Poniedziałek, 29 kwietnia 202429/04/2024
690 680 960
690 680 960

Gwałtowne burze utworzą się w niedzielę nad woj. lubelskim. Możliwe podtopienia, silny wiatr do 90 km/h i grad

Ponownie na obszarze woj. lubelskiego możliwe są silne burze, którą utworzą się na lokalnych strefach zbieżności wiatru. Będą im towarzyszyły liczne wyładowania, a także silne porywy wiatru. Miejscami możliwe są opady gradu.

W niedzielę aura w kraju jest kształtowana przez rozległy klin pola podwyższonego ciśnienia znad Atlantyku oraz środkowej części kontynentu europejskiego. Dodatkowo do Polski będą napływać ciepłe i gorące oraz chwiejne masy powietrza pochodzenia polarno-morskiego oraz zwrotnikowego, powodując liczne rozpogodzenia. Ponownie na obszarze woj. lubelskiego możliwe są silne burze, którą utworzą się na lokalnych strefach zbieżności wiatru. Nad dzielnice zachodniego naszego kraju nasunie się w drugiej części dnia front chłodny, który kontynuować ma wędrówkę na wschód. Jutro przesunie się w głąb naszego kraju, powodując wymianę masy powietrza na chłodniejszą nad znacznym obszarem kraju.

Lokalne, gwałtowne burze w regionie

Podobnie tak jak wczoraj należy liczyć się rozwojem lokalnych burz wewnątrzmasowych, które utworzą się w niedzielę nad woj. lubelskim. Przeważać mają pulsacyjne burze o niedużej żywotności, pojedyncze klastry wielokomórkowe o słabym stopniu zorganizowania. Istnieje pewne prawdopodobieństwo krótkotrwałej superkomórki burzowej.

Ośrodki burzowe przemieszczać mają się powoli na wschód, południowy-wschód, lecz z uwagi na słaby przepływ mas powietrza wiele burz okaże się stacjonarnych, sprzyjając dużym sumom opadów w krótkim czasie. Lokalne burze możliwe są w całym regionie, lecz najwięcej pojawi się ich w powiatach na wschodzie województwa w drugiej połowie dnia. Niektóre z nich mogą wykazywać się bardzo dużą aktywnością elektryczną. Niewykluczone, że nad jednym obszarem przejdzie kilka burz w krótkim czasie, co może spowodować zalania i podtopienia, a nawet punktowe powodzie błyskawiczne mocno ograniczone obszarowo.

Intensywne opady i silny wiatr, lokalnie możliwy grad

Niedziela przyniesie w woj. lubelskim przewagę zachmurzenia małego i umiarkowanego, miejscami wzrost zachmurzenia do dużego i wtedy przelotne opady deszczu pochodzenia konwekcyjnego oraz burze z gradem, najwięcej komórek burzowych pojawi się we wschodniej części woj. lubelskiego. W czasie burz prognozowana suma opadów do 20-60 mm. Temperatura maksymalna od 29°C do 32°C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni, okresami zmienny. Tylko w czasie najsilniejszych burz punktowe porywy wiatru do 80-90 km/h, powodując lokalne szkody. Zjawiska konwekcyjne będą aktywne do godzin wieczorno-nocnych.

Najbliższa noc zapowiada się zachmurzeniem małym i umiarkowanym, okresami dużym. Miejscami przelotne opady deszczu i możliwe początkowo słabe burze. W najchłodniejszej części nocy od 17°C do 20°C. Wiatr słaby, przeważnie północno-zachodni. W czasie burz wiatr porywisty.

Przewidujemy, że pierwsze burze pojawią się dziś około godziny 13:00 czasu lokalnego. Najwięcej aktywnych, lecz mocno lokalnych burz, powinno wystąpić od 15.00 do 21.00 w woj. lubelskim. Potem burze powinny zanikać i nie stanowić istotnego zagrożenia oprócz wyładowań atmosferycznych.

Gwałtowne burze utworzą się w niedzielę nad woj. lubelskim. Możliwe podtopienia, silny wiatr do 90 km/h i grad

fot. Arkadiusz Wójtowicz

Burze to zjawisko lokalne

Należy pamiętać, że burze są zjawiskiem lokalnym i trudnym do prognozowania, a często również nieprzewidywalnym. Dlatego zaleca się śledzenie danych z sieci dopplerowskich radarów meteorologicznych POLRAD, detektorów wyładowań i zdjęć satelitarnych, aby zorientować się, czy w naszym rejonie tworzą się, bądź też przechodzą komórki burzowe. Nie ma i długo nie będzie precyzyjnych narzędzi, które wskażą nam z dużym wyprzedzeniem czasowym, gdzie konkretnie oraz w jakich godzinach pojawią się komórki burzowe. Dlatego stawia się duży nacisk na prognozy nowcastingowe, jakie opierają się na danych z sieci radarów dopplerowskich, obrazów satelitarnych w spektrum widzialnym i podczerwieni, jak i też pionowych sondowań atmosfery balonami meteorologicznymi, systemów detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych, obserwacji naziemnych ze stacji meteorologicznych oraz modeli nowcastingowych o dużej rozdzielczości.

Prawdopodobieństwo dziś lokalnych burz wynosi 85% w woj. lubelskim.

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski
Położenie opadów i lokalnych burz

Miniona doba w regionie – opady, burze, wyładowania 

Gwałtowne burze utworzą się w niedzielę nad woj. lubelskim. Możliwe podtopienia, silny wiatr do 90 km/h i grad

Gwałtowne burze utworzą się w niedzielę nad woj. lubelskim. Możliwe podtopienia, silny wiatr do 90 km/h i grad

Gwałtowne burze utworzą się w niedzielę nad woj. lubelskim. Możliwe podtopienia, silny wiatr do 90 km/h i grad

Gwałtowne burze utworzą się w niedzielę nad woj. lubelskim. Możliwe podtopienia, silny wiatr do 90 km/h i grad

19 komentarzy

  1. No rzeczywiście w Zamościu padało chyba z 30 sekund, napadało tyle że chyba ja więcej nasikam. Więc chyba można uznać przepowiednie wróżbitów za spełnioną!

    • Zamość to nie jest cały region ?. Można sprawdzić, co się działo w Chełmie…

      • Ja sprawdziłem co się działo w Chełmie. Zero wyładowań, solidna ulewa trwająca kilka minut. To jedna z tych burz w regionie?

  2. Dziadek ze Slamsowa

    Jest poniedziałkowy pogodny poranek, a w regionie slamsowa jakoś nie ma zapowiadanych grzmotów, wichur i potopu. Gdybym se wczoraj kranówą grządek nie podlał o moje uprawy szlag by trafił.
    Dla mnie dziwne jest, że mimo współczesnych urządzeń i całej techniki wspomagającej wróżbitów od pogody, wszystko co mogą wypocić to z dokładnością do bliżej nieokreślonego regionu.
    A jak się obrażają, że im się to wytyka… a zwłaszcza jeden z redaktorów 112. Broni przepowiedni jak przysłowiowa lwica swoich małych lwiątek. akie redakcyjne: nie golone, a strzyżone.

Dodaj komentarz

Z kraju