Środa, 01 maja 202401/05/2024
690 680 960
690 680 960

Są parafie, gdzie już rozpoczęły się wizyty duszpasterskie

Są już parafie w kraju, w których w tym tygodniu rozpoczęła się wizyta duszpasterska. Jedna z tych parafii znajduje się w Lublinie. Od minionego poniedziałku wierni goszczą tam w swoich domach kapłana.

Wizyta duszpasterska, nazywana również kolędą, to tradycyjna praktyka w Kościele katolickim, która polega na odwiedzaniu parafian przez duchownych w okresie Bożego Narodzenia. Wizyta duszpasterska ma na celu przyniesienie błogosławieństwa, modlitwę oraz życzenia bożego błogosławieństwa i pokoju mieszkańcom danej parafii w okresie świąt Bożego Narodzenia.

Podczas wizyty duszpasterskiej duchowni, wraz z ministrantami odwiedzają domy parafian, modlą się razem z nimi, udzielają błogosławieństwa, a także dokonują poświęcenia mieszkania. W czasie wizyty duszpasterskiej odmawiane są tradycyjne modlitwy i śpiewane kolędy. Często parafianie ofiarowują duchownym ofiary w postaci pieniędzy.

Wizyta duszpasterska ma głębokie znaczenie religijne, ale również odgrywa ważną rolę społeczną, umacniając więzi między duchowieństwem a wiernymi oraz między członkami parafii. To okazja do wzajemnych życzeń, wspólnego przeżywania radości świąt Bożego Narodzenia oraz refleksji nad duchowym wymiarem tego okresu.

Kapłani zwyczajowo pojawiają się w domach wiernych po świętach i po Nowym Roku. Są jednak parafie, gdzie wizyta duszpasterska już się rozpoczęła. Księży chodzących od domu do domu można napotkać m.in. w Warszawie. Jest również parafia w Lublinie – Świętego Marcina, w której w miniony poniedziałek rozpoczęło się odwiedzanie wiernych mieszkających na Terenie Zemborzyc Tereszyńskich. Mieszkańcy zaś Zemborzyc Wojciechowskich oraz ul. Ku Słońcu przyjmą księdza w swoich domach przed Wigilią.

Przy okazji wizyty duszpasterskiej pojawia się wysyp artykułów prasowych z pytaniami typu: „Ile dać księdzu w kopertę?”. Tutaj należy pamiętać, że kwota, jaką możemy dać księdzu w kopercie, zależy od okoliczności oraz lokalnych zwyczajów. Zwykle kwota ta jest dobrowolna i powinna odzwierciedlać możliwości finansowe darczyńcy. Jeśli chcesz wiedzieć, jaka jest typowa kwota w twojej okolicy, możesz zapytać znajomych lub bezpośrednio zwrócić się do parafii. Ważne jest, aby pamiętać, że darowizna powinna być wyrazem wdzięczności i szacunku, a nie obowiązkiem.

62 komentarze

  1. Ta koperta wygląda jak ta z 50 oma tyś ze srebrnej.

Dodaj komentarz