Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Powiększyła się sokola rodzina mieszkająca na kominie lubelskiej elektrociepłowni

Część małych sokołów jest już na świecie. Wczoraj z trzech jaj wykluły się sokole pisklęta, na bieżąco możecie je podglądać dzięki kamerom zainstalowanym na kominie lubelskiej elektrociepłowni.

Od kilku dni każdy może podglądać sokoły wędrowne, które od kilku lat mieszkają na 150-metrowym kominie elektrociepłowni na lubelskim Wrotkowie. Po raz pierwszy te piękne, a jednocześnie bardzo rzadkie ptaki dostrzeżono w 2015 roku, kiedy to w okolicy komina zaczęła krążyć samica. Niebawem dołączył do niej samiec. Dyrekcja elektrociepłowni w porozumieniu z ornitologami, postanowiła zadbać o dobre miejsce dla nich.

Szczególny wpływ na to ma fakt, iż w Polsce ten gatunek występuje bardzo rzadko. W całym kraju zanotowano zaledwie ponad 30 zasiedlonych gniazd. Rok później elektrociepłownia zainstalowała na kominie budkę lęgową zaprojektowaną przez Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” z Włocławka. Specjaliści wskazali też miejsce, gdzie ma być ona zamontowana.

Lokum spodobało się samicy, która szybko znalazła sobie partnera, a para doczekała się w tamtym roku potomstwa. Samica złożyła aż sześć jaj, z czego wykluło się pięć piskląt. Było to niezwykłe osiągnięcie w skali kraju. Młode zostały zaobrączkowane i poszerzyły wąskie grono przedstawicieli tego gatunku.

W tym roku samica złożyła pięć jaj, wczoraj z trzech wykluły się pisklęta. Możecie je podglądać na żywo dzięki trzem kamerom zainstalowanym na i w budce lęgowej.

Przypominamy, że Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” zorganizowało konkurs na imię dla lubelskiej samicy sokoła wędrownego. Swoje propozycje można zgłaszać na stronie, na której znajduje się podgląd z kamer. Przyjmowane one będą do poniedziałku 22 kwietnia. Dla laureatów przewidziano nagrody, które ufundowała Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Lublinie.

Tutaj możecie podglądać sokoły na żywo

(fot. PGE EC Lublin)

7 komentarzy

  1. A od co najmniej tygodnia przy ZUSie na Zana jak co roku kręcą się pustułki. Niestety znów nie mają porządnego miejsca na gniazdo więc zapewne jak co roku za tydzień-dwa się stąd wyniosą. Na razie skutecznie odstraszyły gołębie, które wiecznie kręciły się po okolicy. Dlaczego dla tych pożytecznych i łatwych do osiedlenia w warunkach miejskich ptaków nie przygotowuje się odpowiednich skrzynek lęgowych?

    • … przy ZUS-ie zawsze kręciły się różne ptaszki , część to niebieskie , nie koniecznie chronione , ale zagrożone

  2. Dobrze jest dbać o zagrożone gatunki.

  3. … ciągle piszą że jaja z chowu klatkowego , te z 3 z przodu nic nie warte , a tu wykluły się pisklaki !

  4. Jest już czwarty pisklak??

  5. Dooobrzę bedą wyżerać durne i zakażne gołębie / czytaj 'latające szczury’/

  6. Piękne ptaki.

Z kraju