Poniedziałek, 06 maja 202406/05/2024
690 680 960
690 680 960

Lubelskie obchody 83. rocznicy zbrodni katyńskiej (PROGRAM)

Jutro (czwartek, 13 kwietnia) w Lublinie odbędą się obchody 83. rocznicy zbrodni katyńskiej. Przedstawiciele władz samorządowych, wojewódzkich oraz delegacje instytucji uczczą pamięć zamordowanych przez NKWD w 1940 r.

Masowe morderstwo na Polakach

Zbrodnia katyńska to masowe morderstwo dokonane przez sowieckie władze na około 22 tysiącach polskich oficerów, urzędników, intelektualistów i przedsiębiorców wiosną 1940 roku. Ofiary zostały zamordowane strzałem w tył głowy i pochowane w masowych grobach w różnych miejscach Związku Radzieckiego, w tym głównie w lesie katyńskim koło Smoleńska.

Sowieci początkowo zaprzeczali, że mieli związek z tą zbrodnią, a winę próbowali zrzucić na Niemców. Dopiero w 1990 roku przywódca Związku Radzieckiego Michaił Gorbaczow oficjalnie potwierdził, że zbrodnia katyńska była dokonana przez NKWD, radzieckie organa bezpieczeństwa.

Zbrodnia katyńska była jednym z największych zbrodni wojennych popełnionych podczas II wojny światowej i stanowiła ciężkie naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego. Do dziś pozostaje symbolem sowieckiej zbrodni i bólem narodowym dla Polaków. W 2007 r. Sejm RP ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Odkrycie masowych grobów w Katyniu

Informację o odkryciu masowych grobów w Katyniu pierwsi podali Niemcy 13 kwietnia 1943 r. Dwa dni później moskiewskie radio zakomunikowało, że zbrodnię popełnili Niemcy w 1941 r. podczas zajmowania okolic Smoleńska. Próby wyjaśnienia sprawy przez polski rząd z pomocą Międzynarodowego Czerwonego Krzyża doprowadziły do zerwania przez Kreml 25 kwietnia 1943 r. stosunków z Polską. Wersję o eksterminacji jeńców przez hitlerowskie Niemcy upowszechniała propaganda ZSRR, a wraz z nią władze PRL.

Władze USA i Wielkiej Brytanii już w 1943 r. miały informację o tym, że zbrodni na polskich jeńcach dokonali Sowieci. Jednak z obawy, że Stalin wycofa się z koalicji antyhitlerowskiej, wolały w tej spawie milczeć.

Dopiero po wojnie, w 1951 r., Amerykanie zdecydowali się powołać Specjalną Komisję Śledczą Kongresu Stanów Zjednoczonych do Zbadania Zbrodni Katyńskiej, którą kierował Ray Madden. Wnioski amerykańskiej komisji były jednoznaczne: odpowiedzialnych za Zbrodnię Katyńską, nazwaną ludobójstwem, trzeba postawić przed międzynarodowym sądem.

Zbrodnia ukrywana ponad pół wieku

Prawda o Zbrodni Katyńskiej była ukrywana przez ponad pół wieku. Dopiero 13 kwietnia 1990 r. władze ZSRR przyznały, że zbrodnię popełniło NKWD. Jako winni zostali wówczas wskazani komisarz NKWD Ławrientij Beria i jego zastępca Wsiewołod Mierkułow. Tego samego dnia prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow przekazał prezydentowi Polski Wojciechowi Jaruzelskiemu pierwsze dokumenty archiwalne dotyczące mordu na Polakach.

Uroczystości rocznicowe w Lublinie 

Uroczystości rozpocznie okolicznościowa msza św. w intencji Ofiar zbrodni katyńskiej. Nabożeństwo odbędzie się o godz. 11.00 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej przy ul. Narutowicza.

