Niedziela, 05 maja 202405/05/2024
690 680 960
690 680 960

Jak spędzić Dzień Kobiet? Podpowiadamy

Zbliża się Dzień Kobiet, w związku z tym prezentujemy pomysły, jak go mile spędzić. Do wyboru jest kilka propozycji. Można zostać w Lublinie lub wybrać się poza miasto.

Dzień Kobiet z Chatką Żaka 

W poniedziałek 8 marca Chatka Żaka zaprasza Panie i Panów na celebrowanie Dnia Kobiet. W  ramach całodziennego świętowania będzie można obejrzeć pokazy filmowe, wziąć udział w  warsztatach tanecznych, spotkać się z psychologiem, zobaczyć wystawę Polskiej Szkoły Plakatu  oraz posłuchać koncertu studentów Wydziału Artystycznego UMCS. Na wszystkie wydarzenia  wstęp jest bezpłatny.  

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/428785581782746/ Harmonogram wydarzeń: 

9:00 – premiera etiudy reportażowej „Siła kobiet” na Facebooku Chatki Żaka (online).  Film opowiada o kobietach sukcesu z Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.  

13:00–13:15 – występ Zespołu Tańca Ludowego UMCS pod pomnikiem Marii Curie-Skłodowskiej Świętowanie rozpocznie się pod pomnikiem patronki UMCS krótkim pokazem Zespołu Tańca  Ludowego. Następnie ZTL zaprowadzi uczestników tanecznym krokiem do Chatki Żaka. 

13:30–15:00 – projekcja filmu „Carmen” opatrzona wstępem Piotra Kotowskiego, kuratora linii  KADR i kierownika kina studyjnego Chatki Żaka (zapisy przez formularz, liczba miejsc ograniczona,  link: http://bityl.pl/wG2LN) 

16:00–18:15 – warsztaty improwizacji tanecznej z Pauliną Zarębską, kuratorką linii RUCH, “Kobieta  w ruchu” połączone ze spotkaniem z psychologiem Marleną Stradomską. 

Warsztaty rozwiną świadomość ciała i pomogą otworzyć się na eksplorację własnego “ja” poprzez  taniec. Odbędzie się także spotkanie z psychologiem nt. Psychologia kobiety – poczucie własnej  wartości a wewnętrzny krytyk. W jaki sposób uciszyć wewnętrznego krytyka i zadbać o poczucie  własnej wartości? Punkt obowiązkowy, zwłaszcza w dzisiejszej rzeczywistości. (zapisy przez  formularz, liczba miejsc ograniczona, link: http://bityl.pl/l2oTs)

17:30–18:30 – wernisaż wystawy „Kobieta w plakacie filmowym” z kolekcji plakatu Piotra  Kotowskiego, recenzent: prof. Irena Nawrot–Trzcińska. Kuratorkami wystawy są Mieczysława Goś  i Agnieszka Dudek, prowadzące linię programową VISUAL ART. 

Od 8 marca w Galerii Głównej Chatki Żaka będzie można obejrzeć wystawę „Kobieta w plakacie  filmowym” z kolekcji plakatu Piotra Kotowskiego. Znajdą się na niej prace najwybitniejszych  artystów Polskiej Szkoły Plakatu, których głównymi bohaterkami są kobiety. 

18:30–20:00 – koncert “Kochaj” Studentów Wydziału Artystycznego pod kierunkiem dra hab.  Tomasza Momota i mgr Natalii Wilk, kuratorów linii DŹWIĘK. Wydarzenie rozpocznie 30-minutowa  improwizacja teatralna Przemysława Buksińskiego, kuratora linii SŁOWO. Podczas koncertu  zabrzmią największe przeboje z repertuaru lubelskiego artysty, Piotra Szczepanika, który swoje  muzyczne kroki stawiał na scenie Chatki Żaka. Wydarzenie uświetni występ taneczny Pauliny  Zarębskiej (zapisy przez formularz, liczba miejsc ograniczona, link: http://bityl.pl/sKnMj) 

