Niedziela, 28 kwietnia 202428/04/2024
690 680 960
690 680 960

Kilka porad jak podróżować miło i bezpiecznie

Od kilku tygodni trwają długo wyczekiwane wakacje. Wszyscy marzymy o naładowaniu akumulatorów, aby z nową energią wrócić do pracy. O czym warto pamiętać, aby wypoczynek był udany i bezpieczny? Poniżej kilka cennych wskazówek.

Ewidencja organizatora wyjazdu

Część turystów zapewne skusi się na organizację wyjazdu na własną rękę, warto jednak rozważyć wypoczynek z profesjonalnym biurem podroży.

– W województwie lubelskim możemy wybierać spośród szerokiej oferty zorganizowanych wyjazdów zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Ciekawe wakacyjne destynacje oferuje również lotnisko w Świdniku – dodaje Członek Zarządu Województwa Lubelskiego Zdzisław Szwed.

Urzędy marszałkowskie w całej Polsce prowadzą rejestr organizatorów wycieczek i przedsiębiorców. W Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Przedsiębiorców Ułatwiających Nabywanie Powiązanych Usług Turystycznych na stronie www.ewidencja.ufg.pl można znaleźć wzmianki nie tylko o firmach działających zgodnie z prawem, ale również tych objętych zakazem wykonywania działalności, funkcjonujących bez wymaganego wpisu do rejestru lub wobec których rozpoczęto procedurę wykreślenia z rejestru (co oznacza, że wskutek wykrytych nieprawidłowości przedsiębiorstwu wkrótce może zostać odebrane prawo do świadczenia usług turystycznych).

Wpis do Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki posiada ponad 160 organizatorów. Korzystając z rejestru, każdy może w prosty sposób zweryfikować, czy dane biuro podróży posiada wymagany wpis do rejestru oraz obowiązkowe zabezpieczenie finansowe na wypadek bankructwa.

Zawarcie umowy

Następnym krokiem, na który należy zwrócić szczególną uwagę, jest zawieranie umowy o udział w imprezie turystycznej. Dokument ten powinien być sporządzony w sposób prosty, zrozumiały i czytelny. W chwili zawarcia umowy lub niezwłocznie po jej zawarciu organizator turystyki lub agent turystyczny jest zobowiązany do udostępnienia podróżnemu kopii tej umowy lub potwierdzenia jej zawarcia oraz pisemnego potwierdzenia posiadania zabezpieczeń finansowych i odprowadzania składek na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny, ze wskazaniem sposobu ubiegania się  o wypłatę ewentualnego odszkodowania.

Nagła podwyżka ceny

Po zawarciu umowy o udział w danej wycieczce podwyższenie ceny jest możliwe wyłącznie wtedy, gdy w umowie wyraźnie zastrzeżono taką możliwość oraz gdy stanowi ona, że podróżny ma prawo do obniżki ceny. Podwyższenie cen jest możliwe tylko jako bezpośredni skutek zmiany:

  • kosztów paliwa lub innych źródeł zasilania;
  • wysokości podatków lub opłat od usług turystycznych nałożonych przez podmioty, które nie biorą bezpośredniego udziału w realizacji imprezy turystycznej, w tym podatków turystycznych;
  • opłat lotniskowych lub opłaty za wejście na pokład i zejście na ląd w portach oraz na lotniskach;
  • kursów walut mających znaczenie dla danej imprezy turystycznej.

Cena ustalona w umowie nie może być podwyższona w okresie 20 dni przed datą rozpoczęcia wycieczki. Jeżeli podwyżka ceny przekracza 8% ceny imprezy, podróżny może rozwiązać umowę.

Kiedy oferta rozmija się z rzeczywistością

W przypadku stwierdzenia niezgodności – takich jak niewykonanie lub nienależyte wykonanie usług turystycznych objętych umową – podróżny powinien niezwłocznie zawiadomić o tym organizatora (w miarę możliwości w trakcie trwania wypoczynku). Jeżeli organizator nie usunie tych niezgodności w rozsądnym terminie, turysta może wystąpić o zwrot poniesionych wydatków. W takiej sytuacji organizator jest zobowiązany wykonać w ramach wypoczynku świadczenia zastępcze, bez obciążania podróżnego dodatkowymi kosztami. Podróżnemu przysługuje obniżka ceny za każdy okres, w trakcie którego stwierdzono niezgodność, a także odszkodowanie lub zadośćuczynienie za poniesione szkody bądź krzywdy.

Podsumowując, jeżeli planujesz w najbliższym czasie wyjazd, zachęcamy do skorzystania z centralnego rejestru i zorganizowania urlopu ze sprawdzonym biurem podróży.

(źródło UMWL)

6 komentarzy

  1. Przestańcie już zachwalać tak lotnisko w Świdniku. W Glasgow w Szkocji jest tyłu Polaków, w tym też mieszkańców Lublina, a nie można tam dotrzeć, trzeba tłuc się przez trzy godziny busem do Modlina i dopiero stamtąd jest połączenie.

    • Dziadek Józek (75 wiosen) ze "slamsowa"

      SOLIS, z tego co wiem było połączenie ze Świdnika do Glasgow, a wiem, bo kilka razy tam fruwałem, ale Polacy chcieliby tanio, a najlepiej za darmo i przewoźnicy się wycofali.
      Może kiedyś „se wrati”, ale póki co jak kto chce do Glasgow, to pierwej do Modlina.

  2. Najlepiej do Lwowa, byłem ostatnio i sobie chwalę

    • Nie wiem czy to tak najlepiej do Lwowa. Ponoć tam ruskie rakiety śmigają jak te jakie jaskółki.
      Co bogatsi Ukraińcy (płci obojga i byle jakiej) stamtąd spie***alają, a TY mówisz, ża” najlepiej.

      • Czasami warto wstać od telewizora, wyjść na dwór i zobaczyć jak wygląda świat na prawdę. …. W tym roku byłem już 3 razy w Lwowie. … Wojna jest, ale 1200 kilometrów dalej. Ukraina o ogromny kraj.

Dodaj komentarz

Z kraju