Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu i 79. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau
10:27 27-01-2024 | Autor: redakcja
Centralne obchody upamiętniające 79. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau z udziałem byłych więźniów, jak co roku odbędą się na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. W uroczystości weźmie udział minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz.
Muzeum Auschwitz-Birkenau – centralne obchody
Uroczystości upamiętniające rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau rozpoczną się przy jednym z oryginalnych baraków murowanych na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau, który niedawno został poddany konserwacji. Po wygłoszeniu świadectwa Ocalałej z obozu oraz okolicznościowych przemówieniach i podziękowaniu opiekuna Miejsca Pamięci – Piotra Cywińskiego uczestnicy wydarzenia przejdą przed Międzynarodowy Pomnik Ofiar Obozu, gdzie oddadzą hołd Ofiarom Zagłady. Wydarzenie zwieńczy wspólna modlitwa w intencji zgładzonych, ocalonych i o pokój na świecie.
Przewodnim motywem 79. rocznicy w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau jest człowiek, czego wizualnym symbolem są twarze ludzi więzionych w Auschwitz uwiecznione na rysunkach wykonanych w czasie istnienia obozu oraz po wojnie.
Likwidacja i wyzwolenie KL Auschwitz
Już od sierpnia 1944 r. do połowy stycznia 1945 r. z KL Auschwitz ewakuowano około 65 tys. więźniów i więźniarek, wśród nich niemal wszystkich przebywających w obozie Polaków, Rosjan i Czechów (ok. 15 tys. osób). Zatrudniono ich w różnych zakładach przemysłowych na terenie Trzeciej Rzeszy. W drugiej połowie 1944 r. władze SS przystąpiły także do zacierania śladów i niszczenia dowodów zbrodni popełnionych w Auschwitz. We wrześniu, październiku i listopadzie zgładzono część więźniów Żydów z tzw. Sonderkommando, zmuszanych do obsługi krematoriów i komór gazowych, którzy byli bezpośrednimi świadkami eksterminacji.
W połowie stycznia 1945 r. Niemcy rozpoczęli ostateczną likwidację obozu. Od 17 do 21 stycznia z KL Auschwitz i jego podobozów w pieszych kolumnach ewakuacyjnych wyprowadzono około 58 tys. więźniów. Zarówno piesze, jak i kolejowe trasy ewakuacyjne usłane zostały tysiącami zwłok więźniów zastrzelonych oraz zmarłych z wycieńczenia lub przemarznięcia. Ocenia się, że w trakcie całej akcji zginęło co najmniej 9 tys. więźniów, choć ich liczba może sięgać nawet 15 tys.
20 stycznia 1945 r. wysadzono krematoria: II i III, a 26 stycznia – znajdujące się dotąd w stanie pełnej zdatności do użytku krematorium V. 23 stycznia podpalono tzw. Kanadę II – kompleks baraków-magazynów z mieniem pozostałym po ofiarach eksterminacji. W niepewnej sytuacji znalazło się około 9 tys. więźniów, w większości chorych i skrajnie wyczerpanych, pozostawionych w obozie macierzystym (Stammlager, Auschwitz I), Birkenau (Auschwitz II) i podobozach. Nie nadawali się oni do ewakuacji pieszej, dlatego władze SS dążyły do ich zgładzenia. Pomiędzy wymarszem z obozu ostatnich kolumn ewakuacyjnych, a nadejściem żołnierzy Armii Czerwonej, SS zdążyła wymordować m.in. w podobozach: „Fürstengrube” w Wesołej, „Tschechowitz-Vacuum” w Czechowicach i „Blechhammer” w Blachowni Śląskiej około 700 żydowskich więźniów. Wyzwolenia doczekało ok. 7 tys. więźniów.
Niemiecki nazistowski obóz KL Auschwitz-Birkenau w ciągu niemal pięciu lat istnienia pochłonął około 1,1 mln ofiar z 1,3 mln wszystkich więźniów. Około 90% z nich stanowili Żydzi pochodzący z całej Europy. Śmierć w obozie poniosło także co najmniej 70 tys. Polaków, 20 tys. Romów, 15 tys. jeńców sowieckich oraz 10-15 tys. więźniów innych narodowości.
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, oficjalnie otwarte 14 czerwca 1947 r., zostało utworzone staraniem byłych więźniów, co formalnie potwierdziła ustawa polskiego sejmu z 2 lipca 1947 r. o upamiętnieniu „męczeństwa Narodu Polskiego i innych Narodów”. Organizatorem Muzeum jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Miejsce Pamięci obejmuje obszar dwóch zachowanych części obozu Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau. W granicach Muzeum znajdują się poobozowe obiekty i ruiny, włącznie z ruinami komór gazowych i krematoriów, kilkanaście kilometrów obozowego ogrodzenia i dróg wewnętrznych oraz rampa kolejowa w Birkenau.