Dzień kobiet w Chatce odbywa się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Dlatego też przed  wejściem na wydarzenie należy wypełnić deklarację covidową. Można także przyjść z wypełnionym  już dokumentem, formularz do pobrania dostępny pod tym linkiem: http://bityl.pl/xIKZ9 

Jak spędzić Dzień Kobiet? Podpowiadamy

 

Dzień Kobiet w Kazimierzu Dolnym

Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki oraz Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym są organizatorami tegorocznego wydarzenia pt. „Kazimierz Kobietom” z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet. Do wydarzenia dołączyli również kazimierscy przedsiębiorcy, właściciele galerii, lokali gastronomicznych i sklepików, którzy na hasło „Kazimierz kobietom” oferują zniżki, bonusy lub prezenty.

Kazimierz Kobietom, oferta kulturalna 2021

6 marca:

  • 09:45 – 13:30 „W poszukiwaniu wiosny” – przyrodniczy plener fotograficzny | Muzeum Nadwiślańskie. Oddział Przyrodniczy | zbiórka przy studni na Rynku w Kazimierzu
  • 10:00 – 15:30 „Zostań królową na kazimierskim zamku” | Dziedziniec Zamku w Kazimierzu Dolnym
  • 14:00 – 16:15 Projekcja filmu „Papusza” z udziałem Joanny Kos-Krauze (reż. Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze) | ul. Szkolna 1 | wstęp wolny, obowiązują zapisy (zgłoszenia zawierające imię i nazwisko należy wysyłać na adres [email protected])

7 marca:

  • 10:00 – 15:30 „Zostań królową na kazimierskim zamku” | Dziedziniec Zamku w Kazimierzu Dolnym
  • 12:00 – „Bez kobiet nie byłoby awangardy” – kuratorskie oprowadzanie tematyczne po wystawie czasowej „Znaczenie miejsca. Strzemiński, Stażewski, Łunkiewicz-Rogoyska” – Dorota Seweryn-Puchalska | Gmach Główny Muzeum Nadwiślańskiego | Rynek 19
  • 13:00 – „Biżuteria kobiecą ręką tworzona” – kuratorskie oprowadzanie tematyczne po wystawie kolekcji biżuterii artystycznej, Aniela Ryndziewicz | Gmach Główny Muzeum Nadwiślańskiego| Rynek 19

8 marca:

  • 10:00 – 15:30 „Zostań królową na kazimierskim zamku” | Dziedziniec Zamku w Kazimierzu Dolnym | dla kobiet wstęp wolny
  • 12:00 – „Kobiety artystki” – kuratorskie oprowadzanie tematyczne po ekspozycji | Muzeum Nadwiślańskie, Oddział Dom Kuncewiczów | ul. Juliusza Małachowskiego 19 | wstęp dla kobiet – 1zł/os.
  • 14:00 – „Ikony Maryjne”  – kuratorskie oprowadzanie tematyczne po wystawie czasowej – Dr Piotr Kondraciuk | Dwór z Gościeradowa | Podzamcze 20 | wstęp dla kobiet – 1zł/os.
  • 9:00 – 17:00 „Przez kobiety – dla kobiet – o kobietach”, czyli książkowe propozycje przygotowane specjalnie dla kobiet; „Aforyzmy o kobietach dla kobiet” – każda Pani będzie mogła wylosować dla siebie cytat | Biblioteka Publiczna | ul. Lubelska 32/34

Ponadto w dniach 6-7 marca w Kazimierzu podając hasło #Kazimierzkobietom możecie liczyć na:

Jak spędzić Dzień Kobiet? Podpowiadamy

 

21. odc. Akademii Kina CSK i repertuar sali kinowej + Dzień Kobiet Kino CSK 

Ona w kinie – o bohaterkach i autorkach filmowych | Akademia Kina CSK

czwartek, 4 marca, godz. 19:00

W Polsce często powtarza się, że kino jest kobietą. Mówi się za Karolem Irzykowskim o X muzie. Brzmi to oczywiście ładnie, cóż kiedy przez lata polska kinematografia byłą domeną niemal wyłącznie mężczyzn. Chlubne wyjątki z Wandą Jakubowską, Barbarą Sass i Agnieszką Holland tylko potwierdzały tę regułę. Latami oglądaliśmy filmy realizowane przez mężczyzn i o mężczyznach. Stopniowo ta sytuacja się zmienia, a w polskim i światowym kinie kobiety coraz częściej dochodzą do głosu.

