Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Pracowali nad nim 2 tygodnie. W Lublinie powstał nowy, imponujący mural antysmogowy (zdjęcia)

Nowy lubelski mural nie tylko imponuje wielkością, lecz także będzie rozkładał szkodliwe substancje z atmosfery. Od kilku dni można go już podziwiać w pełnej krasie.

Na ścianie wieżowca przy ulicy Montażowej w lubelskiej dzielnicy Tatary można podziwiać nowy mural. Prace nad malowidłem trwały dwa tygodnie, ukończono je tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Całość znajduje się na powierzchni 400 m kw. i nie tylko stanowi estetyczne urozmaicenie miasta, lecz również pozytywnie wpływa na jakość powietrza.

Mural został zaprojektowany przez artystkę Ewę Podlodowską, a wykonali go eksperci od street artu z firmy Lublov. Jego powstanie w całości sfinansowała spółka Lubelski Węgiel Bogdanka w ramach kończących się obchodów 40-lecia wydobycia w tej, jedynej na Lubelszczyźnie kopalni węgla kamiennego.

Jak wskazuje Artur Wasilewski, z-ca prezesa zarządu ds. ekonomiczno-finansowych LW Bogdanka, również umiejscowienie muralu nie jest przypadkowe. Znajduje się on na elewacji budynku, którą można już oglądać od strony ul. Mełgiewskiej, a więc jest widoczny przez osoby wyjeżdżające z Lublina w stronę Łęcznej i właśnie Bogdanki.

– Mural „Kopalnia blisko natury” nawiązuje do spółki i jej wartości, takich jak poszanowanie środowiska czy troska o otoczenie. Elementy graficzne muralu odnoszą się też do naszych działań społecznych w regionie w ostatnich czterech dekadach, stając się symbolem kopalni, czyli jednego z największych pracodawców na Lubelszczyźnie – .

Kompozycja Ewy Podlodowskiej, utrzymana w charakterystycznej stylistyce „płaskich”, starodawnych gobelinów, uwzględnia rozpoznawalne elementy z okolic Lubelskiego Zagłębia Węglowego. Artystka przyznaje, iż jego stworzenie nie było prostym zadaniem. Chodzi zarówno o skalę malowidła, jak też o trudne warunki atmosferyczne, jakie występowały w I połowie grudnia.

Przy malowaniu zastosowano tzw. fotokatalityczne farby i powłoki. Zawierają one specjalne cząsteczki, które pod wpływem światła rozkładają szkodliwe substancje z atmosfery, m.in. tlenki azotu i lotne związki organiczne, a także neutralizują cząsteczki odpowiedzialne za nieprzyjemne zapachy.

Pracowali nad nim 2 tygodnie. W Lublinie powstał  nowy, imponujący mural antysmogowy (zdjęcia)

16 komentarzy

  1. A w d**e se wsadźcie tą sztukę…

  2. przy ulicy Montażowej to się zgadza ale numer 12

  3. Do niedawna dwutlenek tytanu stosowano jako barwnik spożywczy, jednak zakazano jego stosowania z obawy o destrukcję genową mogącą powodować nowotwory. Nie zachwycałbym się tak tym pozytywnym wpływem utleniania wszystkiego..

  4. Ale bezguście ???

Dodaj komentarz

Z kraju