Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Masz pomysł na zielony zakątek na terenie Lublina? Jeszcze kilka dni będą przyjmowane zgłoszenia

Do 7 listopada Miasto czeka na pomysły mieszkańców dotyczące tworzenia w Lublinie zielonych zakątków. Tematem przewodnim tegorocznej, piątej edycji Zielonego Budżetu są mini-parki, mini-skwerki i parki kieszonkowe w najbliższym otoczeniu, zaprojektowane pod kątem oczekiwań użytkowników. Kwota przeznaczona na ich realizację to 2 mln zł.

– W nowej odsłonie Zielonego Budżetu wprowadziliśmy zmiany, które mają usprawnić składanie propozycji i wykonywanie pomysłów zgłaszanych przez mieszkańców. Uprościliśmy proces naboru i oceny, jednocześnie zwiększając udział mieszkańców w procesie tworzenia nowych miejsc. Złożenie propozycji nie wymaga już opracowywania gotowego projektu. To mieszkańcy przy współpracy ze specjalistami stworzą projekty koncepcyjne. W nowej formule pojawiła się też zmiana dotycząca okresu realizacji, który w przypadku bardziej złożonych zadań będzie mógł trwać dwa lata. Mamy nadzieję, że te ułatwienia przełożą się na wzrost liczby pomysłów, co zaowocuje pojawieniem się w naszym mieście przyjaznych i nowocześnie zaaranżowanych przestrzeni. Zachęcam wszystkich mieszkańców do zgłaszania swoich projektów i wspólnego urządzania zielonych przestrzeni Lublina – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Wnioski przyjmowane są elektronicznie, poprzez formularz dostępny na stronie: decyduje.lublin.eu. W formularzu należy wskazać lokalizację i dołączyć opis proponowanego założenia ogrodniczego, określając jego przyszłych użytkowników i ich potrzeby dotyczące odpoczynku wśród zieleni.

Opis można rozwinąć poprzez wskazanie powiązań tego miejsca np. z historią Lublina, czy patronem ulicy i ewentualnie załączyć źródło inspiracji, rysunki, pomysły, itp. Do końca roku zakończy się ocena formalna wniosków, a na początku 2022 ocena merytoryczna. Wówczas nastąpi ogłoszenie zwycięskich pomysłów.

Szczegółowych informacji na temat zasad V edycji Zielonego Budżetu udziela Biuro Miejskiego Architekta Zieleni (tel. 81 466 26 86, [email protected]) oraz Biuro Partycypacji Społecznej ([email protected]).

Miasto Lublin, jako pierwsze miasto w Polsce, wprowadziło Zielony Budżet. Przez cztery edycje zrealizowano ponad 70 projektów. Zielony budżet jest częścią budżetu miasta, w ramach której mieszkańcy mogą zgłosić własne propozycje dotyczące zieleni miejskiej. Pomysły do Zielonego Budżetu mogą zgłaszać wszyscy mieszkańcy oraz instytucje, organizacje pozarządowe, rady dzielnic, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe.

(fot. lublin112.pl)

5 komentarzy

  1. W zielone zakątki powinno się przekształcić każdy parking przeznaczony tylko dla urzędników.
    Bardzo fajnie wprowadza się ograniczenia dla pozostałych kierowców, kiedy ma się gdzie zaparkować.

  2. Mam pomysl na zakątek na terenie cukrowni,ale developerka z gnojakiem na czele juz mnie ubiegla. Zabetonowac lublin,to jego wizja. Kazdy skrawek oddac na apartamenty 25mkw.

  3. przekazać te miejsca developerowi zaprzyjaźnionemu z ratuszem

  4. Przestać wycinać drzewa i betonować trawniki! Np. w trakcie betonowiania jest Kalinowszczyzna między szkoła podstawową a przedszkolem przy Okrzei. Zielone zakątki będą nadal gdy miasto przestanie dawać zgodę na beton!
    Przez co więcej cierpimy latem z podowu rozgrzanego betonu.

  5. Najpierw wycinają na potęgę drzewa i betonują, co tylko się da, a potem bredzą coś o tworzeniu „zielonych zakątków” Lublina XD Niech się zastanowią, co zrobili z tym miastem, skoro teraz trzeba w nim tworzyć zielone ZAKĄTKI XD

    Lublin to deweloperski folwark.

Z kraju