Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Rozpoczęła się akcja „Bezpieczny autokar – ferie 2023”

Ferie zimowe to czas odpoczynku od szkolnych obowiązków. Część dzieci i młodzieży spędzi je w swoich rodzinnych miejscowościach, a inne na zorganizowanych zimowiskach. Uczniowie z pierwszych pięciu województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego rozpoczynają tegoroczne ferie. W tym samym czasie Inspekcja Transportu Drogowego rozpoczyna akcję „Bezpieczny autokar – ferie 2023”, w trakcie której szczegółowo kontrolowane będą autokary wycieczkowe.

O działaniach zapewniających bezpieczeństwo dzieciom i młodzieży wyjeżdżającym na zimowy wypoczynek opowiedzieli 14 stycznia 2023 r. w stolicy Podkarpacia wiceminister infrastruktury Rafał Weber i Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

– W okresie ferii spodziewamy się wzmożonego ruchu na drogach, szczególnie na trasach wiodących do zimowych kurortów. Przypominamy więc kierowcom, aby stosowali się do przepisów, zadbali o stan techniczny pojazdów, dostosowali prędkość do panujących warunków drogowych, tak aby zapewnić sobie i innym podróżującym bezpieczeństwo – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Kontrole będą prowadzone nie tylko w specjalnie wyznaczonych punktach kontrolnych, ale również w miejscach odjazdu autokarów oraz na głównych szlakach komunikacyjnych i w pobliżu popularnych miejsc zimowego wypoczynku.

Podczas kontroli Inspektorzy zwracają uwagę na stan techniczny pojazdów – ocenie podlega m.in.: stan układów hamulcowego, kierowniczego, wydechowego oraz oświetlenie i ogumienie. To elementy bezpośrednio odpowiadające za bezpieczeństwo pasażerów i pozostałych uczestników ruchu. Sprawdzane są także uprawnienia, czas pracy, trzeźwość i stan psychofizyczny kierowców.

Aby Inspekcja mogła przeprowadzić kontrolę autokaru przed planowym wyjazdem, wystarczy zgłoszenie rodziców, opiekunów dzieci lub organizatora wyjazdu. Niezbędne informacje dotyczące wyjazdu należy przekazać z wyprzedzeniem telefonicznie lub przez e-mail właściwemu miejscowo wojewódzkiemu inspektoratowi transportu drogowego.

Rozpoczęła się akcja „Bezpieczny autokar – ferie 2023”

W trakcie ubiegłorocznych ferii inspektorzy ITD skontrolowali 775 autobusów. Niespełna 3 proc. kontroli (23 przypadki) zakończyło się zatrzymaniem dowodów rejestracyjnych ze względu na nieprawidłowości stwierdzone w stanie technicznym pojazdów, w tym w 3 przypadkach wydaniem zakazu dalszej jazdy.

Wiceminister Rafał Weber zwrócił się również do osób udających się na indywidualne wyjazdy krajowe i zagraniczne.

– Bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych. Oprócz sprawdzenia stanu technicznego auta przed wyruszeniem w podróż pamiętajmy, aby dostosować prędkość do warunków jakie zastaniemy na trasie przejazdu. Nadmierna prędkość wciąż jest jedną z głównych przyczyn niebezpiecznych zdarzeń na polskich drogach. Nie wsiadajmy za kierownicę, kiedy jesteśmy zmęczeni, a nasza koncentracja jest obniżona i reakcje opóźnione. Zaplanujmy trasę i przerwy w trakcie jazdy, aby bezpiecznie dotrzeć do celu. Życzę rodzicom, ich dzieciom udanych ferii i bezpiecznych podróży – powiedział.

Podstawowe zasady podróży autokarem

  • Podróż powinna być zaplanowana z uwzględnieniem czasu niezbędnego do przeprowadzenia kontroli, czasu pracy kierowcy, postojów.
  • Po każdych 4,5 godz. jazdy kierowca powinien zrobić minimum 45-minutową przerwę. Limit dziennej jazdy to 9 godz., który może zostać wydłużony do 10 godz., jednak nie częściej niż dwa razy w tygodniu.
  • Autokar, którym podróżują dzieci i młodzież w wieku do lat 18, powinien być oznakowany z przodu i z tyłu tablicami barwy żółtej z czarnym symbolem dzieci.
  • Jeśli autokar wyposażony jest w pasy bezpieczeństwa to zarówno kierowca, jak i pasażerowie muszą mieć je zapięte.
  • Przejścia w autokarze muszą być wolne. Korzystanie z nich nie może być utrudnione, np. poprzez pozostawione bagaże.
  • Pasażerowie powinni przestrzegać podstawowych zasad podczas jazdy. Niebezpieczne jest np.: chodzenie po autokarze w trakcie jazdy, opieranie się o drzwi, głośne zachowanie, które może dekoncentrować kierowcę.
  • Należy zachować ostrożność w trakcie postojów, które powinny odbywać się w miejscach do tego wyznaczonych. Nie należy wsiadać lub wysiadać z autokaru od strony jezdni, ani też wychodzić na jezdnię spoza pojazdu.

Inspektorzy zwracają uwagę, aby w trakcie już trwającego wyjazdu, opiekunowie reagowali, kiedy kierowca nie dostosowuje prędkości do panujących warunków atmosferycznych, nie robi przerw w czasie jazdy lub nie reaguje na potrzebę przerwy sygnalizowaną przez uczestników podróży.

Policjanci ruchu drogowego z woj. lubelskiego również podejmują działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa wyjeżdżającym. Sprawdź gdzie możesz zgłosić kontrolę autobusu!

Rozpoczęła się akcja „Bezpieczny autokar – ferie 2023” Rozpoczęła się akcja „Bezpieczny autokar – ferie 2023”

(fot. ITD)

6 komentarzy

  1. Nie bardzo rozumiem, dlaczego z nadejściem jakichkolwiek ferii istnieje przeświadczenie, że dzieci powinny albo wręcz muszą gdziekolwiek wyjechać, czyżby rodzice szli na łatwiznę w zajmowaniu się swoimi, (często, pożal się Boże) pociechami ?

    • Z tymi wyjazdami w czasie ferii to jest tak jak z zamkniętymi lasami w czasie pandemii COVID.
      Jak były zamknięte to wył wrzask, że wszyscy by tam chcieli być, ale jak otworzyli to bywają tam tylko nieliczni

    • Może rodzice chcą w tym czaie bez stresu i spokoju wyprodukować jeszcze wiecej beneficjentów 500+ ?

  2. Jasio (w gimnazjum kształcony)

    Dzieci muszą gdziekolwiek wyjechać na ferie czy wakacje, bo gdyy się nie daj Boże okazało, że ci biedniejsi nigdzie nie wyjeżdżali to małolaty nowobogackich by im w szkole żyć nie dały.
    popatrzcie na komentarze gdzie jakiś samochód uległ kolizji czy wypadkowi.
    Małolaty zaraz dają do zrozumienia, że ich rodzice mają dużo lepsze auta iż ten który akurat się rozbił.

  3. Po co komu las w zimie chyba że wnyki zastawić lub drzewo ściąć.

    • Niewierna słuchaczka Radia Ma... wieprzową twarz

      Ale pamiętasz jaki był płacz w obie garście i zgrzytanie zębami jak były lasy zamknięte.
      Tam zaraz i natychmiast deklarowali się być wszyscy na raz – tak przynajmniej pisały tu małolaty w komentarzach.

Z kraju