Środa, 22 maja 202422/05/2024
690 680 960
690 680 960

Sklepy szykują się na wejście w życie systemu kaucyjnego. Pierwsze automaty już działają (zdjęcia)

W wielu krajach Europy rozwiązanie to funkcjonuje od dawna, u nas dopiero zostanie wprowadzone. Jednak już teraz można w niektórych marketach skorzystać z urządzeń do zwrotu butelek plastikowych. W zamian za to otrzymuje się bon rabatowy na zakupy.

Od 1 stycznia 2025 roku ma zacząć obowiązywać w Polsce system kaucyjny. Rozwiązanie to, które z powodzeniem funkcjonuje już w wielu krajach Europy ma na celu zarówno zmniejszenie ilości produkowanych odpadów a także zwiększenie poziomu recyklingu. Obecnie cały czas trwa wprowadzanie kolejnych poprawek, gdyż jak alarmuje branża, w dalszym ciągu ustawa zawiera wiele mankamentów.

Ze względu iż do wdrożenia systemu pozostało coraz mniej czasu, sieci handlowe już od wielu miesięcy się do tego przygotowują. W sklepach Biedronka, Carrefour, Żabka czy Lewiatan przede wszystkim testowane są różnego rodzaju automaty do oddawania butelek. Z kolei Lidl coraz intensywnej wprowadza już urządzenia do swoich marketów.

Podczas fazy testów maszyny funkcjonowały w 6 sklepach. Obecnie znajdują się już w ponad 50. Co ważne, niedawno uruchomiono pierwsze w naszym regionie. Działają one w Lublinie przy ul. Jana Pawła II, Grabskiego i Zelwerowicza a także w Zamościu przy ul. Sadowej i w Białej Podlaskiej przy ul. Sportowej.

Z założeń systemu wynika, iż za butelki szklane opłata wyniesie 1 zł za za plastikowe oraz puszki po napojach 50 groszy. Tyle właśnie konsumenci będą też otrzymywać za ich zwrot w tego typu maszynach. Obecnie jednak nie ma co liczyć na taką stawkę. Za każdą zwróconą butelkę czy puszkę Lidl daje po 5 groszy w formie bonu rabatowego na zakupy.

Co ważne, butelki muszą posiadać etykietę z czytelnym kodem kreskowym, gdyż to na jego podstawie określany jej jej rodzaj. Dodatkowo nie mogą one posiadać zawartości, jak też zabrudzeń.

17 komentarzy

 1. To wszystko na nic. Za kilka chwil przypełzną na kolanach szwadrony rozmodlonych cebul lubelskich i zaczną pikietować obrzydzając do reszty to miejsce.

  • Nie bój, nie bój nikt do ciebie na wysypisko nie przyjdzie (chyba że andrzejek) możesz brodzić w odpadach do woli.

 2. Jestem jak najbardziej za recyklingiem ale uważam, że za 5 groszy to mało kto będzie chciał się fatygować.

  • I to jest błąd Polaków. Wyobraź sobie 35 milionów ludzi , jakby miało taką możliwość .

  • Podejrzewam że i 50 groszy to będzie zbyt mało żeby ludziom zechciało się pofatygować do automatu z tym fajansem. Kwoty idące w pełnych złotych zrobią robotę

 3. pewnie baner na ziemi jest z eko plastiku xD

 4. szkoda że tak późno

  W Holandii dwadzieścia lat temu sprzedawałem w ten sposób butelki..!!

 5. 23 lata temu pracowałem u Niemca. W miejscowości takiej jak bełżyce . Było netto , aldi, penny . W każdym oddawałem butelki plastikowe do maszyny , 23 lata temu .Rozumiecie ? Polska to Bangladesz Europy .

