Środa, 01 maja 202401/05/2024
690 680 960
690 680 960

Niezwykłe znalezisko w lesie. Poszedł na spacer, znalazł srebrne monety sprzed blisko 2 tys. lat

Na terenie gminy Drelów w powiecie bialskim dokonano kolejnego, bardzo cennego odkrycia archeologicznego. Jeden z mieszkańców znalazł w lesie monety z II lub III wieku.

30 komentarzy

  1. Mieszkaniec wulki dys

    Tera dostanie 6 lat w zawiasach bo nie byl roztargniony jak chowal monety do kiermany

  2. „Dwa lata temu amatorski poszukiwacz skarbów natrafił na XIX-wieczny dzwon. Znalezisko przekazał miejscowemu proboszczowi. ” Tyle mi wystarczyło dalej nie czytam ha ha

    • Ależ Szanowny CCC – za czasów kiedy jeszcze nie wynaleziono wojewódzkich Konserwatorów Zabytków, nie kto inny tylko proboszczowie zajmowali się przyjmowaniem darów od Narodu.
      Ten co „znajszedł” ten dzwon pewnie sam takim dzwonem był, że nawet nie słyszał o Wysokim Urzędzie Konserwacji zabytków (i dzwonów).

    • Lol a ty co byś zrobił z kilkutonowym metalowym dzwonem? Na złom oddał?

      • Zgodnie z prawem nalezało by powiadomić naszą „święcona” policję, proboszczowi by sie nie dostało, tak zaraz i natchmiast.

  3. Monety leżały na śniegu? Słyszałem, że używanie wykrywacza metali jest zabronione.

  4. Ta, nie wierze aby bez wykrywacza znalazł te monety, leżały na wierzchu prawie 2000 lat ha ha ha. Po prostu boj się przyznac że ma wykrywkę, przez chore przepisy wymyślone przez konserwatorów zabytków. Nikt mu takich monet nie kupi to zgłosił. Popieram poszukiwaczy amatorów z wykrywaczem ale tylko pasjonatów anie złomiarzy.

    • Swawolnik nikczemny

      Typowo polskie domniemania: a leżałyy na śniegu…a nie 2, lecz 3 centymetry pod sniegiem… a bez wykrywacza… a połowę oddał, a połowę ukradł…
      A jakby, agentka towarzyska, ukradł te połowę to „ch” was to obchodzi, ćwoki.
      Znalazł, jego szczęście.
      O jakiejś odrobinie okazanej wdzięczności dla znalazcy to nawet autor (ka) nie wspomniał (ła) w swoim wypracowaniu.

  5. A co masz do zlomiarzy?
    Pewnie nie pamiętasz jak wyglądały nasze lasy kilka lat temu.
    Zbierają nawet puszki po piwie..
    Polska siedzi mentalnie głęboko w komunie, masz ziemie a nie masz nic bo co w ziemi nie jest twoje.
    Nawet gdyby pójść na koniec tęczy i znaleźć gar złota to również nie będzie twym bo wg ustawy trzeba go oddać ?

    • I dlatego przemyt kwitnie skarbów i pamiątek na zachód. Jak znalazłeś złoto lub srebro to przetop lub wywieź a jak nie wybuchy to zakop z powrotem.

  6. Plemiona Gojów tak to prawda były już wtedy i wtedy też Goje jak coś znaleźli to pewnie musieli oddać.

  7. Niby srebro ale nadaje się tylko do wózka do Biedronki

  8. Ja obca krajowca być, ale wiedzieć, że w Polska...

    Ten kto wypocił ten artykuł nawet jednym słowem nie pierdnął o chociazby odrobinie wdzięczności okazanej temuż dobremu człowiekowi, który w tak ciężkich warunkach zimowych udał sie na ten lesny spacer i sikając w śnieg, odkrył istny skarb.

  9. Podróżowali przez te ziemie Rzymianie, tak samo jak inni mieszkańcy basenu Morza Śródziemnego w drodze po jantar. Zamieszkiwały tu dziesiątki plemion nie wiadomo skąd i po co, jakichś Lugiów czy innych. Ale to nic, teza została zapisana i przyklepana. Leżało w ziemi, więc musi być gockie, żeby tylko do aktualnie prowadzonych badań pasowało. Przewód kariery sam się nie pociągnie.

  10. Wszystko OK, ale wytłumaczcie mi, jak to możliwe, że monety (w gruncie rzeczy niewielkich rozmiarów) sprzed kilkunastu wieków leżały ot tak sobie na wierzchu. Przecież to wydaje się fizycznie wręcz niemożliwe. Gdyby wszystko tak „grawitowało do góry”, to archeolodzy nie musieliby się grzebać w wykopach, a chodziliby na spacery i na łapu capu czerpaliby całe garście skarbów z runa leśnego.