Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Pierwsze przypadki odry na Lubelszczyźnie. Większość chorych to Ukraińcy

Wzrasta w Polsce liczba osób, u których stwierdzono zakażenie odrą. Kilka zachorowań potwierdzono też w województwie lubelskim. Są to zarówno dzieci jak też osoby dorosłe.

W ostatnich dniach w województwie lubelskim stwierdzone zostały pierwsze przypadki zachorowań na odrę. Jest to sześć osób, począwszy od niespełna rocznego dziecka do dorosłej kobiety. W przypadku trzech z nich badania laboratoryjne potwierdziły obecność wirusa, co do kolejnych trzech osób obecnie lekarze podejrzewają chorobę i oczekują na wyniki badań.

Zdecydowana większość zachorowań dotyczy osób pochodzących z Ukrainy, czasowo przebywających w naszym kraju i niezaszczepionych przeciwko tej chorobie. Jednym z nich jest 18-latek, mieszkający w internacie i uczący się we włodawskim liceum, który z podejrzeniem zakażenia odrą trafił wczoraj do szpitala w Chełmie. Ma typowe objawy dla tej choroby, czyli wyraźną wysypkę, wysoką temperaturę oraz światłowstręt. Obecnie przebywa w izolatce na oddziale zakaźnym.

W tym roku w Polsce zarejestrowano już 128 przypadków zachorowań na odrę. Liczba ta cały czas się powiększa, a zachorowań już jest znacznie więcej niż w latach poprzednich. Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny wynika, że w całym 2017 roku stwierdzono 70 przypadków choroby, a w 2015 roku 48. Państwowy Zakład Higieny podkreśla, że na odrę chorują przede wszystkim osoby niezaszczepione, a choroba ta jest szczególnie niebezpieczna dla osób o osłabionej odporności i może prowadzić nawet do śmierci.

Jak informuje Główny Inspektor Sanitarny, nie można mówić o większym zagrożeniu, gdyż wyszczepialność na poziomie powyżej 95 proc. w Polsce daje ochronę przed epidemią. Wzrastająca jednak liczba zachorowań jest niepokojąca. Zwłaszcza, że odra jest chorobą, która rozprzestrzenia się bardzo łatwo. Dodatkowo jest jedną z tych najbardziej zakaźnych. Wirus przenosi się głównie drogą kropelkową, a następnie przez śluzówkę, spojówki i układ oddechowy trafia do krwi.

Podstawowe objawy odry to m.in: wysoka gorączka, katar, ból gardła, zazwyczaj jest suchy i duszący kaszel, duszności, zaczerwienienie, obrzęk i łzawienie oczu, światłowstręt, jadłowstręt, wysypka, czy też ogólne złe samopoczucie. Warto pamiętać, że nie wszystkie te objawy muszą wystąpić podczas zachorowania. Okres wylęgania odry trwa od 8 do 12 dni i zazwyczaj przebiega całkowicie bezobjawowo.

(fot. pixabay – zdjęcie ilustracyjne)

36 komentarzy

  1. Więcej imigrantów! Dla dobra ojczyzny! 🙂

Z kraju