Wtorek, 18 czerwca 202418/06/2024
690 680 960
690 680 960

Niebezpieczne burze mogą uderzyć w nocy i nad ranem. Możliwy wiatr nawet 100 km/h, ulewy i grad oraz dużo wyładowań

Prognozy wskazują, że to nie jest koniec groźnych burz, gdyż niebezpieczna pogoda może zaznaczyć się nad województwem lubelskim w drugiej połowie mijającej nocy i nad ranem, kiedy to dotrzeć może do nas z południa, południowego-zachodu mezoskalowy układ konwekcyjny o wysokiej aktywności elektrycznej, dużym zagrożeniem ze strony silnych porywów wiatru i opadami burzowymi do 20-40 mm.

Podczas nocy z soboty na niedzielę będzie zachmurzenie umiarkowane i duże. Prognozowane są przelotne opady deszczu oraz burze, także z gradem. Suma opadów miejscami może wynieść do 20-30 mm. Temperatura minimalna będzie od 18°C do 20°C, zaś wiatr słaby, z kierunków zmieniających się. W czasie burz wiatr w porywach do 70-90 km/h, punktowo w początkowej fazie wkraczania systemu burzowego niewykluczone do około 100 km/h.

Ostatni dzień weekendu zapowiada się z przewagą zachmurzenia umiarkowanego i dużego. Prognozowane są przelotne opady deszczu oraz burze. Zjawiska burzowe mogą występować od godzin porannych. Niewykluczony grad. Prognozowana suma opadów do 20-35 mm. W najcieplejszym momencie dnia od 30°C na zachodzie i północy do 33°C na południu. Wiatr na ogół słaby, z kierunków wschodnich i południowych. W czasie burz wiatr w porywach do 70-90 km/h.

Nocne burze

Przewiduje się, że najpierw strefa burzowa wkroczy w drugiej części nocy i nad ranem, obejmując dzielnice południowe i zachodnie, potem przesunie się w głąb naszego województwa lubelskiego. Zalecamy zachować ostrożność, gdyż burza wielokomórkowa może generować dużo wyładowań doziemnych, stwarzając zagrożenie dla zdrowia, życia i mienia, a silne podmuchy wiatru skutkować mogą lokalnymi szkodami, gdzieniegdzie poważnymi.

Nie można wykluczyć również miejscowych podtopień i zalań z uwagi na dużą wysokość opadów w krótkim czasie. Mezoskalowy system burzowy może przejść przez całe województwo jutro do pierwszej części dnia, oddalając się następnie nad kraje sąsiednie. Unikajmy stawiania samochodów pod drzewami i innymi obiektami, które mogą być nieodporne na wiatr, usuńmy rzeczy z balkonów, jakie może porwać wiatr.

Burze to zjawiska lokalne

Należy pamiętać, że burze są zjawiskiem lokalnym i trudnym do prognozowania, a często również nieprzewidywalnym. Dlatego zaleca się śledzenie danych z sieci dopplerowskich radarów meteorologicznych POLRAD, detektorów wyładowań i zdjęć satelitarnych, aby zorientować się, czy w naszym rejonie tworzą się, bądź też przechodzą komórki burzowe. Nie ma i długo nie będzie precyzyjnych narzędzi, które wskażą nam z dużym wyprzedzeniem czasowym, gdzie konkretnie oraz w jakich godzinach pojawią się komórki burzowe. Dlatego stawia się duży nacisk na prognozy nowcastingowe, jakie opierają się na danych z sieci radarów dopplerowskich, obrazów satelitarnych w spektrum widzialnym i podczerwieni, jak i też pionowych sondowań atmosfery balonami meteorologicznymi, systemów detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych, obserwacji naziemnych ze stacji meteorologicznych oraz modeli nowcastingowych o dużej rozdzielczości.

Prawdopodobieństwo wystąpienia nocnych burz wynosi 85% w woj. lubelskim, ze szczególnym uwzględnieniem drugiej jej części, jak i też godzin porannych w niedzielę.

Prognozy pogody dla Polski
Położenie opadów i nadchodzącego systemu burzowego do Polski, który może dotrzeć do naszego regionu

Sobotnie burze w regionie

Niebezpieczne burze mogą uderzyć w nocy i nad ranem. Możliwy wiatr nawet 100 km/h, ulewy i grad oraz dużo wyładowań

Autor: redakcja

26 komentarzy

 1. No to trza by chyba was poprawić u mnie w tel apka pogodowa wskazuje na ma okolice na noc 3 % lecz juz na gdz ranne 95% więc robi się groźnie wszak jest już czerwony alert

