Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Dziś duża akcja policjantów drogówki w regionie. W godzinach popołudniowych i nocnych będzie więcej kontroli

W sobotę policjanci drogówki przeprowadzą w regionie działania pod nazwą „Alkohol i Narkotyki”. Jej celem jest wyeliminowanie z dróg nietrzeźwych kierujących, którzy stanowią ogromne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu. Mundurowi będą również testować kierujących na zawartość narkotyków.

– Głównym celem działań „Alkohol i narkotyki” jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez ujawnianie i eliminowanie z ruchu kierujących pojazdami będących po spożyciu alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu, a tym samym zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych z ich udziałem. W okresie od 1 stycznia do 31 października 2023 roku na terenie naszego województwa doszło do 56 wypadków drogowych spowodowanych przez kierujących będących pod działaniem alkoholu. W tym czasie z lubelskich dróg wyeliminowaliśmy ponad 3000 kierujących znajdujących się pod działaniem alkoholu – relacjonuje podkom. Kamil Karbowniczek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Zwiększona liczba patroli

Dzisiaj należy spodziewać się na drogach zwiększonej liczby policyjnych kontroli oraz większą liczbę policyjnych patroli, także tych w nieoznakowanych radiowozach. Zwłaszcza w godzinach popołudniowych i nocnych funkcjonariusze będą kontrolować stan trzeźwości kierujących oraz testować na zawartość narkotyków.

Każdy kierowca, prowadząc samochód pod wpływem alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu jest potencjalnym zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego. Takie zachowanie, jest zachowaniem nieodpowiedzialnym i może rodzić poważne konsekwencje.

Pamiętajmy, że alkohol obniża koncentrację, spowalnia reakcję oraz powoduje błędną ocenę odległości i prędkości. Tym samym uniemożliwia bezpieczne uczestnictwo w ruchu drogowym i jest prawnie zabronione.

Konsekwencje kierowania pojazdem po alkoholu

Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) jest wykroczeniem, natomiast prowadzanie pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) jest przestępstwem.

Za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozi:

  • grzywna nie niższa niż 2500 zł (maksymalna to 30 tys. zł0 lub areszt do 30 dni;
  • utrata prawa jazdy i zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat;
  • 15 punktów karnych.

Za przestępstwo prowadzania pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) grozi:

  • grzywna wymierzona w stawkach dziennych uzależniona od dochodu lub kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do 3 lat;
  • zakaz prowadzenia pojazdów (wszelkich lub określonej kategorii) na okres od 3 do 15 lat;
  • świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5000 zł do 60 000 zł;
  • jeśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości sprawca spowoduje wypadek, w którym są ciężko ranni trafi do więzienia na minimum 3 lata, a jeśli są zabici to trafi do więzienia na minimum 5 lat, i do dwukrotności górnej granicy ustawowego zagrożenia (czyli do 16 lat w każdym z tych przypadków).

17 komentarzy

  1. Kiedy akcja stop narkotykom?

  2. Uwalniamy Lubelszczyznę od pisowskiej hańby

    proponuje akcje stop pedofilom. widzę to w następujący sposób… wpadamy w niedziele na msze do typa podejrzanego o pedofilie… na ścianie odpalamy na projektorze film jak pedofil obcuje ze swoją ofiarą… wszyscy po filmie rzucają się na pedofila i robią na nim lincz, wszystko nagrywamy i wrzucamy na portale społecznościowe… na koniec wycinamy nożem na czole pedofila wielką literę P

  3. W Łęcznej to codziennie akcja. Nie ma dnia zeby policji nie minąć. Policyjne miasto, bezpieczne drogi, radary, odcinkowe pomiary w kierunku na lublin i Włodawe. Ale od czego jest janosik ?

Dodaj komentarz

Z kraju