Proboszcz odpowie przed sądem za znęcanie się nad psem. Zwierzę znaleziono leżące pod kościołem (zdjęcia)

Do sądu skierowany został akt oskarżenia przeciwko proboszczowi jednej z parafii koło Lublina. Wyprowadzając się, miał zostawić swojego psa nie zapewniając mu żadnej opieki.

Prokuratura w Opolu Lubelskim zakończyła śledztwo dotyczące znęcania się nad psem, którego to przestępstwa miał dokonać obecny proboszcz jednej z podlubelskich parafii. W sierpniu ub. roku jedna z wolontariuszek Fundacji na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt EX LEGE zauważyła psa leżącego w pobliżu kościoła. Zwierzę było osowiałe, osłabione, nie mogło się podnieść i z trudem oddychało. Jego sierść była zalepiona brudem, skołtuniona i kłębiły się w niej liczne pasożyty.

Na miejsce od razu pojechali kolejni wolontariusze, którzy przewieźli psa do lubelskiej kliniki. Jak się okazało, był on odwodniony i miał głęboką anemię. Z uwagi na pasożyty, niezbędne było jego ogolenie. Kilka tygodni trwała walka o to, aby zwierzę uratować i przywrócić do sprawności.

Jak się okazało, pies należał do byłego proboszcza tej parafii. Kiedy przenosił się do nowego, oddalonego o kilkadziesiąt kilometrów miejsca posługi, zostawił psa na plebanii. Jak wyjaśniał, nie było warunków, aby przebywał tam pies tej wielkości. Miał więc przekazać swojemu następcy, aby ten się nim opiekował. Tymczasem pies był zdany na łaskę okolicznych mieszkańców, dzięki którym przeżył do czasu, kiedy trafił do fundacji. To oni bowiem każdego dnia go dokarmiali.

– Wszyscy mieszkańcy określali stan psa, jako zły i potwierdzali, że pies żył wolno, bez stałego miejsca zabezpieczającego go przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, jednak trzymał się terenu parafii. Wszystko dlatego, że od wieku szczenięcego należał do księdza, który ponad rok temu odszedł na emeryturę i wyprowadził się z parafii. Według napotkanych przez nas osób, ów ksiądz zostawił go, nie powierzając nikomu nad nim opieki – wyjaśniała Marta Włosek, prezes fundacji.

Proboszcz potwierdził w rozmowie z wolontariuszami, że psa zostawił jego poprzednik. Duchowny w żaden sposób nie poczuwał się do zapewnienia psu jakiejkolwiek opieki. Przyznał, że wystawił mu wodę w miskach oraz czasami daje mu jeść. W efekcie proboszcz został oskarżony o znęcanie się nad zwierzęciem. Akt oskarżenia został już skierowany do Sądu Rejonowego w Opolu Lubelskim. Duchownemu grozi do 3 lat pozbawienia wolności.

(fot. Fundacja EX LEGE)

Zobacz również

80 komentarzy

 1. Pieprzony klecha do pierdla z nim i tydzień bez jedzenia i picia.

 2. Tydzień to za mało, nie zdąży odczuć kary.

 3. potwierdzam, że ksiądz Bochenek jest cudownym księdzem. to jest prosty, ciepły, oddany Bogu człowiek. przez wiele lat przygotowywał dzieci do komunii z mojej miejscowości, od lat chodzę do kosciola do lubek, i nie uwierzę w ta propagandę co o nim mówicie. przykro mi, że jego parafianie tak łatwo go oskarżają. ale wiem jedno gdyby któryś z jego parafian został o cokolwiek oskarżony to ks Bochenek zrobiłby wszystko aby mu pomóc.

  • Przygotowywanie do komunii dzieci rozgrzesza ze znęcania nad psem? Dobry człowiek głodzi zwierze i nie dba o nie? Eliza, weź ty się zastanów nad sobą. Dzieci do komunii posyłasz a nad zwierzakiem litości nie masz? Katolicycm po polsku. Ohyda!

   • Większość z nich lubi dzieci haha żadna nowość.
    Eliza a ty kolejna fanka z kółka rozancowego? Róża 58…
    WOŚP to też pewnie impreza kretynow,a Owsiak to złodziej, nie to co Rydzyk, prawa ręka dobra.

  • …I co w zwiázku z tym że lubi dzieci? Bohater twojej historii jest najzwyklejszym zwyrodnialcem a to ze ubiera sie w czarne sukienki ma sie nijak do bestialstwa jakiego się dopuścił! Czekam na proporcję karmy bo boga nie ma, jak sama widzisz…

  • Malleusmaleficarum

   Księża lubią dzieci.