  • Jak ty w telefon patrzysz w apkę to nic dziwnego, że piszsz kocopoły pogodowe hahahahaha chłopaki robią dobrą robotę bo publikują prognozy, które się sprawdzają, ale widzę w komentarzach ciagle te same wypociny osób nie majacych pojecia o pogodzie hahahah śmieszy mnie to, bo raz zarazem prognoza się sprawdza, ale są jakieś osoby, co patrzą tylko przez okno z mieszkania i to ich cały świat pogodowy hahahahah

   • Wystarczy na weather zerknąć i masz prognozę co do minuty. Zerknąć na to i można pisać aż miło. No chyba, że chłopaki mają własną stację i meteorologa na etacie. Wtedy możesz pisać, że chłopaki robią dobrą robotę bo pokopiować prognozy to każdy głupi potrafi.
    A co do sprawdzalności to przykład tej „dobrej roboty” masz w artykule zamieszczonym 21.08 o 9:10 ?.

    Woj lubelskie jest dość rozległe więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że gdzieś błyśnie, a komentarze redakcji, że burze to zjawiska nieprzewidywalne itd. No przecież muszą bronić swego. A są bardzo aktywni w temacie pogodowym. W żadnym innym tak chętnie te twoje chłopaki od dobrej pogodowej roboty się nie wypowiadają XD.

   • Chłopaki, robią dobrą robote hahahahahaha niezle z nich kocopoły 10% sprawdzalności

 2. Panie Boże spraw prosimy aby wszystkich komunistycznych i socjalistycznych polityków, PIS, PO, PSL i SLD spotkała zasłużona kara z nieba! Nigdy więcej rządów komuny z PIS-u, PO, PSL i SLD!

 3. Dziadek ze Slamsowa

  PILNE !!! DLA TYCH CO JUŻ NIE ŚPIĄ !!!
  Burze uderzają już nad ranem. Nad slamsowem grzmi i błyska, (od) gromnica w oknie, obok facjata jakiejś maki boskiej, antena CB odpięta od radia i uziemiona, zaczyna się ulewa. Po co ja te grządki z konewki nawadniał… diabli mnie podkusili… job ich mać.

 4. Dziadek ze Slamsowa

  No, na slamsowie już po burzy, skończyło się na większym deszczu.
  Ale z satysfakcją obserwuję na monitorze, że czoło burzowego frontu przesuwa się nad Białoruś… żeby ino Wielkiego Płotu Jarosława nie uszkodziło

 5. Prognostyk widać że o pogodzie wiesz tyle co rano na śniadanie zjesz u ciebie pogoda do komputer i net a co za tym idzie wszelkie dyrdymały tam pisane dla mnie pogoda to chmury zachowanie zwierząt to więcej powie niż tam jakaś pisanina przez domoroslych synoptyków a w tel apka służy jako dodatek co może być

  • Ważne, że ty wiesz tyle co zjesz hahahaha dobrze, że tu wchodzisz i komentujesz, to dajesz chociaż coś zarobić hahahahah chłopakom na utrzymanie serwera ahhaah

 6. Wszystkie mata się bać czy to w slamsowie czy tyż poza nim.

 7. Ale najważniejsze czy w slamsowie u dziadka padało, czy altana -mieszkanie się nie rozleciało. Reszta się nie liczy.

 8. Baran baranowi posłodził.

 9. Prognostyk a ty ile przytulasz kasy od redakcja że tak ich bronisz

 10. Lublin pada i gdzie alert! Jak nie ma burzy to sto alertów dajecie, a jak burza jest to ani jednego alertu!

  • Zalecamy czytać ze zrozumieniem, a potem komentować !

   https://www.lublin112.pl/niebezpieczne-burze-moga-uderzyc-w-nocy-i-nad-ranem-mozliwy-wiatr-nawet-100-km-h-ulewy-i-grad-oraz-duzo-wyladowan/

   Ostatni dzień weekendu zapowiada się z przewagą zachmurzenia umiarkowanego i dużego. Prognozowane są przelotne opady deszczu oraz burze. Zjawiska burzowe mogą występować od godzin porannych. Niewykluczony grad. Prognozowana suma opadów do 20-35 mm. W najcieplejszym momencie dnia od 30°C na zachodzie i północy do 33°C na południu. Wiatr na ogół słaby, z kierunków wschodnich i południowych. W czasie burz wiatr w porywach do 70-90 km/h.

  • Nie zdążyli. Burza pojawiła się nagle. Weather pokazywał, że będzie padało. Nawet na czerwono podświetlone ostrzeżenie przed burzami w Lublinie. No cóż, może zrobili sobie przerwę na Zenka.

   • Dokładnie, nie dali rady przewidzieć czegoś czego „modele nie wyliczyły” oni tylko gapią się w te modelowe cyferki, takie „synoptyki”
    A burze były na północy woj. całkiem niezłe tej nocy.

Dodaj komentarz