Niedziela, 28 kwietnia 202428/04/2024
690 680 960
690 680 960

Niebezpieczna wichura zmierza nad woj. lubelskie i spowoduje duże szkody. Wiatr w porywach do 95 km/h, wystąpią opady, a nawet burze

W regionie w najbliższych godzinach spodziewane są groźne zjawiska pogodowe. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alert w związku z silnymi porywami wiatru, które wystąpią na terenie kraju. Jego prędkość lokalnie może wynieść w granicach 100 km/h.

Od kilku dni warunki pogodowe charakteryzują się dużą zmiennością za sprawą dominacji cyrkulacji strefowej. Polska od północnego-zachodu dostaje się pod wpływ niżu o imieniu „NADIA”, który nurkuje znad Morza Norweskiego nad Półwysep Skandynawski. Niemiecka służba meteorologiczna DWD pogłębiający się niż baryczny z systemem frontów atmosferycznych uznała za orkan, nadając mu drugie imię „MALIK”. Do jutra ciśnienie w naszym regionie spadnie o około 20 hPa. Będzie to niekorzystanie wpływać na samopoczucie u meteopatów.

Wir niżowy „NADIA” przyniesie poważne załamanie pogody spowodowane przechodzeniem frontów atmosferycznych, jak i też przemieszczaniem się ostrej zatoki niżowej. W kulminacyjnej fazie wichury różnica ciśnienia nad Polską między północą a południem sięgnie około 25-30 hPa, prowadząc do wystąpienia bardzo silnego wiatru.

Niż baryczny o imieniu „NADIA” wykształcił swój własny system frontów atmosferycznych i znad Skandynawii przemieści się nad Bałtyk oraz rejon Zatoki Botnickiej. Jego rozwój napędzany jest silnym prądem strumieniowym. Najpierw przez Polskę przechodzi front o charakterze ciepłym, za którym na krótki okres czasu napłynie nieco cieplejsze powietrze. Następnie ciepły wycinek niżu zamykać będzie front chłodny nasuwający się od północnego-zachodu, za którym szerokim strumieniem spłynie znacznie chłodniejsze powietrze o cechach arktycznych morskich. W centrum niżu ciśnienie spaść może do około 960 hPa.

Już dziś wieczorem i w nocy obserwowany będzie wzrost prędkości wiatru z kierunku zachodniego i południowo-zachodniego. Dotrą do nas dodatkowo chmury związane z frontem o charakterze ciepłym. W początkowej fazie opady na froncie ciepłym mogą być marznące i powodujące gołoledź na drogach woj. lubelskiego. Padać ma zarówno śnieg, deszcz ze śniegiem, a następnie wraz z napływem coraz cieplejszego powietrza, przechodząc w deszcz. Krótkotrwale zaznaczy się wtedy napływ cieplejszego powietrza za frontem i zaobserwujemy niewielki wzrost temperatury do 2°C/3°C w drugiej części nocy.

Najnowsze prognozy numeryczne sugerują, że apogeum wichury jest prognozowane na drugą część nocy z soboty na niedzielę. Średnia prędkość wiatru 35 km/h – 45 km/h z południowego-zachodu i zachodu, a w porywach do 70-95 km/h. Istnieje pewne prawdopodobieństwo, że w sprzyjających warunkach nad ranem w niedzielę pojawią się burze na przemieszczającym się szybko od północnego-zachodu na południowy-wschód froncie chłodnym.

Możliwe są wiatrołomy, uszkodzone budynki, przerwy w dostawach energii elektrycznej. Zalecamy nie parkować samochodów pod drzewami i zabezpieczyć rzeczy, które może porwać wiatr.

W niedzielę niż o imieniu „NADIA” znajdzie się nad państwami bałtyckimi i zacznie się stopniowo wypełniać. Ciśnienie w centrum tego niżu barycznego wyniesie około 965-970 hPa. Zasadniczo jutro znajdziemy się w tylnej części tego ośrodka niskiego ciśnienia, a to gwarantować ma nam spływ powietrza arktycznego morskiego o sporym potencjale chwiejności. Należy jednak podkreślić, że adwekcja chłodu zaznaczy się głównie na wyższych wysokościach. Termometry pokażą na wysokości 2 metrów w najcieplejszym momencie dnia od 0°C do 1°C w woj. lubelskim. Z uwagi na utrzymującą się dużą różnicę ciśnienia pomiędzy wyżem znad Europy Zachodniej a niżem ulokowanym nad państwami bałtyckimi panować ma wietrzna aura. Średnia prędkość 35-45 km/h, natomiast w porywach do 80-90 km/h z zachodu, północnego-zachodu. Nie zabraknie opadów śniegu, krupy śnieżnej, niewykluczone są również burze śnieżne ograniczające w znacznym stopniu widzialność do 200-500 metrów. Możemy spodziewać się kolejnych szkód wiatrowych.

Wygląda na to, że wiatr zacznie słabnąć dopiero w drugiej części nocy z niedzieli na poniedziałek. Ponownie z uwagi na możliwe obniżenie się temperatury poniżej zera spodziewamy się oblodzenia dróg i chodników po dziennych i wieczornych opadach. W poniedziałek wiatr również ma być odczuwalny, ale jego prędkość będzie zdecydowanie niższa.

Prawdopodobieństwo wystąpienia silnej wichury, która spowoduje duże szkody ocenia się na 95%.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i chmur nad Polską

PRZECZYTAJ W SERWISIE INFO112.PL

Noworodek w oknie życia w Warszawie. Siostry nadały mu imię Tomasz

19-latek nie mógł się doczekać, aż otworzą przejazd kolejowy. Na oczach policjantów ominął zapory FOTO

38-latek zginął w tragicznym wypadku w Bydgoszczy. Miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów ZDJĘCIA

Jechał pod prąd autostradą A1. Twierdził, że „nic się nie stało

(fot. lublin112.pl)

9 komentarzy

  1. Mógłby się bóg zlitować i taki wiaterek puścić na tych covidsynow z ulicy wiejskiej żeby im się odechciało gnębienia Narodu.

    • Dla ciebie prozak i kaftan :/

    • Nie masz co liczyć, że wasz, podobnież dobry Bóg wycofa z obrotu swój najnowszy wynalazek, przecież tak niedawno go wprowadził na rynek,że nawet nie wszystkie firmy farmaceutyczne nie zdążyły nachapać się kasy, a już razem z Chińczykami z Wuhan mają nową odmianę 😆

  2. TY Bogu zadań nie będziesz narzucał bo jak zechce to odejdziesz jeszcze w ciągu tygodnia i nie ważne czy będziesz nienawidził normalnych i chwalił heretyków . takie jest Jego prawo malutki człowieczku

  3. ja mogę robić co mówi nauka ,modlić się i czkać na Jego opatrzność

  4. pogoda jak u mnie w zyciu..co zrobic-zycie

  5. Wichura dopiero ma nadejść a mojej okolicy szubrawce z zeolu już dwa dni temu trenowały wyłączanie i włączanie pradu co pół sekundy przez dłuższy czas.

Z kraju