Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Dworzec Lublin zdobył nagrodę Property Design Awards 2024. „O naszej inwestycji można przeczytać w branżowych i światowych mediach”

Dworzec Lublin zwyciężył w tegorocznej edycji konkursu Property Design Awards 2024. Decyzją Jury oraz czytelników portalu otrzymał nagrodę w kategorii „bryła – obiekty publiczne”.

– Dworzec Lublin to nasza sztandarowa miejska inwestycja, z której jesteśmy bardzo dumni. Nowoczesny i ekologiczny obiekt z towarzyszącymi peronami stanowi serce wielozadaniowego projektu unijnego. Otrzymana nagroda to wyróżnienie zarówno dla Miasta Lublin, jak i biura projektowego. Dziękujemy za docenienie naszego wyjątkowego Dworca, który zachwyca nie tylko mieszkanki i mieszkańców Lublina, ale także całą Polskę. O naszej inwestycji można również przeczytać w branżowych i światowych mediach. Mam nadzieję, że będziemy inspiracją dla innych miast w tworzeniu tego typu obiektów – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Bryła Dworca Lublin odpowiada założeniom ekologicznym

Dworzec Lublin to wyjątkowy projekt zrealizowany przez firmę Tremend. Prosta forma bryły Dworca Lublin odpowiada założeniom ekologicznym, a element wyróżniający stanowią efektowne słupy. Wyraz architektoniczny budynku nadają charakterystyczne ażurowe filary, będące elementami stalowej konstrukcji dworca i zadaszenia peronów, które odgrywają także funkcję dekoracyjną. Pierwsze szkice rzutu słupa inspirowane były lubelskimi wycinankami, ale ich linearne, nieco organiczne formy przypominać mogą pnącza winorośli, jeden z symboli Lublina i sprawiają wrażenie lekkości całej struktury.

To nie pierwsza nagroda

Projekt Dworca Lublin ma już na koncie kilka nagród. W 2019 roku znalazł się na tak zwanej „krótkiej liście” nominowanych do nagrody World Building of The Year w kategorii Infrastruktura, przyznawanej w ramach World Architecture Festival w Amsterdamie. W 2020 roku zaś otrzymał prestiżową nagrodę Real Estate Impactor wręczaną przez redakcję dziennika „Rzeczpospolita” w kategorii Innowacyjne podejście do projektowania przestrzeni. Z kolei w 2022 roku zdobył wyróżnienie w konkursie PLGBC Green Building Awards w kategorii „Najlepszy projekt ekologiczny”.

Dworzec Lublin w swojej kategorii „bryła – obiekty publiczne” rywalizował z innymi inwestycjami: Centrum Edukacji Ekologicznej w Gliwicach, Polikliniką Wyjazdową Dużych Zwierząt Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Rozbudową budynku Starostwa Powiatowego we Wrocławiu oraz Zespołem Szkolno-Przedszkolnym we Wrocławiu.

Property Design Awards

To już ósma edycja konkursu Property Design Awards, który nagradza obiekty o wyjątkowej architekturze i przestrzenie z dobrym designem. Jego celem jest wyróżnienie najlepszych projektów komercyjnych i publicznych w Polsce oraz ich twórców. Udział mogły brać inwestycje oddane do użytku do końca 2023 roku. Organizatorem Konkursu Property Design Awards 2024 jest Grupa PTWP, wydawca serwisów PropertyDesign.pl i PropertyNews.pl oraz organizator wydarzenia 4 Design Days. Finał konkursu to efekt kilku miesięcy pracy organizatorów plebiscytu oraz Jury. Do 16 listopada 2023 upływał czas na zgłoszenie inwestycji. Potem z nadesłanych propozycji wybierano finałową piątkę nominacji w każdej kategorii. Kolejnym etapem było głosowanie Jury Konkursu i czytelników portali Propertynews.pl i Propertydesign.pl, które trwało do 18 grudnia 2023 roku.

