Niedziela, 28 kwietnia 202428/04/2024
690 680 960
690 680 960

Gwałtowne, punktowo niszczące burze przejdą przez woj. lubelskie. Wiatr ponad 100 km/h, duży grad i nawalne opady burzowe

Od kilku dni prognozy numeryczne są alarmujące dla woj. lubelskiego, gdyż może dziś dojść do silnego załamania pogody. Niewykluczone, że będzie to najsilniejszy incydent burzowy w czasie mijającego sezonu burzowego we wschodniej połowie naszego kraju.

Silny wiatr i nawalne opady deszczu

Istotne zagrożenie stanowić mają silne porywy wiatru, które sięgnąć mogą 70-130 km/h, niewykluczone są ulewne, miejscami nawalne opady pochodzenia burzowego, które mogą skutkować podtopieniami i zalaniami. Spodziewamy się również opadów dużego gradu o średnicy do około 2-5 cm. Warto również podkreślić, że obserwowana będzie bardzo wysoka aktywność elektryczna, występująca duża ilość wyładowań doziemnych stwarzać ma realne zagrożenie dla zdrowia i życia oraz mienia. Zachowajmy szczególną ostrożność w czasie przechodzenia przez region wtorkowych burz.

Wtorek z groźną pogodą w regionie

Dziś Polska jest w zasięgu przemieszczającego się wzdłuż frontu niżu, który przesunie się z południa na północ nad wschodnimi rejonami kraju, przynosząc konwekcyjne opady deszczu i burze. Należy dodać, że nad wschodnie rejony kraju napływać będzie bardzo ciepła i wilgotna oraz chwiejna masa powietrza z południowego wschodu o cechach zwrotnikowych, która spowoduje upały w tym rejonie, natomiast nad zachodnimi rejonami będą zalegać chłodne masy powietrza polarnomorskiego. W naszej części Europy panować ma bardzo duża różnica temperatury, który sięgnie nawet 15°C/20°C. Granice mas powietrza stanowić ma pofalowany front atmosferyczny, jaki zbudowany jest na bardzo dużym kontraście termicznym, co przyczyni się do występowania prądu strumieniowego. Na silnej przedfrontowej zbieżności wiatru, utworzą się dziś silne, miejscami bardzo silne burze.

We wtorek prognozowane jest w woj. lubelskim początkowo zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 31°C do 34°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni po południu skręcający na południowy. Nie można wykluczyć, że w drugiej połowie dnia, ze szczególnym uwzględnieniem godzin popołudniowych i późno popołudniowych, pojawią się lokalnie superkomórki burzowe z opadami gradu o średnicy od 2 cm do 6 cm, punktowo porywy wiatru do około 100 km/h oraz ulewne opady burzowe do 20-50 mm.

Oczekujemy, że kulminacyjna faza załamania pogody wystąpi w godzinach wieczornych oraz w pierwszej połowie nocy, gdy to nad regionem możliwe są gwałtowne superkomórki burzowe, jak i też mezoskalowy układ konwekcyjny w formie liniowej. Niewykluczone, że przez wschodnią część kraju przejdzie bow echo, którego podstawowym zagrożeniem okażą się silne porywy wiatru do około 70-120 km/h, punktowo nie można wykluczyć podmuchów rzędu 130 km/h. Istnieje ryzyko, że burze przyczynią się do znacznych strat materialnych. W obrębie tego systemu burzowego mogą być wbudowane superkomórki burzowe z opadami większego gradu. Nad jednym obszarem przejść może nawet kilka burz, powodując znaczną akumulacje opadów, prowadząc do zalań i podtopień. Istnieje niskie/umiarkowane ryzyko pojawienia się lokalnych trąb powietrznych, szczególnie wieczorem i po zachodzie słońca. Strefa burz przemieszczać ma się z południa na północ woj. lubelskiego i objąć może przeważający obszar naszego regionu.

