Środa, 08 maja 202408/05/2024
690 680 960
690 680 960

Protesty przeciwko budowie nowych kopalni węgla kamiennego w naszym regionie przybierają na sile

Ponad 5,5 tys. osób podpisało się pod petycją przeciwko wprowadzaniu zmian w Studium Zagospodarowania Przestrzennego na obszarze, na którym ma powstać nowa kopalnia węgla kamiennego w naszym regionie. Dodatkowo przewodniczący lubelskiego koła Partii Zielonych ogłosił obywatelski sprzeciw wobec planów otwarcia nowych kopalni.

Nie ustają protesty dotyczące planów budowy kolejnych kopalni węgla kamiennego w województwie lubelskim. Patrząc na coraz większe zaangażowanie organizacji ekologicznych, które sprzeciwiają się górniczym inwestycjom, spodziewać się można akcji podobnych do tych, jakie przeprowadzono ostatnio np. w Puszczy Białowieskiej. W piątek na posiedzeniu Rady Gminy w Hańsku pojawili się członkowie Towarzystwa dla Natury i Człowieka. Złożyli oni petycję przeciwko wprowadzaniu zmian w Studium Zagospodarowania Przestrzennego, którą podpisało ponad 5,5 tys. osób. Chodzi o plany budowy kopalni węgla kamiennego „Karolina”, która ma zostać ulokowana w pobliżu Poleskiego Parku Narodowego.

Obywatelski sprzeciw wobec planów otwarcia nowych kopalni, w ramach prowadzonych obecnie konsultacji przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Lublinie, ogłosił też Artur Mazur, przewodniczący lubelskiego koła Partii Zielonych. Jak wyjaśnia, województwo lubelskie dzięki cennym przyrodniczo terenom, m.in. Poleskiego Parku Narodowego, należy do najczystszych regionów Polski. Polacy postrzegają ten teren jako markę gwarantującą zdrowe, wolne od zanieczyszczeń produkty naturalne. Obszar Polesia, przenikający się z Pojezierzem Łęczyńsko-Włodawskim, jest cenny przyrodniczo i turystycznie. Powstaje liczna infrastruktura agroturystyczna, którą odwiedza coraz większa liczba turystów.

– Czy chcemy lubelskie zmienić w „nowe śląskie”? Czy chcemy zniszczyć bezpowrotnie obszar Poleskiego Parku Narodowego, a także przylegające do niego gminy, w obszar szkód górniczych, zanieczyszczeń pyłem węglowym? Czy chcemy zaryzykować obniżenie poziomu wód gruntowych, który bezpowrotnie wysuszy torfowiska i jeziora i pozbawi nas siedlisk chronionej flory i fauny? O tym, że jest takie ryzyko, mówią raporty środowiskowe, o tym świadczy nie tak odległa historia: pamiętamy spadek poziomu wody w jeziorach Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego wskutek działań Bogdanki, widzimy skutki działań kopalni w Wielkopolsce i spadek poziomu wody np. w Jeziorze Wilczyńskim – tłumaczy Artur Mazur.

W przesłanym do nas oświadczeniu zaznacza również, że mija 50 lat, odkąd naukowcy ostrzegają przez zmianami klimatycznymi. Ubiegłoroczny raport IPCC wzywa do natychmiastowych działań, w celu uniknięcia konsekwencji zmian klimatycznych, jeśli średni wzrost temperatury na ziemi zostanie ograniczony do 1,5 stopnia. W tym tygodniu Parlament Europejski przyjął rezolucję, wzywającą wszystkie kraje Unii Europejskiej do całkowitego odejścia od węgla do 2030 r. Tymczasem na Lubelszczyźnie trwają konsultacje społeczne w sprawie budowy nowych kopalni.

(fot. lublin112 – zdjęcie ilustracyjne)

24 komentarze

  1. w ramach ekologi zamknac bogdankę ludzi pogonic! zieloni to antypolskie pajace oplacane z zewnatrz m.in putinu dla rozwalania interesow polski m.inn. rozpuda – naslani ekotrrorysci zablokowali najbardziej optymalny wariant. Dla mnie ekolog brzmi dzisisaj jak faszysta!

  2. Nie bronię przesadnie węgla, ale kopalnia generuje u nas jedne z najwyższych zarobków. Ludzie uczciwie zarabiają powyżej średniej krajowej i się bogacą. Ale po co Lubelszczyzna ma się bogacić?

    Oczywiście oprócz górników kopalnia tworzy setki, jeśli nie tysiące miejsc pracy w Polsce. Chodzi m. in. o transport, wyroby hutnicze (setki ton metalu są wykorzystywane dzień w dzień do obudów wyrobisk, rur itp.), polskie firmy produkują dziesiątki kilometrów kabli, transformatory i całą resztę. Ale oczywiście o tym się nie powie.

    Zamknijmy wszystko, tak jak zlikwidowaliśmy przemysł w Lublinie, a Niemiec niech otworzy montownię ze stawką 2200 zł brutto.

    • 100/ 100 – nie dajmy sie zwiesc psychopatom i wszelkiej masci nawiedzonym- cały świat sie rozwija wiatr sobie hula po calej planecie dookola a my nad soba utworzymy parasolik z nieskazitelnym powietrzem a w usa i chinach produkcja cała para a my mikroskopijni …..- szok

  3. Skoro kopalnie i węgiel są tak potrzebne to po co kopiemy nowe jak są jeszcze czynne. Co z tymi co z bankrutowały i dla czego ?? Dla mnie sytuacja dziwna ??

  4. Jakoś nie słychać tych zielonych na Mierzei Wiślanej; dlaczego nie siedzą na drzewach i myślę że Ci z naszego regionu powinni tam z buta pójść-wszak samochód jest nieekologiczny .

  5. Jest poważna obawa żę dzięki nowej kopalni znowu trafi szlag kawałek pojezierza, przy budowie obecnie działającej kopalni praktycznie wyschło jezioro Mytycze. To teraz czas na które ?

  6. Proszę wziąć pod uwagę że właścicielem kopalni jest inwestor zagraniczny, węgiel będzie eksportowany, a pracownicy zagraniczni bo są tańsi. Nam mieszkańcom zostanie szum popękane domy i hałdy urobku, oraz zalane pola jak w Bogdance od strony Nadrybia.