Główne uroczystości rozpoczną się o godz. 12.30 pod pomnikiem Ofiar Katynia przy ul. Głębokiej, gdzie nastąpi oddanie hołdu zamordowanym, złożenie kwiatów oraz zapalenie zniczy. Potem o godzinie 13.30 uczestnicy obchodów złożą kwiaty i zapalą znicze przy Symbolicznej Mogile Katyńskiej na cmentarzu komunalno-wojskowym przy ul. Białej.

Obchodom towarzyszy wystawa „Zbrodnia katyńska 1940. Zagłada polskich elit” przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie. Ekspozycja znajduje się przy wejściu do Lubelskiego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. K.K. Baczyńskiego (ul. Magnoliowa 8) i dostępna jest do 17 kwietnia.

PROGRAM

13 KWIETNIA 2023 r. 

godz. 11.00 

Msza św. w intencji ofiar zbrodni katyńskiej w kościele Pobrygidkowskim, przy G. Narutowicza 6 w Lublinie, z udziałem orkiestry wojskowej i pocztów sztandarowych

godz. 12.00 

Przejazd autobusem na ul. Głęboką 

godz. 12.30 Uroczystość przy pomniku Ofiar Katynia

– odegranie hymnu narodowego RP  powitanie uczestników uroczystości 

– wystąpienia okolicznościowe 

– oddanie hołdu zamordowanym przez młodzież Szkoły Podstawowej  nr 57 im. Jana Kochanowskiego w Lublinie – opiekuna pomnika Ofiar Katynia 

– złożenie kwiatów, zapalenie zniczy 

– odegranie utworu „Śpij kolego…”

godz. 13.15 

Przejazd autobusem na ul. Lipową 

godz. 13.30 – Spotkanie przy Symbolicznej Mogile Katyńskiej na cmentarzu komunalnym przy ul. Białej w Lublinie 

– powitanie uczestników

– przywołanie pamięci Ofiar Zbrodni katyńskiej

– modlitwa za pomordowanych na Wschodzie pod przewodnictwem kapelana Rodziny Katyńskiej Lublin

– złożenie kwiatów, zapalenie zniczy

– odegranie utworu „Śpij kolego…”

(fot. lublin112.pl)

12 komentarzy

  1. Dziadek ze Slamsowa

    Jak już nie ma co robić, to trzeba czcić. Najlepiej by było jakby codziennie. Niektórzy mieliby stałe źródło utrzymania.
    Może powstałby nawet nowy zawód: czciciel.

  2. Dziadek, znałem sąsiadów, którzy mieli kałmuckie korzenie od ,,wyzwolicieli” ale wychowali się u nas i to byli porządni ludzie. Kto ciebie wychował? Resort?

    • Chichotnik zwyczajny (czyli: pospolity)

      Kiedyś, jeszcze wtedy nie rządzący Polską Kościół Katolicki, żeby ograniczyć ilość dni gdzie kogoś tam czcili, wymyślił jedno święto: Dzień Wszystkich Świętych.
      Ale widocznie teraz, żeby bezrobotni nie mieli pretensji, ze nie maja gdzie robić, zniesiono te ograniczenia i jak sie nawija okazja, to kilka razy w tygodniu kogoś czcimy.

    • Dziadek ze Slamsowa

      Myślę, że kołtunowi nie warto się tłumaczyć.

  3. Witam temu PISOWI od tych wszelkiej maści uroczystości to się już w du przewróciło A prawda o Katyniu jest w moskiewskim archiwum niedostępna dla pseudo pisowskich historyków którzy już i tak zdemolowali polska historie

    • Putin oduczył ich urządzania cotygodniowych pielgrzymek i pikników w Katyniu, to przenieśli to na lokalne ołtarze.
      Można ? Można !

  4. A co tam, co było a nie jest nie pisze się w rejestr. Można i tak.

  5. Mam nadzieje, że odpowiednie służby wezmą się w końcu za tych zawijaczy stóp piszących codzień propagandę.