Wręczenie nagród obyło się wczoraj (25 stycznia) podczas uroczystej gali w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Budowa Dworca wraz z przebudową układu komunikacyjnego w jego rejonie to najważniejszy komponent projektu Zintegrowane Centrum Komunikacyjne dla Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego, który jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu to prawie 340 mln zł, z czego ponad 195 mln zł stanowi dofinansowanie z funduszy europejskich.

(Źródło: UM Lublin)

44 komentarze

  1. Dworzec jest ładny, ale ludzie potrzebują: bezpiecznych ulic, doświetlonych przejść dla pieszych, sekundniki by były spoko opcją. Nie ma ulicy, która nie byłaby dziurawa.
    Oprócz przyjezdnych może zadbaliby w końcu o mieszkańców.

  2. Rzygać się chce jak patrzę na to marnotrawstwo pieniędzy przez popaprańców.

  3. kronikidewelorozwoju

    To, że Dewelo-Ubogacacz Jakubowicki dążył do likwidacji korzystnie ulokowanego dworca pks na Podzamczu celem oddania terenu pod „akademikowanie” to nie dziwi. Natomiast razi postawa „właściciela” spółki Dworce Lubelskie, który wPiSuje się w te schematy niszczenia miasta przez dewelo-bandę, zapowiadając likwidację dworca na Podzamczu bez podania żadnych racjonalnych motywów – ekonomicznych, nie mówiąc już o społecznych – które mogłyby uzasadnić taką decyzję.
    To obrazuje, jak głęboko sięgają macki dewelo-ośmiornicy.

  4. Qźwa, widzieli dziury w jezdniach w mieście inspiracji?

  5. Dworzec Lublin zdobył nagrodą Property Design Awards 2024. Poprawcie tytuł.

  6. i co nam po tych nagrodach ? podniesie prestiż” Lublina.? 340 mln wydane w błoto! Moloch gdzie hula wiatr i parę osób na krzyż jest ! Ale za to drogi jak za króla świeczka! :/chore nie’rządy peło = dno!

    • Designerski dworzec, park ludowy, itp. 'niezbędne inwestycje’ świetnie wyglądają na zdjęciach oraz w materiałach wyborczych, a wspomniane nagrody jeszcze bardziej wzmocnią propagandę sukcesu 😉 Jestem przekonany, że w kampanii nie zabraknie również informacji o innych sukcesach, jak np. reklama netflixa na zamku w Lublinie!

  7. przerost formy nad treścią i aż dziw bierze, że to za kadencji pana Żuka powstał w Lublinie taki maszkaron, Lublin będzie teraz znany z dwóch potworków architektonicznych : jeden to budynek dworca tzw. metropolitalnego ( sama nazwa to już śmiech ) a drugi maszkaron i potworek stoi owinięty czarną folią ( chyba tak na przyszłość ) na placu przed CSK. O ile dworzec postawiony jest w miejscu odpowiednim o tyle ten drugi to ani w odpowiednim miejscu ani też w ogóle potrzebny Lublinowi jak dzwonek psu u j…a…j na wiosnę, a teraz jeszcze pisdzielcza rada miasta będzie obradować nad Maciejem W i Michałem K.. Qrka wodna , dwóch bandziorów a tutaj sesja rady miasta ( pisdzielcy zajmijcie się w Lublinie bardziej potrzebnymi rzeczami – brakuje ścieżek rowerowych, trzeba pogłębić i zabezpieczyć Zalew Zemborzycki, trzeba wzmocnić patrole straży rybackiej, dać pieniądze na schronisko dla bezdomnych zwierząt i wiele innych bardziej potrzebnych rzeczy niz roztrząsanie czy Maciej K i Michał W to wuj czy ch….j )

  8. ciemnogród jak się patrzy wam to przystanek autobusowy jak za komuny

  9. Za czasów kolskich PiS i Jedna Rosja nie było takich dworców.

Dodaj komentarz

Z kraju