Niedziela, 05 maja 202405/05/2024
690 680 960
690 680 960

Pobili kelnerkę i ukradli alkohol. Zostali zatrzymani po pościgu

Dzisiejszej nocy doszło do napadu na jeden z lokali w centrum Lublina. Sprawców zatrzymali strażnicy miejscy.

Do zdarzenia doszło we wtorek około godziny 22.00 w Lublinie. Do jednego z lokali w centrum miasta weszły cztery młode osoby, dwóch mężczyzn oraz dwie kobiety. Zamówili oni alkohol, a gdy kelnerka podała zamówienie i poprosiła o zapłatę, ci usiłowali zabrać towar za niego nie płacąc.

Gdy kelnerka zaczęła się przeciwstawiać, mężczyźni ją pobili i cała czwórka rzuciła się do ucieczki. O wszystkim zostały powiadomione służby mundurowe, zaś obsługa lokalu wskazała kierunek w jakim udali się sprawcy napadu. Na Placu Katedralnym patrol Straży Miejskiej zauważył grupę osób, jednak ci na widok radiowozu rzucili się do ucieczki.

Funkcjonariusze w bezpośrednim pościgu zatrzymali obu mężczyzn. Jak się okazało, mieli 17 i 20 lat, z czego młodszym jest zainteresowany Wydział do spraw Nieletnich. Policjanci poszukiwali go za ucieczkę z ośrodka wychowawczego, gdzie przebywał za dokonane wcześniej przestępstwa.

Teraz obaj odpowiedzą za swoje postępowanie przed sądem.

(fot. lublin112)
2014-05-07 17:19:29

2 komentarze

  1. Czy „pobili” to znaczy jednorazowe uderzenie, popchniecie, czy naprawde pobicie? Nie bronie sprawcow, oczywiscie powinni poniesc dotkliwa kare, tylko wk***ia mnie medialna manipulacja… Dzis media szastają pojęciami jak im sie dowolnie podoba… Przypominam ze wg artykułu 158 kodeksu karnego, czesc definicji pobicia to: „pobicie również zawiera poważny ładunek przemocy stwarzający niebezpieczeństwo utraty życia człowieka lub wystąpienia ciężkiego bądź średniego uszczerbku na zdrowiu.” a wiec pytam szanowna redakcjo jeszcze raz, czy doszlo do pobicia czy to tylko chwytliwy tytuł?

    • Rzecznik Straży Miejskiej w Lublinie jasno informuje, że pobili, pozdrawiamy.

      Dla jasności
      art. 158 Kk

      Pobicie – zajście, w którym co najmniej dwie osoby występują czynnie przeciwko innej osobie lub osobom. W przeciwieństwie do bójki istnieje wyraźny podział ról na stronę atakującą i stronę pokrzywdzoną zachowaniem się napastników. Oczywiście udział w pobiciu w charakterze pokrzywdzonego nie jest karany.

      Dla odróżnienia bójki od pobicia istotne znaczenie mają zwykle okoliczności na początku zajścia – czy było to starcie wzajemne, czy atak jednej strony na drugą.

      Dla odpowiedzialności z § l nie ma znaczenia skutek. Sprawca uczestniczący w bójce lub pobiciu ponosi odpowiedzialność, nawet jeśli zajście nie skończyło się jakimikolwiek obrażeniami (przestępstwa z narażenia). Konieczne jest jednak, aby bójka lub pobicie były na tyle intensywne, że wynikało z nich narażenie człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo poniesienia uszczerbku na zdrowiu (zwykła przepychanka nie jest bójką). Zachowanie się sprawców bójki lub pobicia polega na „braniu udziału”, przez co rozumie się nie tylko zadawanie ciosów, ale także słowne zachęcanie do walki (niektórzy autorzy), podawanie narzędzi, gaszenie światła dla utrudnienia wycofania się z zajścia itp.

      Jest to przestępstwo umyślne, a warunkiem odpowiedzialności uczestnika jest by uświadamiał sobie tak niebezpieczny charakter zajścia i co najmniej godził się z tym (zamiar ewentualny). Sam udział w zajściu wymaga natomiast zamiaru bezpośredniego. Do bytu przestępstwa nie jest jednak konieczne zaistnienie skutków w zakresie życia lub zdrowia, a jedynie bezpośrednie zagrożenie tych dóbr.