W ostatnich latach coraz częściej mówi się o roli kobiet w filmie. Zarówno tych stojących przed kamerą, jak i tych realizujących filmy. Filmoznawstwo wykształciło różne narzędzia do analizy kobiecej obecności w kinie – od feministycznej teorii filmu, po bardzo popularny test Bechdel. Jak wygląda pozycja kobiet w kinie w 2021 roku? I czy wypada opowiadać o niej mężczyźnie?

PROWADZĄCY: Tomasz Kolankiewicz – filmoznawca, historyk filmu i programista filmowy współpracujący z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym, Teatrem Nowym w Warszawie, Gildią Reżyserów Polskich i licznymi festiwalami filmowymi. Przez wiele lat członek redakcji filmowej TVP Kultura. Autor kilkuset telewizyjnych i kilkudziesięciu kinowych przeglądów filmowych. Pracuje nad książką w całościowy sposób opisującą fenomen polskiego powojennego kina gatunkowego. Dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

JAK UCZESTNICZYĆ? Udział w webinarze jest bezpłatny – należy jedynie zapisać się za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego: https://bit.ly/3r0HEzH. Link do wydarzenia, które odbywa się na aplikacji ZOOM, wyślemy w dniu, w którym odbywa się wykład.

Helmut Newton. Piękno i bestia | Kino CSK

czwartek, 4 marca, godz. 19:00
sobota, 6 marca, godz. 18:00
niedziela, 7 marca, godz. 19:00

sala kinowa w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie

Geniusz fotografii? Wizjoner z piekła rodem? Zwykły skandalista? Kim był Helmut Newton, autor kultowych, przesiąkniętych erotyzmem kobiecych aktów? Sposób, w jaki portretował kobiety, nadal prowokuje do pytania: czy były one podmiotami, czy przedmiotami?

Zaskakujący obraz Helmuta Newtona ujawniają fotografowane przez niego top modelki, gwiazdy i aktorki. Catherine Deneuve, Grace Jones, Charlotte Rampling, Isabella Rossellini, Claudia Schiffer – portretowane portretują i odkrywają przed nami prawdę.

Jego zdjęcia publikowały najważniejsze magazyny modowe, przede wszystkim „Vogue” (brytyjska, francuska, amerykańska, niemiecka, australijska edycja magazynu), „Harper’s Bazaar”, ale również „Stern” czy „Playboy”. Realizował także wiele kampanii reklamowych.

Szczyt jego kariery przypadł na dwie dekady – od lat sześćdziesiątych do osiemdziesiątych. Przepustkę do sławy dała mu fotografia mody. Jego prace charakteryzowały się indywidualnym, niepodrabialnym stylem, łączącym glamour z zepsuciem. Prowokował. Na wielu fotografiach podkreślał różnice między płciami. Był oskarżany o mizoginię, z drugiej strony niektóre feministki uwielbiały to, że pokazywał kobiety silne i dominujące. Nikt za to nie odmawiał mu poczucia humoru.

Reżyseria: Gero von Boehm
Występują: Charlotte Rampling, Isabella Rossellini, Catherine Deneuve i inni
Dokumentalny / Niemcy / 2020
1h 33min

Ściana cieni | Kino CSK

piątek, 5 marca, godz. 18:00
sobota, 6 marca, godz. 16:00

sala kinowa w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie

We wschodnim Nepalu znajduje się jedna z ostatnich świętych gór Szerpów, Kumbhakarna, nazwana tak na cześć mitycznego giganta, który przez pół roku spał, a potem w wielkim głodzie pożerał wszystko, co stanęło mu na drodze. Ochroną świętego oblicza Kumbhakarny zajmują się buddyjscy mnisi i Szerpowie z wioski u podnóża góry. Tymczasem w zachodnim świecie Khumbakarna znana jest jako „Jannu” i słynie z niezdobytej wschodniej ściany, jednego z najtrudniejszych wyzwań we współczesnym alpinizmie. Jannu sięga niemal ośmiu tysięcy metrów. 

