Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Komunikaty głosowe do mieszkańców ewakuowanej strefy. „Zostanie przeprowadzona ewakuacja mieszkańców z zagrożonego terenu” (wideo)

Wieczorem na ulicach Lublina, w rejonie który zostanie objęty ewakuacją, pojawiły się policyjne pojazdy, z których przekazywany jest komunikat głosowy do mieszkańców. Mundurowi informują w nim o piątkowej ewakuacji, która ma potrwać do godziny 11.00. Więcej informacji znajdziecie w naszym materiale poniżej.

W związku z zagrożeniem, spowodowanym znalezionym przy ulicy Wrońskiej w Lublinie, niewybuchem z okresu II wojny światowej, jutro 11 sierpnia 2023 r. przeprowadzona zostanie ewakuacja mieszkańców z pobliskich ulic. Policjanci wspólnie z przedstawicielami innych służb oraz Urzędu Miasta Lublin zadbają o bezpieczeństwo osób ewakuowanych, oraz udzielą im niezbędnej pomocy. Obecnie mundurowi przekazują mieszkańcom ewakuowanego terenu komunikaty głosowe.

Piątkowa ewakuacja do godziny 11.00

Niewybuch został znaleziony w czwartek na terenie budowy przy ulicy Wrońskiej 1 w Lublinie. Wstępne ustalenia wskazują, że może to być bomba lotnicza z okresu II wojny światowej. W celu zapewniania bezpieczeństwa na czas usuwania zagrożenia przez Patrol Saperski konieczna będzie ewakuacja mieszkańców z pobliskich ulic.

Zgodnie z decyzją Urzędu Miasta Lublin ewakuacja rozpocznie się o godzinie 7.00 i potrwa do godziny 11.00. Mieszkańcy, wychodząc z domów powinni zabrać ze sobą tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Przed opuszczeniem mieszkania należy: zamknąć zawór gazu i odciąć dopływ wody, wyłączyć dopływ prądu, pozamykać okna i drzwi, zabrać ze sobą dokumenty tożsamości oraz niezbędne leki.

Podczas ewakuacji należy zachować spokój i bezwzględnie wykonywać polecenia Policji oraz innych uprawnionych osób. W trakcie działań policjanci będą pomagać mieszkańcom oraz dbać o bezpieczeństwo osób, oraz mienia.

Strefa ewakuacji

Granicę strefy ewakuacji wyznaczają ulice oraz rzeki: od zachodu rzeki Bystrzyca i Czerniejówka do ul. Pawiej, od południa ul. Pawia i Długa, od wschodu ul. Krańcowa, Witosa i ul. Krzemionki oraz Przyjaźni do rzeki Bystrzycy. Strefę ewakuacji przedstawia załącznik graficzny – pobierz mapkę.

Komunikaty głosowe do mieszkańców ewakuowanej strefy. „Zostanie przeprowadzona ewakuacja mieszkańców z zagrożonego terenu” (wideo)

Na czas prowadzonych czynności przez saperów jutro od godz. 11.30 nastąpi całkowite zamknięcie dla ruchu tej części miasta. Komunikacja miejska zostanie skierowana na objazdy. Ruchem będą kierować policjanci. Usuwanie niewybuchu może potrwać około 2 godzin. Powrót mieszkańców będzie możliwy po wyeliminowaniu zagrożenia.

Ważne telefony i informacje

Więcej szczegółów dotyczących akcji ewakuacyjnej znajduje się na stronie Urzędu Miasta Lublin.

Dla mieszkańców uruchomiono całodobowy specjalny numer informacyjny: 81 466 17 13 oraz jutro (piątek) od 7.30 informacji będzie udzielała miejska infolinia: 81 466 10 00. Można również dzwonić pod numerem Straży Miejskiej: 986 lub 81 466 50 20.

– Niezwłocznie po otrzymaniu informacji o znalezieniu niewybuchu zwołaliśmy miejski sztab kryzysowy. Wszystkie nasze jednostki są w gotowości i ściśle współpracują z Policją i Wojskiem oraz Strażą Pożarną, czyli służbami odpowiedzialnymi za cały proces związany z zabezpieczeniem i unieszkodliwieniem pocisku. Zapewniam, że wszyscy potrzebujący otrzymają ze strony miasta pomoc i bezpieczne schronienie. Funkcjonariusze Policji, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej jeszcze dzisiaj rozpoczną akcję informacyjną wśród mieszkańców, odwiedzając mieszkania  i domy. Sytuacja jest pod pełną kontrolą. Apeluję o zachowanie spokoju i stosowanie się do poleceń służb koordynujących ewakuację – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin. 

 

Objazdy komunikacji miejskiej w związku ze znalezieniem niewybuchu przy ul. Wrońskiej

(wideo nadesłane Radosław, Krzysztof i Jarosław)

40 komentarzy

  1. Po co ta panika przecież to nie wybuchnie.

  2. Ja miałbym wyje …… Niech sobie szukają bomb i co tam jeszcze ,ja śpię do 12 ?

  3. we Wrocławiu taką samą znalezli, ale nie ewakuowali połowy miasta tylko do 500 metrów od bomby. – „Podczas prac remontowych dróg na placu Staszica w centrum Wrocławia robotnicy znaleźli bombę lotniczą z czasów II wojny światowej o wadze około 250 kilogramów. Na piątek na czas podjęcia niewybuchu zarządzono ewakuację mieszkańców w promieniu około 500 metrów.”

    • 1/10 Bronowic to nie połowa miasta. Nie schlebiaj sobie. Poza tym bombę należy przetransportować. Promień wybuchu mający rozrzut na 200-300 m odłamków sprawia, że ewakuacja jest konieczna. Człowieku myśl.

  4. Z neta.
    „Podczas wiercenia tunelu w pobliżu dworca kolejowego w Monachium, w pobliżu mostu Donnersberg Brucke, eksplodowała 250-kilogramowa bomba lotnicza z czasów II wojny.”, „Wyrzucony w powietrze gruz przeleciał kilkaset metrów, a eksplozja była słyszana z odległości kilku kilometrów. Uszkodzone zostały budynki i samochody w promieniu ok. 250 metrów”.
    Samemu można wydedukować, ze ewakuacja tak dużego obszaru to troche bez sensu, chyba że od ów bomby wybuchnie następna – nie wiem. Powodzenia dla saperów.

    • zobacz gdzie jest „bomba” i zakreśl promień 500m i nie gadaj głupot o połowie miasta – taka rada ode mnie za free

  5. oby lepiej im poszło jak z wyborami korespondencyjnymi , zakupem maseczek , respiratorów i kortem plus dla swoich – banda nieudaczników

  6. Odległość bezpieczna przy wysadzaniu metalu wynosi 500 m. Tak stanowią minerskie przepisy bezpieczeństwa.

  7. No chyba że mówimy o bombie o masie 10 ton tzw Tallin boy lub Grand slam a nie o 250 kg bombie która nie ma takiej siły rażenia by spustoszyć połowę dzielnicy co najwyżej jeden blok

  8. te bonbe to tusk z merkelowo podlozyli na pewno. mowie to ja janusz kowalski

    • Jakby to Tusk zrobił to z Putkiem i by nie podłożył tylko by wysadził w powietrze bo mu na czasie zależny.

  9. Przekazać bombę Ukrainie jako dar niech sobie jej użyją szkoda marnować amunicje.

Dodaj komentarz

Z kraju