  • ja 40 lat temu oddawałem znalezione butelki- szklane po alkoholu były najdroższe, były jeszcze po mleku i śmietanie, po ptysiu i inne. Towar był pakowany w szary papier lub papierowe torebki, tak tak, kilogram jabłek był w papierową torebkę pakowany w sklepie. Nie było walających woreczków po ulicy. Reklamówki, to był rarytas i dbano o to aby jak najdłużej służyły. Siatki na zakupy były szmaciane. To wszystko było w zacofanej Polsce jeszcze do końca lat ’80 ubiegłego wieku, ale później przyszły solidarnie korporacje i im ta segregacja nie opłaca się, a lobby producentów w sejmie po to jest , aby zysk był większy dla nich.Tak samo kal lobby budowlano-deweloperskie: tanie kredyty na mieszkanie to nie dla Was są, bo i tak drożeją mieszkania o te właśnie dopłaty, to tak samo jak dopłaty do nawozów, które drożeją o wysokość dopłat i tak w kółko. Skup opakowań? Przecież to są koszty dla takich znanych firm jak co-a itp. aby skupować swoje opakowania, a potem je transportować i na nowo przetwarzać. Oni tylko widzą słupki w excel’u i patrzą co im się opłaca. Dzisiaj kara dla fabryki za spuszczenie ścieków do rzeki to 5-10 tys zł, jak cię złapią. Firma co zboże z Ukrainy sprzedała jako do celów spożywczych – kara 1 milion zł, tylko to po przeliczeniu ilości zboża sprowadzonego i sprzedanego w kraju kara rozkłada się na 1 tonę zboża, wychodzi 100 zł od tony, gdzie zarobek był podejrzewam około do 1 000 zł na tonie, to kalkulacja i zarobił mniej, płacąc śmiesznie niską karę. Więc bardziej opłaca się zapłacić karę niż być ekologiczny.

 6. Jak to ma działać???
  Teraz kupuję np. wodę i butelkę wyrzucam do pojemnika na tworzywa sztuczne. Czyli segreguję i tworzywo jest odzyskiwane.
  Od nowego roku będę musiał tę butelkę zanieść do sklepu, aby odzyskać kaucję???
  Kogoś pokręciło??? Kolejny podatek pod przykrywką ekologii.

  • i jeszcze jedna uwaga jak jest u nas w Polsce. Jak już masz śmieci np. budowlane i nie opłaca się zamawiać kontenera na śmieci bo to są koszty, to jak wyrzucisz na łąkę, czy na ulice to kara chyba 500zł ?, a jak do lasu to już może być drogo bo i 10 x lub 100x więcej. Więc lepiej na ulicę. Nie namawiam, tylko przytaczam jak to u nas system kar funkcjonuje. To powinno się zmienić, ale nic się z tym nie robi.Więc też 5groszy od butelki nie zmieni nic. W Niemczech jest to cena równa 1 bułki w sklepie. Jest dużo osób które grzebią po śmietnikach szukając opakowań do zwrotu bo się opłaca.

  • Tekturowe POśmiewisko

   Duży wzrost czynszów w Berlinie: 18-25%. Przyczyny: napływ uchodźców, biurokracja, drożyzna, mafijne układy na rynku nieruchomości i wynajmu. Socjalizm. Obraz kierunku, w którym zmierza psująca się UE. I w ten model zapatrzony jest niestety polski rząd.

 7. Bedzie tak samo jak z oddawaniem elektrosmieci…Pomysl dobry ale…

  • Studętkom jezdem i myślem, że...

   …ale trudno wieźć na drugi koniec miast baterii kilka, stary telewizor, radio, czy nawet komputer, wali się toto do kontenera ze „zmieszanymi” i po „ptokach”.
   Jak ktoś chce na tym zarobić to niech sobie to przyjedzie i weźmie. Chętnie położę na krawężniku, a nawet zadzwonię.
   Ale nie pojadę – paliwo za drogie.

 8. Dziadek Józek ze Slamsowa (75 wiosen)

  Jeśli zwracane butelki muszą posiadać etykietę z czytelnym kodem kreskowym, gdyż to na jego podstawie określany jej jej rodzaj, a dodatkowo nie mogą one posiadać zabrudzeń, to ponieważ płacę za wywóz segregowanych śmieci, to taką butelkę jeep’nę do stosownego pojemnika, który stoi na mojej posesji, bo za 5 groszy nie będę ją wiózł do jakiegoś marcetu na drugim końcu Miasta Inspiracji.
  To samo dotyczy elektrośmieci.

Dodaj komentarz