Gwałtowne, punktowo niszczące burze przejdą przez woj. lubelskie. Wiatr ponad 100 km/h, duży grad i nawalne opady burzowe

fot. Arkadiusz Wójtowicz

Najbliższa noc z burzami

Noc z wtorku na środę przyniesie zachmurzenie umiarkowane i duże. Prognozowane są ulewne opady deszczu o natężeniu umiarkowanym lub silnym oraz gwałtowne burze. Prognozowana suma opadów do 30-50 mm. Temperatura minimalna od 17°C do 19°C. Wiatr słaby, zmienny. W trakcie burz porywy wiatru do 100 km/h, punktowo w przypadku przechodzenia burzy wiatrowej typu bow echo do 120-130 km/h. Prawdopodobnie pogoda zacznie się uspokajać w drugiej połowie nocy, ale lokalnie burze mogą utrzymać się do godzin porannych w środę, tracąc jednak stopniowo na intensywności po godzinie 24 w środę.

Środa z niżową pogodą

Środa w dalszym ciągu zapowiada się z niżową pogodą. Prognozowane są konwekcyjne opady deszczu o natężeniu umiarkowanym lub silnym oraz miejscami umiarkowane i silne burze. Gdzieniegdzie grad. Możliwa wysokość do 30-40 mm. W najcieplejszym momencie dnia temperatura maksymalna od 23°C do 26°C. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni. W trakcie burz wiatr w porywach do 80-90 km/h.

Noc ze środy na czwartek przyniesie zachmurzenie przeważnie duże. Przelotne opady deszczu, a gdzieniegdzie początkowo także zanikające burze. Prognozowane są opady burzowe do 10-20 mm. W najcieplejszym momencie dnia termometry wskażą od 16°C do 17°C. Wiatr okaże się słaby zmienny. Tylko trakcie zanikających burz wiatr porywisty do 60-75 km/h.

Gwałtowne, punktowo niszczące burze przejdą przez woj. lubelskie. Wiatr ponad 100 km/h, duży grad i nawalne opady burzowe

fot. Arkadiusz Wójtowicz

Burze to zjawiska lokalne

Należy pamiętać, że burze są zjawiskiem lokalnym i trudnym do prognozowania, a często również nieprzewidywalnym. Dlatego zaleca się śledzenie danych z sieci dopplerowskich radarów meteorologicznych POLRAD, detektorów wyładowań i zdjęć satelitarnych, aby zorientować się, czy w naszym rejonie tworzą się, bądź też przechodzą komórki burzowe. Nie ma i długo nie będzie precyzyjnych narzędzi, które wskażą nam z dużym wyprzedzeniem czasowym, gdzie konkretnie oraz w jakich godzinach pojawią się komórki burzowe. Dlatego stawia się duży nacisk na prognozy nowcastingowe, jakie opierają się na danych z sieci radarów dopplerowskich, obrazów satelitarnych w spektrum widzialnym i podczerwieni, jak i też pionowych sondowań atmosfery balonami meteorologicznymi, systemów detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych, obserwacji naziemnych ze stacji meteorologicznych oraz modeli nowcastingowych o dużej rozdzielczości.

Prawdopodobieństwo wystąpienia groźnych, punktowo powodujących znaczne szkody burz wynosi 85% w woj. lubelskim, ze szczególnym uwzględnieniem godzin popołudniowych, a zwłaszcza późnopopołudniowych i wieczornych oraz nocnych.

Prognozy pogody dla Polski
Położenie opadów i silnych burz

16 komentarzy

  1. Czy już są pierwsi ujadacze tutaj, że burz nie będzie, nie było i nigdy nie widzieli, bo u nich nie było burz hahahahaha
    3,2,1, czekamy na pierwszego głąba hahahaha

    • Dziadek ze Slamsowa

      Miałem szansę być pierwszy, ale nie śmiałem ci robić konkurencji.
      Pamiętasz ? „Jak się spotka dwóch głupich, ustąp mu”. 😆 😆 😆

  2. Super. Przez całe lato nie było burz,a gdy wyjechałem na drugi koniec Polski to będzie show

  3. Dziadek ze Slamsowa

    Co tam burze, zdjęcia jak zwykle cudne. Dziękuję panie Arkadiuszu.

  4. Właśnie u nas się zaczynają grzmoty w LSW.

  5. Pan Sołtys z Lublina

    Z tymi burzami na dwoje babka wróżyła. Może będą, a może nie…
    Na ten wszelki wypadek, siadam w swojego opelka i przez to wredne rondo z pniakiem, jadę na Nałęczowską podlać swoją działeczkę. Oczywiście pamiętając, że jak się spotka dwóch głupich ustąp mu (nawet jak ci sie pierwszeństwo należy).

