Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Lublin upamiętnił bohaterów Powstania Wielkopolskiego (zdjęcia)

Dzisiaj w Lublinie odbyły się uroczystości upamiętniające bohaterów Powstania Wielkopolskiego. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele władz miejskich oraz wojewódzkich, jak również służb mundurowych.

Zgodnie z ustawą z 1 października 2021 r., dzień 27 grudnia został ustanowiony Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w hołdzie bohaterom – uczestnikom narodowego zrywu z lat 1918-1919, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego i przyłączyli ją do odrodzonej Rzeczypospolitej. Jest to święto państwowe.

Wyrazem pamięci mieszkańców Lublina i województwa lubelskiego o zwycięstwie Wielkopolan i ich wkładzie w odbudowę Państwa Polskiego było złożenie kwiatów pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza na Placu Litewskim w Lublinie. Wojewodę lubelskiego Krzysztofa Komorskiego reprezentowała dyrektor generalna Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie Agata Grula.

Kilka tygodni po odzyskaniu niepodległości granice państwa polskiego nie były ostatecznie ukształtowane. Ważyła się m.in. przyszłość ziem dawnego zaboru pruskiego, które wchodziły w skład Prowincji Poznańskiej. Impulsem do tego, by chwycić za broń była wizyta w Poznaniu Ignacego Jana Paderewskiego. Swoim przemówieniem poderwał Wielkopolan do walki. Powstanie rozszerzało się na kolejne miejscowości, a jego uczestnikami byli w większości członkowie Polskiej Organizacji Wojskowej Zaboru Pruskiego. Tereny objęte działaniami zbrojnymi objęła swoją władzą Naczelna Rada Ludowa, z naczelnym wodzem gen. Józefem Dowborem-Muśnickim.

Za dzień zakończenia powstania uznaje się 16 lutego 1919 r., kiedy Niemcy i państwa Ententy podpisały w Trewirze rozejm przedłużający obowiązywanie porozumienia z Compiègne, kończącego I wojnę światową. Do nowego rozejmu dodano korzystne dla Polski postanowienia dotyczące zakończenia konfliktu polsko-niemieckiego, w szczególności Powstania Wielkopolskiego. Ostatecznie, przynależność Wielkopolski do Rzeczypospolitej potwierdził zawarty 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski.

Zdjęcia: LUW

 

5 komentarzy

  1. Po nowemu to jaki jest, dyrektorówka czy dyrektorzyna generalna?

  2. A gdzie pan Wojewoda?

  3. Dziadek ze Slamsowa ®

    Lublin upamiętnił bohaterów Powstania Wielkopolskiego, a teraz będzie kilka luk bo „wypadną” z obchodów np. żołnierze przeklęci,miesięcznice i inne…
    Nareszcie stali bywalcy tych imprez będą mieć ciut wolnego.

  4. Dyrdymałkiewicz nijaki

    Po zdjęciach widać, że nie: Lublin uczcił,tylko kilkunastu stałych bywalców takich imprez.

Dodaj komentarz

Z kraju

Wiadomości z info112