyrody”. Na początku oraz na końcu trasy zamontowano tablice edukacyjne, które opisują znajdujące się tam pomnikowe drzewa oraz ich znaczenie dla miejskiego ekosystemu. Na tablicach umieszczono także kod QR, który skieruje osoby niedowidzące i niesłyszące do strony internetowej, gdzie opublikowany jest film z nagraniem lektorskim oraz tłumaczeniem na polski język migowy.

W planie jest także stworzenie przy 9 pomnikach chodnikowego graffiti z nazwą gatunkową objętego ochroną okazu. Powstaje również dedykowana strona internetowa poświęcona lubelskim pomnikom przyrody. Projekt zakłada też przygotowanie ulotek z mapą i opisem nowej ścieżki przyrodniczej. Ponadto w ramach przedsięwzięcia odbywają się wycieczki edukacyjne dla najmłodszych mieszkanek i mieszkańców Lublina. Do udziału w spacerach zostali zaproszeni uczniowie i uczennice klas I-III wybranych lubelskich szkół podstawowych.

Śladem lubelskich pomników przyrody. Na terenie miasta powstała ścieżka przyrodnicza (zdjęcia)

fot. UM Lublin

2 komentarze

  1. Otacza, otacza opieką tak jak tego dęba na Czubach co lud go bronił a deweloper (łysy) unicestwił.
    WonPO

  2. Na takie inicjatywy powinny być właśnie fundusze. Takie drzewa to nasze skarby Lublina. I lekcja przyrody dla najmłodszych, lepsza niż sto książek.

Dodaj komentarz

Z kraju