  6. Dziękuję za prognozy, skończyłem ewakuować wieś.

  7. I gdzie te burze? U nas spokojnie. Z resztą jak zwykle po tak krzykliwym artykule

    • Po co pisać bzdury bez zapoznania się z faktami?
      Połamane drzewa, zablokowane drogi. Dziesiątki interwencji strażaków.
      Fakt, jak się nie widzi dalej niż czubek własnego nosa, można odnieść wrażanie, że nie było burz 😀
      Ponad 40.000 wyładowań⚡️ atmosferycznych w ciągu 10 minut ( 21:30 – 21:40). Nie, nie burz nie było 😉
      Prosimy lepiej przygotować się do dyskusji 😉

      • Hahah a o niedzielnych burzach na północy woj. to „znafcy” nic nie pisali, bo im wróżbitowe wyliczenia numerologiczne nic nie pokazywały. AMATORKA! A wczorajsze wcale nie były gorsze od tych niedzielnych. NO ale zapracowaliście wczorajszymi na 10% sprawdzalności, tyle że żadnego armagedonu nie było…

        • Była prognoza, trzeba było zapoznać się z tekstem z należytym jego rozumieniem ?

          • Tak, jest na sobotę (26.08) a na niedzielę (27.08) nie ma, jest tylko info z dnia 28.08 że w niedziele był spektakl na niebie… a prognozy na 27.08 nie było.

            • Po co pisać komentarze bez sprawdzenia? Skoro w prognozie jest informacja o burzach w niedzielę. Prosimy czytać ze zrozumieniem, a nie pisać w kółko te same komentarze.

              https://www.lublin112.pl/niebezpieczne-burze-moga-uderzyc-w-nocy-i-nad-ranem-mozliwy-wiatr-nawet-100-km-h-ulewy-i-grad-oraz-duzo-wyladowan/

              „Ostatni dzień weekendu zapowiada się z przewagą zachmurzenia umiarkowanego i dużego. Prognozowane są przelotne opady deszczu oraz burze. Zjawiska burzowe mogą występować od godzin porannych. Niewykluczony grad. Prognozowana suma opadów do 20-35 mm. W najcieplejszym momencie dnia od 30°C na zachodzie i północy do 33°C na południu. Wiatr na ogół słaby, z kierunków wschodnich i południowych. W czasie burz wiatr w porywach do 70-90 km/h.”

              • No jest fakt, gdzieś tam napomniane. A wiecie skąd wynika fakt niezauważenia tego? Codziennie piszecie ten sam słowotok że już się tego czytać nie chce 🙂 Codziennie to samo, codziennie grad, wiatr o tych samych wartościach (swoja drogą ciekawe jak to jest wyliczane że zawsze te same wartości hahah) Burze od godzin porannych napiszecie i z grzywki, a burze były po 21, ale to szczegół 🙂

                • Skoro się nie chce czegoś czytać i rozumieć, to nie powinno się też komentować bez sensu 😉
                  Odsyłamy do znaczenia słowa „prognoza”, a także stałego fragmentu każdego naszego tekstu o tym, że burze to zjawiska lokalne. Poza tym nie ma obowiązku czytania naszych prognoz ;). One są dla osób zainteresowanych.

                  Burze to zjawiska lokalne

                  Należy pamiętać, że burze są zjawiskiem lokalnym i trudnym do prognozowania, a często również nieprzewidywalnym. Dlatego zaleca się śledzenie danych z sieci dopplerowskich radarów meteorologicznych POLRAD, detektorów wyładowań i zdjęć satelitarnych, aby zorientować się, czy w naszym rejonie tworzą się, bądź też przechodzą komórki burzowe. Nie ma i długo nie będzie precyzyjnych narzędzi, które wskażą nam z dużym wyprzedzeniem czasowym, gdzie konkretnie oraz w jakich godzinach pojawią się komórki burzowe. Dlatego stawia się duży nacisk na prognozy nowcastingowe, jakie opierają się na danych z sieci radarów dopplerowskich, obrazów satelitarnych w spektrum widzialnym i podczerwieni, jak i też pionowych sondowań atmosfery balonami meteorologicznymi, systemów detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych, obserwacji naziemnych ze stacji meteorologicznych oraz modeli nowcastingowych o dużej rozdzielczości.

        • No i wyszedłeś na głaba po co ci to było. Teraz cała wieś się śmieje z ciebie

Dodaj komentarz

Z kraju