Niedziela, 28 kwietnia 202428/04/2024
690 680 960
690 680 960

Ostrzeżenie dotyczące płatków żytnich z Lubelli. „Mogą stanowić podwyższone ryzyko dla zdrowia konsumenta”

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ważne ostrzeżenie dotyczące żywności. Chodzi o wysoki poziom akryloamidu w określonych partiach płatków żytnich z Lubelli.

W wyniku badań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono wysoki poziom akryloamidu w płatkach wymienionych w ostrzeżeniu. Na podstawie ocen ryzyka Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego należy uznać, że produkty te mogą stanowić podwyższone ryzyko dla zdrowia konsumenta.

Szczegóły dotyczące produktów

Produkt: Płatki żytnie, Lubella, 500 g
Data minimalnej trwałości / Numer partii: 25.11.2023 L211253LG
Data minimalnej trwałości / Numer partii: 26.11.2023 L211263LG
Producent: MW Food Sp. z o.o., ul. Chopina 10, 34-100 Wadowice

Działania podjęte przez przedsiębiorców i organy urzędowej kontroli

Producent podjął decyzję o wycofaniu z obrotu handlowego przedmiotowego produktu. Wszyscy odbiorcy zostali poinformowani o zaistniałej sytuacji i konieczności wycofania wskazanych partii.

Jednocześnie producent podkreśla, że „akryloamid powstaje podczas obróbki termicznej i jest spożywany codziennie przez ludzi na całym świecie. Dla akryloamidu nie ustanowiono dotychczas najwyższych dopuszczalnych poziomów”.

Organy urzędowej kontroli żywności monitorują proces wycofywania.

Zalecenia dla konsumentów

Nie należy spożywać partii wyrobów określonych w tym komunikacie.

Akryloamid w żywności – czy jest się czego obawiać?

Jak informuje mgr inż. Iwona Gielecińska z Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej, akryloamid jest związkiem chemicznym o udokumentowanym – na zwierzętach i kulturach komórkowych – działaniu neurotoksycznym, genotoksycznym i kancerogennym. U ludzi działanie neurotoksyczne akryloamidu stwierdzano w kilku przypadkach przemysłowego narażenia na ten związek. Wyniki badań epidemiologicznych do chwili obecnej nie dostarczyły bezsprzecznych dowodów potwierdzających zależność pomiędzy pobraniem akryloamidu z dietą a wzrostem ryzyka zachorowalności na nowotwory u ludzi. Jednak na podstawie dostępnych badań na zwierzętach Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC, 1994) zaliczyła go do związków „prawdopodobnie rakotwórczych dla ludzi” (grupa 2A).

Jak wynika z różnych badań prowadzonych w Europie i na świecie, zawartość akryloamidu w żywności może się wahać w bardzo szerokim zakresie od poniżej 10 µg/kg do ok. 2000 µg/kg, w zależności od produktu. W niektórych przypadkach, głównie w chipsach ziemniaczanych oraz kawie zbożowej, wartości dla pojedynczych produktów mogą być znacznie wyższe, osiągając nawet 8000 µg/kg w kawie zbożowej z dodatkiem prażonej cykorii.

Średnia zawartość akryloamidu w żywności mieści się w trzech zakresach: poniżej 100 µg/kg, pomiędzy 100 a 400 µg/kg oraz od 500 do 1600 µg/kg.

Więcej o tym związku przeczytacie tutaj

18 komentarzy

  1. Zdrowie techniczne zboże

  2. Tym samym pryskane co nasze.

  3. Zaoszczędzili a teraz stracą pytanie czy było warto

  4. Zdrowe bo Polskie

  5. Ze zboża technicznego?

  6. Hańba! Bakoma też używa tych zbóż w swoich jogurtach( „zdrowych”) podobno… To doprawdy hańba. Ufałam tym firmom…

Dodaj komentarz

Z kraju