Obchody rocznicowe rozpoczną się 27 stycznia o g. 18.00
Chichot losu, że Izrael w tym samym czasie dokonuje ludobójstwa na ludności cywilnej
100/100 dokonuje holokaustu palestynczyków
Jak pomordowano Żydów to ustanowiono Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, ale jak mordują Żydzi to świat nabrał wody w usta.
Wychodzi na to, że Żydów mordować to „be”, ale jak Żydzi mordują to „cacy”.
Gdzie będą stać autokary dowożące klakierów i ile dziś dniówkę płacą ?
Będzie tfussk?
Przecież to żydowskie święto, nie niemieckie.
a w ub tylu zostało
Witam widać po komentarzach że piszą je sami idioci i dyletanci historyczni którzy porównują obecną wojnę z tym co wyprawiali Niemcy A teraz do setna nie ma i nigdy nie było czegoś takiego jak nazistowski to brednie i fałsz historyczny wymyślony przez kretynow z PIS po drugie z liczba zabitych ponad 1 mln ludzi można polemizować dlatego że dokładną liczba zabitych nie jest znana w żadnym obozie niemieckim beż względu na jego typ nikt nigdy tego solidnie nie oszacował a po trzecie gros transportów śmierci Żydów nie była ewidencjonowana znamy daty i liczbę osób przywiezionych ale nie wiemy ile z nich zabito Oświęcim był największym zbudowanym obozem na obszarze 200 hektarów zarówno przed nim jak i później nic takiego nie powstało w Oświęcimiu było 6 krematoriów i 10 lub więcej komór gazowych Jak ktoś chce poczytać jak facet podważa sens holokaustu to niech ściągnie z sieci książkę pt mity holokaustu
Franku, ty też główkujesz inaczej niż inni, ale nikt cię jakoś od idiotów nie wyzywa.
A wracając do faktów. Żydzi w Palestynie na dzień wczorajszy zabili ponad 26 tysięcy cywilów.
Większość to kobiety i dzieci, a ponad milion Palestyńczyków musiało opuścić swoje domy.
Czy ktoś ustanowi Dzień Holokaustu na Palestyńczykach ? Wątpię.
Franciszku to ty nosiłeś pizze nachodźcom na granicy z Białorusią?
To ja ci powiem za PWN „ nazizm, narodowy socjalizm, hitleryzm, ruch polityczny (od 1919), ideologia, od przejęcia władzy przez A. Hitlera (1933) system państwowy w Niemczech (tzw. III Rzesza).”
Tak więc nie siej nienawiści do partii której nienawidzisz ,wyluzuj
Franek a Ty bezgranicznie wierzysz Temu, kto wydał książkę „mity holokaustu”, nie wiesz przecież kto był głównym inspiratorem tej pozycji.
Każdy może napisać książkę
Rozumiem ,że Holokaust dotyczy wszystkich więźniów w tym 80 tys Polaków i słowo te nie jest „zarezerwowane” dla Żydów ?
Nic nie powiem bo oskarżą mnie o antysemityzm.
I już się doigrałeś. Na co ci to było? :))
No właśnie dla mnie owa książka która przytoczyłem to śmieć bez żadnej wartości Jestem historykiem z wieloletnim stażem i dla mnie jest oczywiste że Oświęcim był kombinatem gdzie zabijano na skalę przemysłowa co do tego nie ma żadnej wątpliwości wątpliwości są co do realnej liczby ofiar tego kombinatu bo liczba ponad 1 mln jakoś nie specjalnie mnie przekonuje jako ta wiarygodna zważywszy że jednego dnia Niemcy byli w stanie wybić nawet 5 tysięcy ludzi z jednego transportu i mieli ku temu możliwość A jak ktoś wieży że w te głupoty w przytoczonej książce to chyba nigdy nie był w obozie i nie widział komór czy krematoriów Repliki są po to by pokazać jak to wyglądało A w komorach Oświęcimia naraz można było zabić 2000 ludzi w jedną komorę wpychano od 100 do 300 nawet osób 20 minut i po krzyku potem wydobycie trupów a to ani łatwe ani proste nie było następne obcinanie włosów wyrywanie złotych zebow grzebanie w otworach w poszukiwaniu kosztowność i do pieca lub na stos potem pucowanie komory i wszystko od początku i tak dzień w dzien
„Franek” szkoda, że nie poświęciłeś więcej czasu na naukę języka polskiego.
Chwalisz się, że jesteś historykiem z wieloletnim stażem a piszesz jak głąb.
Aż nie chce się „wieżyć” 🙂
Książka ta to makulatura a autor to facet chyba nieco mocno na bakier z historia