690 680 960

Rozpoczęło się pozimowe sprzątanie Lublina. Akcja będzie kosztowała 1,5 mln złotych

Na terenie Lublina trwa wielkie pozimowe sprzątanie. Dotyczy ono zarówno ulic, terenów zielonych jak też chodników i dróg dla rowerzystów. Akcja ma potrwać do końca miesiąca.

Od kilku dni na ulicach Lublina można dostrzec znaczne siły służb porządkowych. Pracownicy sprzątają ulice, chodniki, przystanki oraz tereny zielone. W trwające od początku marca działania zaangażowane zostały wszystkie jednostki odpowiedzialne za utrzymanie porządku na terenie miasta. Urzędnicy zakładają, że akcja potrwa około miesiąca i powinna zakończyć się wraz z początkiem kwietnia.

Jeżeli chodzi o ulice i chodniki, w pierwszej kolejności prace porządkowe wykonywane są na ulicach w centrum miasta, następnie na głównych ciągach komunikacyjnych. Zadanie pracowników jest oczyszczenie nawierzchni jezdni, dróg rowerowych, chodników, ciągów pieszo-rowerowych, a także opasek przykrawężnikowych. Zlecone zostało także uporządkowanie trawników przy 40 ulicach. Zajmują one ok. 50 ha.

Dodatkowo w stałym utrzymaniu znajduje się około 240 ha terenów zielonych poza pasem drogowym, czyli parków i skwerów. Zbierane są tam śmieci wśród których oprócz papieru i szkła, nie brakuje nawet gruzu. Wygrabywane są także drobne zanieczyszczenia w postaci np. niedopałków papierosów i kapsli. Oczyszczonych zostało już ponad 60% powierzchni objętych stałym utrzymaniem miejskim. Centrum miasta oraz Stare Miasto zostały oczyszczone w 100%.

Prowadzone są prace na ścieżkach rowerowych. Całkowicie uprzątnięta została już ścieżka wzdłuż Bystrzycy, na odcinku od al. Unii Lubelskiej do ul. Żeglarskiej. W drugiej połowie marca odbędzie się pielęgnacja nawierzchni z kruszyw mineralnych w Ogrodzie Saskim. Przyjęto też ponad 600 interwencji dotyczących przycinki, leczenia i konserwacji drzew. Dokonano już wstępnego przeglądu drzew przy 15 ulicach m. in. Glinianej, Nadbystrzyckiej i Pasiecznej. Wytypowano drzewa w złym stanie zdrowotnym, zlecono interwencyjne zdjęcie nadłamanych przez wichury gałęzi.

Trwa też łatanie dziur w jezdniach. W ramach bieżących napraw usunięte zostały już ubytki o łącznej powierzchni ponad 10 tysięcy m2, na co zużyto 475 ton materiałów, w tym 205 ton masy na zimno i 175 ton asfaltu lanego. Zgodnie z zawartą z miastem umową, firmy mają obowiązek na bieżąco patrolować ulice i bez wezwania wypełniać ubytki, które stanowią niebezpieczeństwo w ruchu pojazdów oraz pieszych. Prowadzone są także działania związane z usuwaniem dzikich wysypisk śmieci.

(fot. UM Lublin)

8 komentarzy

  1. Du. ..pa w mące

    Do sprzątania powinni zagonić właścicieli psów (nie wszystkich) – szczególnie stare baby, którym nie chce się sprzątać po swoim psie, jak walnie kloca na trawniku, chodniku itp. Krajobraz jak po gó.wno.burzy. Takiego syfu nawet na wsiach nie ma.

    • Posprzątaj kiepy po swoich petach na każdym chodniku czy przystanku chamie wiejski, a jak ci się za wsiami tęskni to zjeżdżaj z miasta wieśniaku

  2. Dobrze by było posprzątać ścieżkę rowerową od strony lasu /Osmolicka/ od czasu do czasu , bo ta od strony zalewu/Krężnicka jest zawsze super.

  3. Dokladnie właściciele psów powinni zostac obciążeni! Obsrany krajobraz Lublina

  4. po co sprzątać , przecież niedługo akcja sprzątania świata , baranki posprzątają za was, buraki

  5. Niech wezmą się za naprawę dróg bo stan fatalny połowy miasta

  6. Proponuję do pracy zaciągnąć próżniaków z zakładów karnych, niech zarobią na michę

Kursy walut

  • USD 3.981zł 0.84%
  • GBP 5.035zł 0.57%
  • EUR 4.3492zł 0.38%
  • CHF 4.551zł 1.06%

Polub nas