Środa, 01 maja 202401/05/2024
690 680 960
690 680 960

Działania „Trzeźwy poranek”. Przebadano ponad 640 kierujących, nie wszyscy byli trzeźwi (zdjęcia)

W trakcie akcji „Trzeźwy poranek”, przeprowadzonej dzisiaj przez policjantów z Ryk, przebadano ponad 640 kierowców, pod kątem prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu. Jak się okazało, nie wszyscy byli trzeźwi. 48-letni mieszkaniec powiatu ryckiego kierował pojazdem w stanie po użyciu alkoholu.

W czwartek rano funkcjonariusze z Komendy Powiatowej w Rykach przeprowadzili lokalne działania „Trzeźwy poranek”, których celem była eliminacja nietrzeźwych kierujących z ruchu. Mundurowi sprawdzili trzeźwość u ponad 640 osób. Niestety, nie wszyscy kierujący byli trzeźwi.

– Podczas jednej z  kontroli kierujący oplem był pod działaniem alkoholu. Badanie alkomatem wykazało, że w wydychanym powietrzu 48-letniego mieszkańca powiatu ryckiego było ponad 0,4 promila alkoholu – poinformował aspirant Łukasz Filipek oficer prasowy KPP w Rykach.

Nietrzeźwy lub będący pod wpływem środków odurzających kierowca czy rowerzysta stanowią zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego.

– Nie pozwólmy takim kierowcom prowadzić pojazd i korzystać z drogi. Jeśli podejrzewamy, że kierowca jest pijany lub pod wpływem narkotyków, widzimy, że pieszy zatacza się na jezdnię, natychmiast poinformujmy o tym policję. Alkohol czy środki odurzające obniżają koncentrację, spowalniają reakcję oraz powoduje błędną ocenę odległości i prędkości – dodał aspirant Łukasz Filipek.

Funkcjonariusze przypominają, że w świetle nowych przepisów kary za „jazdę na podwójnym gazie” to kara pozbawienia wolności do 3 lat, a także długotrwały zakaz prowadzenia pojazdów od 1 roku do 15 lat, kara pieniężna od 5 tysięcy złotych do 60 tysięcy złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej.

Działania „Trzeźwy poranek”. Przebadano ponad 640 kierujących, nie wszyscy byli trzeźwi (zdjęcia)

fot. Policja Ryki

Działania „Trzeźwy poranek”. Przebadano ponad 640 kierujących, nie wszyscy byli trzeźwi (zdjęcia)

fot. Policja Ryki

PRZECZYTAJ

Ważne ostrzeżenia o przymrozkach w regionie!

10 komentarzy

  1. Wszystkie te kontrole są niezgodne z prawem. Szkoda, że mało kto o tym wie. Policjant może zmusić do dmuchania w alkomat tylko, gdy jest podejrzenie, że pod wpływem alkoholu zostało popełnione przestępstwo lub przed przyjęciem do izby wytrzeźwień.

    Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym; art. 129. 2. “Prawo o ruchu drogowym; art. 129. 2. Policjant, w związku z wykonywaniem czynności określonych w ust. 1, jest uprawniony do: […] 3) żądania poddania się przez kierującego pojazdem lub przez inną osobę, w stosunku do której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogła kierować pojazdem, badaniu w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu […] 9) używania przyrządów kontrolno-pomiarowych, a w szczególności do badania pojazdu, określania jego masy, nacisku osi lub prędkości, stwierdzania naruszenia wymagań ochrony środowiska oraz do stwierdzania stanu trzeźwości kierującego.”

    Wystarczy poinformować o tym fakcie i żądać od milicjanta wypisania protokołu z tej czynności, a następnie wysłania go do naczelnika z kopią do spraw wewnętrznych. Stary, znany temat. Tępić tych pachołków.

    • to milicjant powie że widział jak jechałeś „niepewnie” i drugi potwierdzi, masz uzasadnienie ?

    • Poza tym, sporządzenie protokołu z badania trzeźwości, to nie dobry uczynek na żądanie, a obowiązek nałożony przez prawo. a konkretnie Rozporządzenie MZiOS z dnia 6 maja 1983 r. w sprawie warunków i sposobu dokonywania badań na zawartość alkoholu w organizmie”.

  2. „Nietrzeźwy lub będący pod wpływem środków odurzających kierowca czy rowerzysta stanowią zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego.” – zrównywać w jednym zdaniu zagrożenia powodowanego przez nietrzeźwego kierującego samochodem i kierującego rowerem jest trochę mało poważne.
    Ci pierwsi zabijają rocznie dziesiątki czy setki osób, w tym wiele niewinnych, przypadkowych osób. Ci drudzy zabić mogą jedynie siebie. Zabójstwa osób rowerem zdarzają się raz na kilka lat. Zabójstwa samochodem – codziennie.

  3. Policja opublikowała dane o pijakach za kierownicą w 2023r. Województwo lubelskie zamknęło rok z wynikiem 6458 pijaków. W przeliczeniu na 10 tys mieszkańców daje 31,9 pijaka za kierownicą i znajduje się na podium – trzecie miejsce.
    Gonimy dolnośląskie i kujawsko- pomorskie w chlaniu. Pobiliśmy na łebPpodkarpackie i Podlasie.
    I to jest news na pierwszą stronę a nie jakieś dyrdymały że ktoś kasę na trampki stracił.

    • Wszystko by ci się zgadzało, gdyby było dokładnie tyle samo kontroli na 10000 mieszkańców. A tak to se w de… wsadź tą statystykę.

  4. Niech się dymają, ja latam helikopterem do pracy.

  5. Ale napaliscie 😁😁😁😁. Niech policja zabierze się do innej roboty , łapać złodziei i bandytów

Dodaj komentarz