  • A pies to sam sobie tak zostal.

  • A ty co czytac nie umiesz?
   Piszemy o znecaniu sie nad psem a ty o dzieci ach do komunii. Uwsteczniona kochanka szmaty?

 4. Chodzi o Piotrowice k/Nałęczowa?

 5. Od dziecka mieszkam w Łubkach i często bywałem na plebani po odejściu dawnego proboszcza, bo zalatwiałem sprawy związane ze ślubem i przed drzwiami zawsze stała miska z wodą i karmą, pies po prostu tęsknił za byłym proboszczem i nawet nie chciał uczęszczać na plebani po tym jak ksiądz odszedł, błąkał się po wsi już od kilku lat, nie od teraz, ten pies nawet nie miał budy ani żadnego schronienia jeszcze jak był były ksiądz. Nowy proboszcz nie jest niczemu winien.

  • Winny. Powinien zajac sie osem. Gdyby pies mial dobrze to nie chodzi by glodny po wsi. Rozumiesz? Powiesic ptpboszcza za znecanie sie nad psem. IM WIECEJ RELIGII TYM MNIEJ CZLOWIECZENSTWA

 6. Zamiast księdzu po kolędzie dać kopertę,pieniądze te przelałam na potrzeby zwierząt.

  • Brawo dziekuje ❤?. Rozsadne.. Pomagajmy bezdomnym.; bitym, glodzonym zwierzetom. Katolicki kraj pelen dobrych milosiernych serc!!! KATOLICYZM

 7. Ksiądz Bochenek nie jest niczemu winien, odchodząc ne emeryturę poprosił nowego proboszcza o opiekę nad psem. A ze nowy ksiądz w taki sposób podszedł do sprawy, no cóż….
  Tak w ogóle poszukajcie sobie w necie bo to nie ks. Bochenek a ks. Marek został oskarżony o znęcanie się nad zwierzętami i to przeciwko niemu prokuratura złożyła akt oskarżenia w sadzie w Opolu Lubelskim.

  Nie wiem czy to błąd czy brak dokładnych informacji portalu Lublin112.pl ale uważam że powinien napisać sprostowanie bo tym artykułem ks. Bochenek został skrzywdzony

  • Jak nie jest winien? Podrzucił swojego psa innemu księdzu i nawet się nie zainteresował co się z nim dzieje! Jest tak samo winien jak bezpośredni oprawca! Zwierze to nie gumowa zabawka, którą można tak sobie oddać i nie martwić się więcej o nią!

 8. Elia,Poważny nie jesteście lepsi od księdza.To że pies tęskni za poprzednim proboszczem nie spowodowało takich zniszczeń u psa.To lata zaniedbań was wszystkich.Patrzyliście jak pies cierpi i nie znalazł się nikt by mu ulżyć!

  • A gdzie WY BYLUSCUE WIERNI. KTO DO JASNEJ K NIE WIDZIAL TEGO PIESKA , JAK ON ZYL?. DO CH Z WAMI KMIOTY!

 9. miłosierni sukienkowi – a szkoda gadać

 10. Obaj powinni zostać wydaleni a przynajmniej oddzieleni od parafian. To sadyści i egoiści. Jak może taki zwyrodnialec odprawiać mszę albo spowiadać?!

 11. Pani Anito, nie jesteśmy na Ty. zastanowić to się powinna Pani nad sobą. Znam księdza od 20 lat, jest dobrym człowiekiem i duszpasterzem, jeśli jest Pani z naszych stron to powinna Pani to wiedzieć a jeśli nie to ohyda jest odrzucanie kogoś błotem kogo się nie zna. Proszę przeczytać sobie komentarz Pana Łukasza, wyjaśnia wszystko.
  Ps Pani Anito, bardzo lubię psy 🙂

  • Dobry czlowiek dba o zwierzeta! ILE RAZY TY WIESNIACZKO WIDZIALAS PSA NIE POMAGAJAC. MU? ILE RAZY.

  • Ale nie lubisz ludzi, skoro bronisz gościa w sukience, który porzucił własnego psa. Dzieci do komunii posyłasz, lubisz psy, to dlaczego się tym biednym zwierzęciem nie zajęłaś? Rozgrzeszasz księdza, żeby rozgrzeszyć siebie? Baaaardzo katolickie 🙂 Aby być panią to trzeba sobą coś dobrego reprezentować. Trzeba być człowiekiem nie tylko z nazwy.

