Niedziela, 28 kwietnia 202428/04/2024
690 680 960
690 680 960

Ptasia grypa znów zaatakowała. Ognisko znajduje się w gospodarstwie z 40 tys. kaczek

Ognisko ptasiej grypy wykryto w powiecie łęczyńskim. Hodowane w jednym z gospodarstw kaczki zaczęły padać jedna za drugą. W stadzie znajduje się blisko 40 tysięcy tych ptaków.

W poniedziałek Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Lublinie poinformował o wykryciu w miejscowości Kaniwola w gminie Ludwin w powiecie łęczyńskim ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków. Choroba pojawiła się w gospodarstwie, w którym znajdowało się 39 644 kaczek. Te nagle zaczęły padać jedna za drugą.

Jak wyjaśnia Agnieszka Strzępka z Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie, w ubiegłym tygodniu właściciel gospodarstwa zgłosił do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Łęcznej, że zauważył u ptaków niepokojące objawy. W czwartek od kaczek pobrane zostały próbki do badań, a w piątek Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach przekazał, iż wyniki badań są dodatnie. W trzech stadach stwierdzono obecność materiału genetycznego wirusa HPAI podtyp H5N1.

Obecnie cały teren gospodarstwa jest zabezpieczony przez lekarza weterynarii oraz podległe mu służby. Wdrożone zostały również działania mające na celu zwalczanie ogniska. Trwa jednocześnie szacowanie strat, rozpoczął się także proces likwidacji i utylizacji ptaków oraz dezynfekcji kurników.

Wyznaczone zostały również strefy zapowietrzone i zagrożone. Obejmują one teren powiatów łęczyńskiego, lubartowskiego, parczewskiego oraz włodawskiego. Obszarem zapowietrzonym objęto w powiecie łęczyńskim miejscowości: Kaniwola, Kobyłki, Uciekajka, Rozpłucie Pierwsze, oraz część miejscowości: Rogóźno, Dąbrowa i Dratów w gminie Ludwin a także Nadrybie Ukazowe i część miejscowości Nadrybie Wieś w gminie Puchaczów.

Jeżeli chodzi o obszar zagrożony wystąpieniem choroby, obejmuje on miasto Łęczna; miejscowości: Garbatówka, Garbatówka Kolonia, Głębokie, Janowica, Kopina, Malinówka, Ostrówek Podyski, Podgłębokie, Szczupak, Stefanów, Wólka Cycowska, Wólka Nadrybska, Zaróbka w gminie Cyców; Albertów, Bogdanka, Brzeziny, Ciechanki, Jasieniec, Nadrybie Dwór, Ostrówek, Puchaczów, Stara Wieś, Szpica, Turowola, Wesołówka i część miejscowości Nadrybie Wieś w gminie Puchaczów; Czarny Las, Dratów Kolonia, Grądy, Jagodno, Kocia Góra, Krzczeń, Ludwin, Ludwin Kolonia, Piaseczno, Rozpłucie Drugie, Zezulin Pierwszy, Zezulin Drugi, część miejscowości Rogóźno, Dąbrowa i Dratów w gminie Ludwin; Podzamcze, Stara Wieś, Stara Wieś Kolonia i Witaniów w gminie Łęczna, Krasne, Maśluchy oraz część Nowego Uścimowa w gminie Uścimów; Rozkopaczew w gminie Ostrów Lubelski; Nowy Orzechów i Lejno w gminie Sosnowica a także Stare Załucze, Nowe Załucze, Grabniak, Dębowiec, Łomnica, Sumin i Zawadówka w gminie Urszulin.

To już kolejna podobna sytuacja w tej miejscowości. Dokładnie dwa lata temu, pod koniec grudnia 2020 roku, choroba pojawiła się w gospodarstwie, w którym znajdowało się 11 340 kaczek. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez służby Wojewody Lubelskiego.

(fot. pixabay – zdjęcie ilustracyjne)

18 komentarzy

  1. A czemu ta ptasia grupa zawsze atakuje tam gdzie jest kilkanaście lub kilkadziesiąt tyś sztuk drobiu?

    Jakoś nie słychać aby ptasia grya zaatakowała hodowcę 15szt drobiu. Ta ptasia grypa to jest bardzo inteligentna, to chyba rodzina z słynnym już Covid 19, on też pierw zrobił rozeznanie,przemyślał wszystko i atakował ale był tak bystry że atakował tylko wybrane grupy ludzi i w wybranych przez siebie miejscach, np nie chciał udać się pod g.r.a.n.i.c.e naszych bratnich dusz tam ich dopasc tylko atakował aby swoich, tamtych skubaniec bał się ruszyć

  2. Coś pisiorom nie na rękę te ptasie biznesy na pojezierzu, może Mateuszek chce je odkupić tak jak ta słynna ziemię od plebana.

Z kraju