Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Silne przymrozki dadzą się we znaki. Nawet -6°C przy gruncie w woj. lubelskim, możliwe szkody w rolnictwie

Najbliższa noc w woj. lubelskim miejscami przyniesie przymrozki. Lokalnie może być nawet do -6°C. We wtorek w dzień na termometrach zobaczymy maksymalnie od 13°C do 15°C.

Początek maja rozczarowuje temperaturami w woj. lubelskim i dni z wartościami na termometrach w normie i powyżej normy jest jak na lekarstwo. Ubiegłej doby temperatura dobowa była niższa o nawet 7-8 stopni od normy z lat 1991-2020 r. Do 7 maja 2023 r. anomalia wynosi około -2.5 – 3°C poniżej normy wieloletniej, co jest efektem zalegania wyjątkowo chłodnych mas powietrza. Do połowy maja temperatura w naszym regionie będzie -3°C poniżej normy klimatycznej. Druga połowa miesiąca zacznie odrabiać „straty” i nie zabraknie dni cieplejszych, ale i tak ostatni miesiąc meteorologicznej wiosny powinien zapisać się jako chłodny.

W poniedziałek pogodę kształtuje wyż z centrum ulokowanym nad państwami bałtyckimi z pogodną i słoneczną aurą. Jednak w południowo-wschodniej części kraju zachmurzenie było jeszcze przejściowo zmienne umiarkowane i duże ze śladowymi opadami deszczu. Dociera do nas zimna masa pochodzenia arktycznego o niewielkiej zawartości wilgoci i stabilnej stratyfikacji. Obserwujemy dlatego duże dobowe amplitudy temperatury. Tak późne przymrozki wyrządzać mogą duże szkody w rolnictwie oraz sadownictwie i pojawią się nie tylko przy gruncie, ale także na wysokości pomiarowej 2 metrów.

Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie w woj. lubelskim zachmurzenie małe lub niebo będzie bezchmurne, a to będzie sprzyjało radiacyjnemu wypromieniowaniu ciepła z gruntu i osiadania zimnego oraz ciężkiego powietrza. Temperatura minimalna przeważnie od -1°C do 2°C na 2 m, lokalnie na północy możliwe spadki temperatury do -2°C. Gdzieniegdzie w obniżeniach terenu i zastoiskach chłodu przygruntowe przymrozki do -6°C. Z uwagi na niewielki gradient ciśnienia. Wiatr okaże się słaby, wschodni.

We wtorek pogodę kształtować ma silny wyż o imieniu Tina z centrum na pograniczu Białorusi i Rosji, który w ciągu doby przyniesie stabilną i słoneczną pogodą. Utrzyma się jeszcze spływ przetransformowanej masy pochodzenia arktycznego, ale będzie cieplej niż w poniedziałek. Po wschodzie słońca temperatura szybka ma wzrastać do wartości dodatnich.

Jutro prognozowana jest dalsza dominacja silnego antycyklonu ze wschodu kontynentu. Spodziewamy się zachmurzenia małego, okresami także umiarkowanego. Na termometrach zobaczymy maksymalnie od 13°C do 15°C. Wiatr początkowo słaby, z biegiem jednak godzin wzmagający się do umiarkowanego i porywistego z przewagą kierunku południowo-wschodniego.

Noc z wtorku na środę ponownie przyniesie przymrozki. Spodziewamy się zachmurzenia małego lub bezchmurnego nieba, sprzyjając wypromieniowaniu ciepła z gruntu. Temperatura minimalna wyniesie na standardowej wysokości pomiarowej od 1°C do 3°C. Lokalnie w regionie przygruntowe przymrozki do -2°C, lecz ich skala będzie mniejsza niż w nocy z 8/9 maja 2023 r. Wiatr słaby i umiarkowany, chwilami porywisty, południowo-wschodni.

Początek drugiej dekady zapowiada się początkowo z zachmurzeniem małym. Temperatura maksymalna wyniesie od 14°C do 17°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, południowo-wschodni. Nie powinny już występować nocne i poranne przymrozki, które o tej porze powodować mogą duże szkody w rolnictwie.

Już w weekend na termometrach zobaczymy nawet 18°C/20°C. Niewykluczone jednak, że pojawią się opady, a nawet i lokalne burze w Polsce.

Prognozy pogody dla Polski
Aktualna temperatura w Polsce

(fot. pixabay.com)

9 komentarzy

  1. Proszę nie pisać herezji. Mamy globalne ocieplenie i nie jest możliwe by w maju temperatury były ujemne.

  2. W końcu mamy wcześniejszych ogrodników i zimną Zośkę… tylko tydzień wcześniej… Zresztą kwietniowy księżyc był zimny, więc do nowiu w maju będzie zimno…. a co dalej to pokaże kolejny nowy księżyc, który przynajmniej pokazuje pewną pogodę na miesiąc, a nie jak ci ,,eksperci”…

  3. Klimat sie ociepla a lody topnieją, armageeedooon!

  4. i tak to wina Tuska i opozycji

  5. kto pisze takie głupoty. Autor, autor podpisz się 😛

  6. Globalne ocieplenie zostało zastąpione określeniem zmiana klimatu, oczywiście jedno i drugie to bzdura nastawiona na podatki i opłaty, przecież kiedyś straszono dziurą ozonową i lodowców już nie powinno być a nawet ropy naftowej. Spójrzmy prawdzie w oczy i powiedzmy Stop kłamstwom ponieważ miesięcy bez przymrozków mamy dokładnie trzy(3)

    • Może nie aż tak dokładnie. Pamiętam przymrozki zdarzające się w czerwcu, np. w 1982 roku.

Dodaj komentarz

Z kraju