Akcja filmu rozpoczyna się  w wiosce Kambachen (4 000 metrów n.p.m.), gdzie trzyosobowa rodzina Szerpów mieszka w jednej izbie. Ojciec rodziny, Nada, od lat pracuje jako tragarz wysokościowy na wyprawach. To ich jedyne źródło dochodu. Nada ma na swoim koncie dziewięciokrotne zdobycie Everestu, dwa razy był na szczycie Kanczendzongi (trzecim najwyższym szczycie świata) oraz kilka razy na Czo Oju. Jego żona Dżumdo też od czasu do czasu dorabia, nosząc ciężkie pakunki alpinistów i turystów. Ich kilkunastoletni syn Dawa chce zostać lekarzem, jednak koszty szkoły medycznej znacznie przekraczają możliwości rodziców. Jeśli nie znajdą sposobu na jej finansowanie, chłopiec będzie musiał, tak jak oni, asystować wyprawom himalajskim. Pewnego dnia Nada dostaje propozycję pracy jako tragarz w wyprawie na świętą Kumbhakarnę. Jeśli się zgodzi, będzie to oznaczało złamanie tabu i narażenie się na gniew bogów. Ale ta wyprawa to również szansa na zarobienie pieniędzy na edukację Dawy.

W lutym 2019 wyrusza wyprawa złożona z najlepszych alpinistów świata, której celem jest zdobycie dziewiczej ściany Jannu/Khumbakarny. Uczestnikami są: Polak Marcin Tomaszewski oraz Rosjanie Dmitri Gołowczenko i Sergiej Nilow, dwukrotnie nagrodzeni za osiągnięcia alpinistycznym Oskarem: Złotym Czekanem. Wyprawie towarzyszy cała rodzina Szerpów. Helikopter z alpinistami ląduje w wiosce. Niestety, wielki opad śniegu nie odpuści wyprawie aż do samego końca i jest jedynie początkiem wielu narastających trudności. Czy bogowie z Kumbhakarny wybaczą ludziom ich zuchwałość?

Reżyseria: Eliza Kubarska
Dokumentalny / Polska, Niemcy, Szwajcaria / 2020
1h 34min

Palm Springs | Kino CSK

piątek, 5 marca, godz. 20:00
sobota, 6 marca, godz. 20:00
niedziela, 7 marca, godz. 17:00

sala kinowa w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie

Beztroski Nyles (Andy Samberg) i zadeklarowana singielka Sarah (Cristin Milioti) poznają się na weselu w Palm Springs. Sztywna impreza niespodziewanie odsłania swój wybuchowy potencjał, kiedy okazuje się, że oboje zostali uwięzieni w pętli czasowej i w kółko przeżywają ten sam dzień. W sytuacji na pierwszy rzut oka beznadziejnej, Nyles i Sarah odkryją, jakie możliwości daje całkowita wolność. Wspólnie zrealizują najbardziej szalone pomysły, by przy okazji przeżyć najbardziej odjechany romans wszech czasów.

„Palm Springs” to inteligentna i przezabawna komedia, która stała się rewelacją festiwalu Sundance. Film zebrał entuzjastyczne recenzje i ocenę bliską 100% na Rotten Tomatoes. To jeden z tych filmów, który chce się oglądać i oglądać – w kinie, z przyjaciółmi lub z ukochaną osobą. W rolach głównych Andy Samberg, gwiazda „Brooklyn 9-9” i „Saturday Night Live”, a także Cristin Milioti, znana z serialu „Fargo” czy z „Jak poznałem waszą matkę”. „Palm Springs” to komedia idealna na czasy, gdy wszystko wydaje się bez sensu i być może najlepszym rozwiązaniem jest szalona impreza.

