Gdyby potrącony otrzymał pomoc, miał szanse na przeżycie. Sprawca wypadku przyznał się do winy

Do ośmiu lat pozbawienia wolności grozi 37-latkowi, który potrącił przechodzącego przez jezdnię mężczyznę i uciekł. Gdyby wezwał służby ratunkowe, poszkodowany miał szanse na przeżycie.

Kierowca Daewoo Matiza, który około godziny 00.30 w nocy z soboty na niedzielę na drodze krajowej nr 17 w miejscowości Stary Zamość potrącił przechodzącego przez jezdnię mężczyznę, został doprowadzony do prokuratury.

Jak ustalili śledczy, siła uderzenia była tak duża, że pieszy przeleciał kilka metrów i wpadł do przydrożnego rowu. Sprawca wypadku odjechał pozostawiając poszkodowanego bez pomocy. Mieszkaniec gminy Stary Zamość doznał m.in. złamania kości i żeber oraz stłuczenia mózgu. Jednak wszystko wskazuje na to, że gdyby została mu udzielona pomoc, miał szanse na przeżycie. Tymczasem znaleziono go dopiero w niedzielny poranek. Już nie żył.

Prowadzone wiele godzin czynności pozwoliły na zabezpieczenie elementów pojazdu, dzięki którym ustalono jego kolor oraz markę i model. Policjanci przystąpili do sprawdzania wszystkich osób z okolicy, które posiadały tego typu auto. W końcu trafiono do mieszkańca oddalonej o kilka kilometrów miejscowości, który zakupił matiza dzień przed wypadkiem. W garażu, mundurowi ujawnili i zabezpieczyli samochód z widocznymi śladami uszkodzeń. Zbigniew R. został zatrzymany.

Podczas przesłuchania w prokuraturze przyznał się, że prowadził auto i potrącił pieszego, jednak odmówił składania jakichkolwiek wyjaśnień w tej sprawie. Śledczy przedstawili mu dwa zarzuty. Pierwszy dotyczy naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym skutkującego doprowadzeniem do wypadku, drugi zaś związany jest z nieudzieleniem pomocy poszkodowanemu. Z uwagi na dobro prowadzonego postępowania prokuratura zwróciła się z wnioskiem o zastosowanie wobec Zbigniewa R. środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania, do czego sąd się przychylił. Mężczyźnie grozi do 12 lat pozbawienia wolności.

(fot. Policja)

20 komentarzy

 1. Dozywocie dla matizowego scierwa. Uciekl to tak jakby zBil z zimna krwia.

 2. Mariusz Tatary 2

  Jeżeli oskarżony powie w sądzie, że odjechał, bo był niedopity i jechał po następną flaszkę to będzie to okoliczność łagodząca? Świadczą o tym uszkodzenia samochodu. Widać, że mu się spieszyło, bo miał ważną sprawę do załatwienia.

 3. Jak dostanie więcej niż 4,5 roku kicia to będzie nie sprawiedliwy i krzywdzący wyrok.
  Pies po służbie na przejściu dla pieszych zabił dziewczynę, uciekł (bo pewnie pijany), auto oddał do warsztatu do naprawy ( niby sarnę potrącił). Jak go znaleźli po 2 tyg. to przepraszał itp. Wyrok 4,5 roku więzienia. Dla takiego to 25lat powinno być!

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8198zł 0.7%
  • GBP 5.3015zł 0.03%
  • EUR 4.5503zł 0.43%
  • CHF 4.158zł 0.18%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  „Rozkopaczew na Off-road-zie”: Trzydniowa impreza o wyjątkowo szczytnym celu
  Komicy wystąpią w Plenerze
  Powitanie wakacji nad zalewem Zimna Woda w Łukowie
  Powitalnie Lata w Krasnymstawie. Na scenie Słowianki, Solaris i Sztywny Pal Azji
  Noc Świętojańska w Jaszczowie. Będzie puszczanie wianków i pokazy ognia