Czwartek, 02 maja 202402/05/2024
690 680 960
690 680 960

Ktoś podrzucił olej przepracowany pod kontener na śmieci (zdjęcia)

Do śmietników na terenie lubelskich osiedli trafiają różne podrzucone odpady. Od opon po meble. Tym razem ktoś zostawił przy kontenerze na odpady przy ul. Pana Balcera osiem plastikowych „baniek” wypełnionych przepracowanym olejem.

Na naszym portalu opisywaliśmy różne historie dotyczące podrzucania odpadów na tereny lubelskich osiedli. Do kontenerów i pod wiaty śmietnikowe trafiały opady budowlane, meble, opony, czy też elementy z rozbiórki pojazdów. Tym razem ktoś podrzucił kilka plastikowych zbiorników wypełnionych przepracowanym olejem.

O sprawie powiadomił nas Czytelnik, który zauważył pojemniki stojące przy kontenerze na śmieci, w rejonie jednego z bloków mieszkalnych przy ul. Pana Balcera w Lublinie. Prawdopodobnie pochodzą one z jakiegoś warsztatu samochodowego. Trudne będzie ustalić, kto podrzucił te pojemniki, ale jedno jest pewne, kara za taki czyn może być dość wysoka i wynika z przepisów prawa.

Ustawa z dnia 24 kwietnia 2020 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2020 r. poz. 2225 ze zm.), a konkretnie jej art. 225 ust. 1, mówi wyraźnie, że: Kto wyrzuca, pozostawia lub pozbywa się odpadów w sposób sprzeczny z przepisami ustawy lub aktami prawa Unii Europejskiej, podlega karze grzywny. Osoby prywatne mogą zostać ukarane grzywną w wysokości do 5 tysięcy złotych, zaś osoby prawne nawet do 500 tysięcy zł. Tak wysokie kary mają zmusić do odpowiedniej utylizacji zużytego oleju, a także zapobiegać niekontrolowanemu wylewaniu lub wyrzucaniu takiego odpadu.

Ktoś podrzucił olej przepracowany pod kontener na śmieci (zdjęcia)

fot. nadesłane

Olej przepracowany stanowi poważne zagrożenie dla środowiska

Olej przepracowany, znany również jako olej silnikowy zużyty, jest substancją, która powstaje jako produkt uboczny w procesie eksploatacji pojazdów i maszyn, w szczególności w samochodach, ciężarówkach, maszynach rolniczych i przemysłowych. Skład oleju przepracowanego zawiera zanieczyszczenia, które powstają w wyniku działania silnika, takie jak metale ciężkie, toksyczne substancje chemiczne i produkty spalania.

Olej przepracowany może stanowić poważne zagrożenie dla środowiska, jeśli nie jest prawidłowo przetwarzany lub utylizowany. Nieodpowiednie pozbywanie się oleju przepracowanego, np. wylewanie go do ziemi, rzek, czy kanalizacji, prowadzi do skażenia wód gruntowych, powierzchniowych i ekosystemów wodnych. Ten rodzaj zanieczyszczenia ma szkodliwy wpływ na faunę i florę, powodując zmiany w ekosystemach i trując organizmy żyjące w wodzie.

Ponadto, spalanie oleju przepracowanego w sposób niekontrolowany, na przykład w paleniskach domowych lub po prostu wyrzucanie go na otwartej przestrzeni, generuje emisję toksycznych gazów i szkodliwych pyłów, które przyczyniają się do smogu i zanieczyszczenia powietrza.

Aby zmniejszyć negatywny wpływ oleju przepracowanego na środowisko, istnieją odpowiednie metody recyklingu i utylizacji. Przetwarzanie tego oleju w zakładach odpowiednio przystosowanych do jego ponownego wykorzystania lub odzysku pozwala na redukcję ilości odpadów i minimalizację wpływu na środowisko. Przykładem takiej metody jest ponowne wykorzystanie oleju przepracowanego do produkcji paliwa, smarów lub innych produktów.

Ważne jest, aby olej przepracowany był zbierany i przetwarzany zgodnie z obowiązującymi przepisami i zaleceniami, aby zapobiec szkodliwym skutkom dla środowiska. Dlatego niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem pojazdu czy firmą zajmującą się recyklingiem, ważne jest, abyś postępował zgodnie z prawem i wybierał odpowiednie metody utylizacji oleju przepracowanego. Dbając o właściwą recykling i unikając nieodpowiedniego pozbywania się tego rodzaju odpadów, możemy wspólnie chronić nasze środowisko przed negatywnym wpływem zanieczyszczeń.

61 komentarzy

  1. Pyry pyry zabierze. Będzie jak znalazł do smażenia frytek..

  2. może tą są odpady z Niemiec coś ostatnio minister Moskwa wspominała o śmieciach z Niemiec

  3. U nas na firmę przyjezdza firma i odbiera olej przepracowany w każdej ilośći. Kiedyś po 1.20zl za litr nawet z domu przywozilem by oddac. Ale w lubartowie na lipowej jest serwis samochodów który wymienia olej samochodowy za darmo abyś przywiózł swój lub kupił u nich. Nikt nie wie że ten olej jest ciągle przenoszony przez praktykantów do Wielkiej wanny która zasila palenisko w firmie i ogrzewa każda hale. Jednak właścicielka zawsze tłumaczyła że dba o środowisko i negowala powstanie sortowni śmieci niedaleko. A

  4. Jedną bańkę mogę zabrać na zimę pługi zabezpiecze i inny sprzęt

  5. Trzeba gościa pochwalić, zamiast wylać do rowu to zostawił banki pod śmietnikiem. Teraz przynajmniej zostanie prawidłowo zutylizowany,. Rośnie jednak ekologiczna świadomość w społeczeństwie.

  6. Na LSM przy ul. Żarnowieckiej co tydzień facet podrzuca wióry z stolarni z Łukowa…

  7. Znajdą go po monitoringu.

    Czy to ażtaki problem kilka złotych zapłącić za utylizację?

  8. Mój znajomy takim olejem ogrzewa warsztat paląc nim w nagrzewnicy z dmuchawą. Ciepło robi się w dwie minuty pomimo minusowej temperatury na dworze. Z tu ktoś takie „dobro” wyrzuca zamiast zbadać rynek i jeszcze parę złotych otrzymać ze sprzedaży.

    • Ale z czym wszyscy mają problem? Dzwonię do firmy, która skupuje taki olej, z pocałowanien ręki płacąc ponad 1 zl za kitr, a oni przyjeżdżają i własnym transportem. Dla mnie kilka stówek, dla nich paliwo do nagrzewnic lub specjalnych kotłów olejowych – wszyscy zadowoleni. A jako opał taki olej jest i tak bardziej ekologiczny niż węgiel.

  9. lepsze to niż do lasu wylać.

  10. Dobrze, że nie wylał w lesie. Na swój sposób świadomy. Ilu ui wywozi śmieci w las, choć przecież odbiór wszystkiego z domu. Choć tutaj gminy robią różnie…… I tym mógłby się zająć nik

Dodaj komentarz

Z kraju