Reżyseria: Max Barbakow
Występują: Andy Samberg, Cristin Milioti, J.K. Simmons i inni
Komedia / USA / 2020
1h 30min

Dzień Kobiet z Madsem Mikkelsenem: „Na rauszu” i „Jeźdźcy sprawiedliwości” (przedpremiery) | Kino CSK

sala kinowa w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie

NA RAUSZU – 8 marca, godz. 18:00 

„Na rauszu” opowiada o grupie przyjaciół – nauczycieli w szkole średniej, zainspirowanych teorią, że skromna dawka alkoholu w organizmie otwiera umysły na otaczający nas świat. 

Prawdopodobnie jest mnóstwo dzieci w wieku szkolnym, które żałują, że ich nauczyciele nie są na co dzień „pod wpływem”. Czy lekcje i szkoła nie byłyby łatwiejsze, gdyby twoi nauczyciele nie byli na nieustannym lekkim rauszu? Cóż, z takim właśnie pomysłem zmierzą się bohaterowie filmu Vinterberga.

Gdy rozpoczynają eksperyment, starając się utrzymać stały poziom alkoholu we krwi przez cały dzień pracy. Nie spodziewają się, że będzie miał bardzo rożne skutki dla każdego z nich.
Vinterberg do projektu zaprosił większą część swojego zespołu z filmu „Polowanie” (który podbił światową widownię i został nominowany do Złotego Globu i Oscara oraz był zaprezentowany w konkursie w Cannes) z Madsem Mikkelsenem na czele. W obsadzie znaleźli się również Thomas Bo Larsen, Magnus Millang, Lars Ranthe i Susse Woldem. Scenarzystą filmu jest Tobias Lindhol („Polowanie”, „Komuna”). Zdjęcia realizowano w Kopenhadze, północnej Zelandii i Västra Gotäland w Szwecji. 

Reżyseria: Thomas Vinterberg
Występują: Mads Mikkelsen, Thomas Bo Larsen, Magnus Millang i inni
Komedia, dramat / Dania, Szwecja, Holandia / 2020
1h 57min

JEŹDŹCY SPRAWIEDLIWOŚCI – 8 marca, godz. 20:30 

Markus (Mads Mikkelsen) wraca z misji wojskowej, by zająć się córką Mathilde, po tym, jak jego żona ginie w katastrofie kolejowej. Wszystko wskazuje na zwykły wypadek, do czasu… kiedy do jego drzwi puka Otto – ocalały z wypadku matematyk, dziwak. Otto z dwójką ekscentrycznych przyjaciół przekonują Markusa, że katastrofa pociągu była starannie zaplanowanym zamachem. Kiedy udaje im się zebrać dowody, pozostaje tylko jedno: odwet!

Połączeni wspólnym celem nie cofną się przed niczym, nawet jeśli będzie to wymagało przekroczenia cienkiej granicy między tym, co jest prawdą, a tym, co stanowi tylko pasujący element układanki.
Nowy film zdobywcy Oscara Andersa Thomasa Jensena, reżysera wielokrotnie nagradzanych przez publiczność „Jabłek Adama”, to trzymające w napięciu skandynawskie kino sensacyjne, w którym nie brak ciętego humoru i w którym nic nie dzieje się przypadkiem.

Reżyseria: Anders Thomas Jensen
Występują: Mads Mikkelsen, Nikolaj Lie Kaas, Nicolas Bro i inni
Kryminał, akcja / Dania / 2020
1h 56min

Bilety (12/15 zł) dostępne są w Kasie CSK oraz online na stronie https://bilety.spotkaniakultur.com/.
Szczegóły na Facebooku: https://www.facebook.com/kinocsk/.

(fot. pixabay.com, nadesłane)

5 komentarzy

  1. A zakładamy maski z pierunem?

  2. Pijemy od rana.

  3. Zabrać ją do restauracji…… McDonald’s na kolację.