Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Ruszają konsultacje ochrony planistycznej dla terenów zielonych w Lublinie

Bulwar nadrzeczny przy Parku Ludowym, Park Kalinowszczyzna i las Stary Gaj, czyli ponad 490 ha zieleni to tereny, które miasto obejmie ochroną planistyczną. Gotowe są trzy z ośmiu projektów nowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla terenów zielonych, nad którymi pracują miejscy urbaniści. Uwagi można zgłaszać do 15 marca.

– Nasza polityka przestrzenna konsekwentnie chroni najcenniejsze tereny zielone w mieście. Finalizujemy już prace nad ochroną dolin rzecznych, w opracowaniu jest ostatni z sześciu planów miejscowych zabezpieczających doliny rzek w Lublinie. W Studium wskazaliśmy dodatkowe rejony – przestrzenie publiczne, które z uwagi na szczególne walory przyrodnicze potrzebują ochrony przed przypadkowym zagospodarowaniem, jak Stary Gaj, czy wąwóz wzdłuż linii kolejowej i podnieśliśmy rangę terenów przyrodniczych w mieście. Jako nadrzędną zasadę kształtowania polityki przestrzennej miasta przyjęto zasadę integralności, ciągłości, ochrony przed zabudową oraz wzmacniania funkcji przyrodniczych Ekologicznego Systemu Obszarów Chronionych. Dzisiaj prezentujemy gotowe projekty planów miejscowych dla trzech terenów o wysokich walorach przyrodniczych i zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane do składania uwag – mówi Małgorzata Żurkowska, Główny Urbanista Miasta.

Stary Gaj

Wskazane obszary zielone nie posiadają obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Na terenie Starego Gaju (obszar opracowania ok. 479 ha), w jego północno-zachodniej części, położony jest jedyny na terenie Lublina Rezerwat przyrody „Stasin” o powierzchni ok. 24,4 ha. Celem ochrony jest m.in. gatunek brzozy czarnej (188 okazów) rosnącej na siedlisku lasu świeżego, z dominacją brzozy brodawkowatej i dużym udziałem osiki i grabu oraz lipy i dębu. W runie stwierdzono występowanie ponad 100 gatunków roślin naczyniowych, w tym prawnie chronionych i około 20 gatunków ptaków chronionych. Obszar Starego Gaju wraz z terenem przyległym położony jest w Czerniejowskim Obszarze Chronionego Krajobrazu oraz w Ekologicznym Systemie Obszarów Chronionych.

Bulwar nad Bystrzycą i Park Kalinowszczyzna

Bulwar wzdłuż rzeki Bystrzycy (obszar opracowania ok. 2,5 ha), na odcinku od al. Piłsudskiego do ul. Muzycznej, zagospodarowany jest pod ścieżkę pieszo-rowerową. Plan miejscowy ma zapewnić ochronę terenów zielonych wzdłuż rzeki Bystrzycy, a przez to wspomaganie przewietrzania miasta. Natomiast plan dla Parku Kalinowszczyzna (obszar opracowania ok. 11 ha), w większości zagospodarowanego jako tereny zieleni ogólnodostępnej, ma na celu zachowanie istniejącej struktury funkcjonalno-przestrzennej, chroniąc istniejące tereny zielone przed przypadkowym zagospodarowaniem, przy zapewnieniu bezpiecznej komunikacji tej części dzielnicy Kalinowszczyzna z dzielnicami sąsiadującymi, w tym poprzez chodnik i ścieżkę rowerową nad al. Tysiąclecia.

Konsultacje dla mieszkańców

Wyłożenia do wglądu publicznego projektów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego trwają do 28 lutego. Uwagi można przesyłać pocztą tradycyjną na adres: pl. Króla Władysława Łokietka 1, 20-109 Lublin, drogą elektroniczną: [email protected], za pośrednictwem skrzynki ePUAP lub przy pomocy e-usługi, korzystając z portalu partycypacyjnego decyduje.lublin.eu. W ramach konsultacji zaplanowano też dyskusję publiczną nad przyjętymi w projektach rozwiązaniami. Spotkanie odbędzie się 12 lutego (poniedziałek) o godz. 14.00 w Ratuszu, pl. Łokietka 1, parter – sala nr 2. Chęć wzięcia udziału w dyskusji publicznej należy zgłosić telefonicznie pod nr tel. 81 466 2300 lub na adres e-mail: [email protected] do 9 lutego.

25 komentarzy

  1. Ludzie nie myślcie że wasze głosy cokolwiek znaczą. Pani Żurkowska jak zwykle bzdury do mediów plecie, a jak przyjdzie co do czego to wasze uwagi wydrukuje z adnotacją „nieuwzględnione”. Osobista rozmowa też na niewiele się zda. Pod dyktando Żuka i jego patodeweloperskich znajomków zrobi wszystko co ci ostatni sobie zażyczą a głosy mieszkańców będzie miałą w głębokim poważaniu. Pisanie jakichkolwiek uwag mija się z celem – szkoda waszego czasu.

  2. Jedynie przy urnie 7 kwietnia można to zmienić…

    • Podwyżki cen prądu dopiero od czerwca/lipca więc Uśmiechnięta fajnokoalicjka znowu zatryumfuje.

Dodaj komentarz

Z kraju