Poniedziałek, 29 kwietnia 202429/04/2024
690 680 960
690 680 960

Plac Litewski rozbłyśnie na fioletowo w Międzynarodowy Dzień Padaczki

W najbliższą niedzielę (26 marca) obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Padaczki. W geście solidarności z osobami chorującymi na to schorzenie, Miasto Lublin symbolicznie włączy się w obchody wydarzenia.

Z tej okazji około godziny 19.00 iluminacja na elementach Placu Litewskiego zmieni barwę na fioletową. Podświetlone będą topola – tzw. Baobab oraz donice kasztanowców. Kolor zmieni również oświetlenie fontanny multimedialnej.

Obchodzony z końcem marca Międzynarodowy Dzień Padaczki, ma na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat tej choroby oraz zainicjowanie zmiany w postrzeganiu osób, które z nią żyją. Z inicjatywą uczczenia w Lublinie tego wydarzenia wystąpiła Fundacja NeuroPozytywni.

Padaczka to choroba neurologiczna, charakteryzująca się nawracającymi napadami padaczkowymi. Napady padaczkowe wynikają z nagłego i nadmiernego wyładowania elektrycznego w mózgu, co prowadzi do zaburzeń funkcjonowania całego organizmu. Przyczyn padaczki nie zawsze udaje się ustalić, ale wśród czynników ryzyka wymienia się m.in. urazy głowy, choroby genetyczne, choroby układu nerwowego, choroby naczyń mózgowych, infekcje mózgu, choroby metaboliczne, stosowanie niektórych leków i substancji psychoaktywnych.

Objawy padaczki są bardzo zróżnicowane i zależą od rodzaju i ciężkości napadu. Mogą to być np. drgawki, utrata przytomności, mimowolne ruchy ciała, zaburzenia widzenia, słuchu czy mowy, a także uczucie dziwnych zapachów czy smaków. Często pacjenci po napadzie czują się osłabieni, zmęczeni, dezorientowani i mają problemy z pamięcią.

Leczenie padaczki polega na stosowaniu leków przeciwpadaczkowych, które pomagają kontrolować częstość i intensywność napadów. W niektórych przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna lub stosowanie innych metod terapeutycznych. Osoby z padaczką mogą prowadzić normalne życie, jeśli stosują się do zaleceń lekarza i regularnie biorą przepisane leki. W przypadku wystąpienia napadu padaczkowego należy udzielić pomocy poszkodowanej osobie, a następnie skontaktować się z lekarzem lub wezwać karetkę pogotowia.

(fot. UM Lublin)

10 komentarzy

  1. I do tego stroboskopy!

  2. dzień padaczki i to jest powód do jakiegoś rozbłyśnięcia w centrum miasta , ja pierd…. kto tym zarządza ?

    • „///” przecież iluminacja na Placu Litewskim jest cały czas.
      W czym widzisz problem, że ktoś jedynie z tej okazji zdalnie zmieni barwę oświetlenia?

  3. „W przypadku wystąpienia napadu padaczkowego (…) wezwać karetkę pogotowia.” – czyli gdy ktoś na mnie trąbi, czy zza kierownicy macha do mnie rękami to mam wezwać do niego karetkę?
    Wiem, że z kimś kto siedzi w aŁdicy z czapeczką na głowie nie jest dobrze, ale żeby od razu karetkę wołać. Ale jeżeli już trzeba to chyba taką psychiatryczną.

  4. A kiedy Dzień Sr..Rozwolnienia?

    • Jak zwykle nie ma dnia aby „Witold Janusz” nie przypomniał jak wielkim jest IDIO*Ą!

      • Czep się frania :)) Przecież nie codziennie zostawiam tu swoje pisałki…

        • p.s. Dziękuję za docenianie moich starań. Być wielkim to jest coś! Nie ważne w jakiej dziedzinie 🙂

  5. To już nie trzeba oszczędzać prądu?

  6. Każdy zna tą chorobę, śmieje się z niej i nie widzę nic w tym złego mimo, że również jestem epileptykiem. Jednak jak ktoś na waszych oczach ma napad to uciekacie/odwracacie wzrok. Jak ktoś wprost mówi o tej chorobie to nagle zmieniacie podejście do tej osoby. Wiem jak trudno żyć z tą chorobą, ale nie wiem jak to być miękką fają rzucającą śmieszki a nie mającą jaj w razie ataku padaczki. Ktoś mi powie jakie to uczucie?? 🙂

Z kraju