Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Jabłka z naszego regionu trafiły na Listę Produktów Tradycyjnych. Rosną tylko w jednej gminie

Najwięcej produktów wpisanych na listę produktów tradycyjnych pochodzi z województwa lubelskiego. Właśnie powiększyła się ona o kolejną pozycję. Są to Jabłka Fajsławickie.

Polska jest jednym ze światowych liderów w produkcji jabłek. Co roku z sadów zbiera się ponad 4 miliony ton tych owoców. Co ważne, Polacy spożywają z tego zaledwie ok. 20 proc. reszta trafia do przetwórstwa i na eksport. Jabłkowe sady spotkać można w całym kraju, jednak najwięcej jest ich na Mazowszu i na Lubelszczyźnie. Niektórzy producenci jabłek od kilku lat starają się tworzyć marki dla swoich owoców.

Wszystko dlatego, że produkowane przez nich owoce mają wyjątkowy smak i cechują się wysoką jakością. Jednak największym problemem jest to, że ostateczny klient, kupując w sklepie jabłka, praktycznie nie ma żadnych możliwości ustalenia, skąd one pochodzą. Kiedy trafi na smaczne jabłka, chcąc je nabyć po raz kolejny, kieruje się ich odmianą. Jednak nawet to sprawia, że przy kolejnych zakupach w tym samym miejscu, może nabyć owoce z drugiego końca Polski, różniące się zarówno smakiem jak i jakością.

Słynne są Jabłka Grójeckie czy właśnie Jabłka Lubelskie. Mało kto jednak wie, że są też Jabłka Fajsławickie. Choć gmina Fajsławice kojarzy się głównie z uprawą ziół, których to jest krajowym potentatem, to jednak nie brakuje na jej terenie również sadów owocowych. Prowadzący jedno z gospodarstw bracia postanowili także wyróżnić produkowane przez siebie jabłka. Rok temu rozpoczęli procedurę ich wpisania na prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Listę Produktów Tradycyjnych. I właśnie się to udało.

Jak podkreślono, tradycja uprawy i przetwarzania jabłek w gminie Fajsławice przetrwała przez wiele lat i jest dumą lokalnej społeczności. Sadownictwo w tej okolicy jest ważnym elementem lokalnej kultury, w wielu miejscach rozciągają się rozległe sady jabłoniowe uprawiane przez kolejne pokolenia producentów. Doświadczenie przekazywane z ojca na syna, tworzy silne więzi rodzinne i wciąż pogłębia wiedzę i umiejętności związane z uprawą jabłek. Dodatkowo panujący w Fajsławicach klimat sprzyja uprawie owoców o doskonałej jakości i intensywnym smaku, zaś gleby wapienne dostarczają korzystnych składników odżywczych, które przyczyniają się do rozwoju zdrowych i soczystych jabłek.

Bracia Damian, Rafał i Adrian Palusowie prowadzą rodzinne gospodarstwo od wielu już lat, kontynuując rodzinną działalność rolniczą. Oprócz jabłek uprawiają też m.in. ekologiczne wiśnie, orzechy laskowe czy też czarną porzeczkę. Niezmiennie kładą nacisk na uzyskiwanie wysokich parametrów jakościowych owoców. Dbają też o każdy etap produkcji, począwszy od selekcji odpowiednich odmian jabłek, aż po staranne zbieranie i pakowanie owoców. Nic więc dziwnego, że ich praca była już wielokrotnie doceniana zarówno na szczeblu lokalnym, jak też wojewódzkim.

Jabłka fajsławickie to okrągłe owoce z widocznym rumieńcem posiadające soczysty miąższ o zabarwieniu kremowym. Mają średnicę od 6,5 do 9 cm, czerwoną barwę z widocznym rumieńcem oraz wyrazisty, słodko-kwaśny i aromatyczny smak. Znaczna część tych owoców trafia na rynki zagraniczne.

Jabłka z naszego regionu trafiły na Listę Produktów Tradycyjnych. Rosną tylko w jednej gminie

fot. Gmina Fajsławice/D. Palus

11 komentarzy

  1. PIS -Pieniądze i Stołki

    jak to można budować Polski bez PISuarów won z Polski , do moskwy zdrajcy nieudacznicy chłonny kasy ….

    • pis pieniądze i twoje chamstwo zachowujecie się jak w Turcji w 1998 r, gdy wsadzili Erdogana a on szybko na zawsze wrócił i już jeńców nie brał. Tak samo jak z Trampem, którego wasi ludzie z USA wsadzają do więzienia a on wygra najbliższe wybory. To samo będzie z PiS. Za rok PiS wróci i nie będzie brania jeńców a załatwi wszystkich jak Erdogan. Zapłacimy wam za obrażanie Polaków. I was w necie też znajdziemy. Litości nie będzie a wiele, wiele lat bezwzględnego długiego ciężkiego więzienia za obrażanie Polski i za zdradę i sprzyjanie zdrajcom. Tak więc pracujcie na swoje wyroki a my wszystko notujemy.

  2. Nie wiedziałam że Gala to odmiana tradycyjna, ha,ha,ha…..

  3. Na innych stronach właśnie wyczytałem o lepszym „produkcie regionalnym” – Marcin Jakóbczyk, miejski radny PiS, ma etat i stanowisko eksperta w Urzędzie Wojewódzkim u Lecha Sprawki. Do jego głównych jak wskazała Agnieszka Strzępka zadań należy m.in. realizacja zamówień dotyczących przygotowania pod względem technicznym sal konferencyjnych na potrzeby organizowanych uroczystości, spotkań czy konferencji; realizacja regulaminów dotyczących organizacji i funkcjonowania parkingów wewnętrznych urzędu, a także nadzór nad funkcjonowaniem szlabanów wjazdowych na parkingi lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.
    Redakcjo sprawdźcie to i napiszcie że to co piszą inni to nieprawda i radnego pomówili!!!
    Tymi obowiązkami w urzędzie wojewódzkim powinien zajmować się woźny a nie ekspert za ileś tyś zł.
    Ręce opadają.

  4. … działają wspólnie i w porozumieniu, a po owocach ich poznacie

  5. Jabłka fajsławickie to okrągłe owoce z widocznym rumieńcem posiadające soczysty miąższ o zabarwieniu kremowym. Mają średnicę od 6,5 do 9 cm, czerwoną barwę z widocznym rumieńcem oraz wyrazisty, słodko-kwaśny aromatyczny smak i… powalającą „dobrą bo polską” cenę. Taką fajsławicką.

  6. brawo bracia – kazda dobra wiadomosc jest po prostu b. dobra!

  7. Gdyby tylko tyle nie pryskali

    • Najlepiej pryska się po dobrym piwku. Chociaż jak się jabłek poglamie, to też pryska się dobrze.
      Żeby tak jeszcze tańsze były niż są.

Dodaj komentarz

Z kraju