Poniedziałek, 22 kwietnia 202422/04/2024
690 680 960
690 680 960

Dwa numery boczne na jednym pojeździe. „Taksówka widoczna na zdjęciach została oznakowana nieprawidłowo” (zdjęcia)

Czytelnik zrobił zdjęcia pojazdu, którym świadczony jest przewóz osób na terenie Lublina i zapytał, czy takie oznakowanie jest prawidłowe. Przedstawicielka Miasta Lublina przesłała do nas informację, z której wynika, że pojazd nie może być w ten sposób oznakowany.

Na jednej z ulic Lublina nasz Czytelnik zrobił zdjęcia osobowego renaulta, której kierowca świadczy usługi przewozu osób. Jak widać na fotografiach, na drzwiach pojazdu znajdują się dwie naklejki z herbem miasta i różnymi numerami bocznymi taksówki. Padło pytanie, czy pojazd jest właściwie oznaczony. O sprawę zapytaliśmy miejskich urzędników.

– Zgodnie z przepisami podjęcie i wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką wymaga uzyskania odpowiedniej licencji. Przedsiębiorca do wniosku o udzielenie licencji taxi dołącza m.in. wykaz pojazdów, na podstawie którego zostają wydane indywidualne wypisy z licencji oraz zgodnie ze wzorem zostaje nadany numer boczny taksówki. Przepisy ustawy nie zabraniają zgłoszenia tego samego pojazdu przez różnych przedsiębiorców do swojej licencji – wyjaśnia Monika Głazik z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

Przedstawicielka Miasta Lublin wyjaśnia, że przepisy uchwały z dnia 25 lutego 2021 r. w sprawie dodatkowych oznaczeń taksówek oraz przepisów porządkowych związanych z przewozem osób i bagażu taksówkami na terenie miasta Lublin, wskazują, że taksówka powinna być wyposażona w emblematy m.in. z numerem bocznym na przednich drzwiach pojazdu.

– Zgodnie z przepisami ustawy o transporcie drogowym organ, który udziela licencji przeprowadza co najmniej raz na pięć lat kontrole przedsiębiorców posiadających licencję na przewóz osób taksówką. Dodatkowo Straż Miejska, Policja oraz Inspekcja Transportu Drogowego w zakresie własnych kompetencji kontrolują taksówki na terenie miasta i w określonych przypadkach współpracują z Wydziałem Komunikacji. W przypadku naruszenia przepisów w tym zakresie, może być wszczęta procedura administracyjna wobec przedsiębiorcy, który nie przestrzega przepisów wynikających z udzielonej licencji. Taksówka widoczna na zdjęciach została oznakowana nieprawidłowo – dodaje Monika Głazik.

Dwa numery boczne na jednym pojeździe. „Taksówka widoczna na zdjęciach została oznakowana nieprawidłowo” (zdjęcia)

fot. nadesłane

20 komentarzy

 1. skoda ze znaczkiem renault, mysle ze moze miec rowniez dwa numery boczne

  • Jest taki typo, co ma koziołka z Lublina i syrenkę z Warszawy obok siebie. Jeździ od lat i śmieje się z PL prawa

 2. Nie takie rzeczy dzieja sie w boltach czy uberach. Przewozy to firmy zagraniczne, ktore maja gdzies polskue prawo.

 3. Może kierowca jest niewidomy i nie zauważył, że 20 centymetrów obok już jest jedna naklejka?
  Nie można tak pochopnie oceniać!

  • Bezpieczne przewozy

   Jest taki kawał:
   Jedzie bolciarz/uber/freenow 100km/h przez miasto i zatrzymuje go policja. ” No to proszę pana pozamiatane. Przekroczyłeś prędkość 50km/h w terenie zabudowanym.. Zabieramy prawo jazdy na 3 miesiące”
   Kierowca przewozu osób na to: ” Ale ja jestem niewidomy i nie mam prawka ! ”
   Na to policjant: „Aaaa… No to Wlw takim razie przepraszamy, szerokości !”

 4. Za komuny żeby zostać taksówkarzem trzeba było zdać egzamin ze znajomości kodeksu drogowego z topografi miasta i inne, a teraz kaźdy kołek czy zz Buga, czy z Afryki zostaje taksówkarzem i jazda w miasto trzeźwy czy pijany, albo bum na skrzyzowaniach albo jedno i drugie.

  • Przy obecnym poziomie technologii po prostu nie musisz znać topografii miasta. Wpisujesz cel i nawigacja prowadzi cię głosowo – więc po co wkuwać wszystkie ulice na pamięć?
   Kiedyś też orano końmi, ale odkąd są wygodne ciągniki, to się z koni zrezygnowało i nikt za tym jakoś nie płacze…

 5. Marek z Jakubowic tych Murowanych

  Po prostu jedna licencja na Skodę a druga na Renault.

 6. Innowacyjnym „taksówkarzem” na aplikacje może zostać uchodźca już w kwadrans po przybyciu do Polski, zatem taka nieprawidłowość jest chyba małej wagi?

  • To też prawda. Mieli się wziąć za tych kierowców z łapanki, robić lepszą rekrutację i nic.
   O tylu wypadkach taksówek, co przez ostatnie lata boltów/uberów/freenow, się nigdy nie słyszało. I argument, że dużo jeżdżą, więc często są wypadki też nietrafiony, bo taksówkarze również dużo jeździli, kierowcy tirów dużo jeżdżą, autobusów i autokarów też.

 7. moze we dwoch na zmiane jezdza?:D

Dodaj komentarz

Z kraju