 12. wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/po-tym-zabojstwie-przestalem-wierzyc-w-boga-czy-to-ksieza-zabili-roberta-wojtowicza/z882hme

 13. Do Elizy……”Oddany Bogu człowiek”, nie postępuje tak z bliźnim….. A zwierzęta są bliźnimi ( braćmi mniejszymi). Rozumiem, że postać św Franciszka nie jest znana Tobie oraz księżom. Wstyd mi za takich ludzi…Nie mieć szacunku do zwierząt?….jak wy uczycie empatii swoje pierwszokomunijne dzieci?

 14. Eliza… argumenty zimie się pani posługuje są typowe zaściankowe małomiasteczkowe. Jeśli ksiądz byłby dobrym człowiekiem nie dopuściłby aby jego pies znalazł się w takim stanie. Jeśli pani jest po mieszkańcy tak samo kochacie zwierzęta to współczuję tym okolicznych braciom mniejszym.

 15. Zgadzam się z Panią Emerytką.
  Obraz „Miłosierdzia” pod samymi drzwiami Kościoła…

 16. z jednej strony jest mi strasznie zle, gdy widze podobne zwierzeta, z drugiej – nawet nie skomentuje zachowania wlasciciela, a to ze lubil dzieci, to nie znaczy ze byl odpowiedzialnym wlascicielem psa – fakt jest, ze… i nie ma co tu dyskutowac, to nie kwestia wiary, tylko faktow#
  wiec, za znecanie sie nad zwierzecie, bo to sie tak nazywa, nalezy ukarac straszne monstrum

 17. A ja uważam że nie zachował się tu odpowiedzialnie ksiądz który odszedł z parafii. Pies to nie przedmiot i nie przekazuję się go dalej od tak. Zwierzęta się przywiązują do właściciela i nie rozumiem jak można je porzucić!!!!!!
  Poza tym brak zwykłej empatii wśród mieszkańców wsi, wszyscy o tym wiedzieli że psu dzieje się krzywda a nikt przez kilka lat nie zgłosił tego faktu do schroniska czy też towarzystwa miłośników zwierząt. Również bez winy jest też ksiądz który objął nową plebanię i rozumiem że zgodził się na przejęcie opieki nad pozostawionym psem. A WSZYSTKO TO PRZYPRAWIA MNIE O ZGROZĘ I DRESZCZE ŻE DZIEJE SIĘ WOKÓŁ KOŚCIOŁA. TO JAK TO JEST Z TĄ WIARĄ I PRZYKAZANIAMI????

  • Obydwaj się źle zachowali – jeden „podrzucił” psa drugiemu, drugi się niem nie zajął. A mogli oddać do schroniska, skoro serca im zabrakło na zaopiekowanie się zwierzakiem. Po prostu biedne zwierze zostało porzucone przez obydwóch drani w czarnych sukienkach.

 18. Ten pingwin na starość sam powinien zostać tak potraktowany jak ta biedna psinka

 19. Czasami to niech on sobie coś zje. gospodyni codziennie gotuje mu obiadki i zajada się.

  A gdzie ten ksiądz miał słowa św Franciszka. Gdzie jego posługa nie czynienia zła innym.

  Człowiek to najgorszy gatunek żyjący na tej ziemi. Nie potrafi żyć z innymi w harmonii tylko wszystko zabiera pod siebie nie patrząc się że niszczy wszystko dookoła

 20. Dobry czlowiek dba o zwierzeta! ILE RAZY TY WIESNIACZKO WIDZIALAS PSA NIE POMAGAJAC. MU? ILE RAZY.

 21. głosujcie na PIS , dobrze ,że sa niezależne media , w TVPis tego by nie podali

 22. Droga Pani … wierząca typowo ” po katolicku”… w niedzielę do Kościoła i jestem „czysta”, nic nie muszę… A fuj! Skoro Pani lubi psy – jest Katoliczką i widziała w jakich warunkach żyje ten pies jak mogła Pani mu nie pomóc???Dlatego właśnie przestałam chodzić do Kościoła bo większość tam przebywających to obłudnicy.. Człowiek a do tego Ksiądz który zostawił swojego przyjaciela ot tak sobie to człowiek? Pies jest wierny swojemu Panu do śmierci – jak można go tak po prostu zostawić ???? A gdziekolwiek indziej to nie ma kąta wolnego i miski z karmą? nie można psiny zabrać ze sobą? Ten ksiądz zasługuje na taką starość jaką zgotował swojemu psu..
  Włosy dęba stają jak pomyślę jak żyją u Was zwierzęta skoro traktowanie tej psiny jest dla Was normalne…

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 4.0031zł -0.53%
  • GBP 4.9213zł -0.21%
  • EUR 4.4503zł 0.54%
  • CHF 4.1621zł 0.31%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online