Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Lublin wśród laureatów IV edycji konkursu „Miasto z klimatem – najlepszy zrealizowany projekt”

Lublin znalazł się wśród laureatów IV edycji konkursu „Miasto z klimatem – najlepszy zrealizowany projekt” w obszarze zatrzymywanie wód opadowych. Nasze miasto doceniono za budowę rabat z nasadzeniami drzew i krzewów w centrum Lublin, a także powstanie pierwszych miejskich ogrodów deszczowych. Wręczenie nagród odbyło się dzisiaj (6 października) na uroczystej gali w Warszawie.

– W Lublinie od dłuższego już czasu realizujemy projekty na rzecz poprawy mikroklimatu i zatrzymywania wody w mieście. Nasze działania to przede wszystkim rozszczelnianie nawierzchni utwardzonych, w których następnie tworzymy zielone rabaty, sadzimy drzewa i krzewy. Systematycznie zakładamy też pierwsze w mieście ogrody deszczowe. Takie działania mają duży wpływ na poprawę warunków życia w najbliższym otoczeniu. Otrzymana nagroda jest dla nas potwierdzeniem przyjętego kierunku prac – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

W konkursie Ministerstwa Klimatu i Środowiska pod nazwą „Miasto z klimatem – najlepszy zrealizowany projekt”, Lublin zdobył trzecie miejsce w kategorii miast powyżej 70 000 mieszkańców. Nagrodzono miasto za liczne działania mające na celu zatrzymywanie wody w centrum Lublina, zwłaszcza przy ul. Krakowskie Przedmieście i ul. Chopina. Na tych obszarach stworzono aleje drzew, ozdobione kwitnącymi krzewami, co znacząco przyczyniło się do zwiększenia bioróżnorodności. Rabaty zostały wykonane z wysokiej jakości materiałów, a rośliny zasadzone były z uwzględnieniem warunków miejskich.

Dodatkowo, Lublin został doceniony za projekt „Zielonego Budżetu” o nazwie „Ogrody deszczowe. Dobrze nawodnione miasto”, który polegał na tworzeniu nasadzeń roślin zatrzymujących wodę w gruncie i gromadzących ją podczas intensywnych opadów. W roku 2022 powstały cztery takie rozwiązania, z czego jedno znajduje się w Parku Jana Pawła II, a trzy wzdłuż ul. Ochotniczej. Projekt ten zawiera także praktyczny, ogólnodostępny poradnik dotyczący budowy ogrodów deszczowych oraz odbyły się webinary, na których mieszkańcy Lublina mogli zdobyć wiedzę na ten temat.

Również w tym roku planowane jest utworzenie rabat deszczowych na ul. Obrońców Pokoju. Inicjatywa „Miasto z klimatem” realizowana jest od 2020 roku i ma na celu promowanie ekologicznych i proklimatycznych rozwiązań w miastach. Lublin z sukcesem przyczynił się do tej idei, zdobywając trzecie miejsce za swoje działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

5 komentarzy

  1. No to teraz Łysy paso*żyt za kosę i kosić to zielepactwo.

  2. Miasto abstrakcji

  3. kronikidewelorozwoju

    A nagrodę odbierze z uśmiechem człenio, który wydał zgody na zabetonowanie setek hektarów terenów zielonych. Era post-prawdy jest już na dobre z nami – czarne jest białe, wojna to pokój, wyrzynanie drzew to ekologia.

  4. taaa a już nic nie piszą że jakieś 500 m dalej tuż pod wiaduktem jakieś tydzień temu ogrodzono spory teren pod następny pato blok! skandal żeby w wąwozie kolejny „kurnik |powstał! A kto wydał zgodę? nie jak kto inny jak łysy który od lat pozwala na takie budowy! i zadłuża Lublin na ponad 2 mld zł!

  5. Andrzej Filipowicz, Lublin

    Przypomnijcie, jakie nagrody były za wcześniejsze betonowanie tych samych miejsc?!

Dodaj komentarz

Z kraju