Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Do rolników znów odezwą się ankieterzy. Urząd Statystyczny ma szereg pytań na temat upraw

W kolejnym badaniu rolnym, które rozpocznie się wraz z początkiem czerwca, rolnicy będą musieli wskazać metody uprawy gleby, odpowiedzieć na pytania o nawadnianiu, zwierzętach gospodarskich, maszynach rolniczych, czy środkach ochrony roślin. Urząd Statystyczny wytypował do tego blisko 13 tys. gospodarstw.

W czwartek 1 czerwca Urząd Statystyczny rozpocznie kolejne badania rolnicze. Jego celem jest uzyskanie informacji o gospodarstwach rolnych i związanych z nimi gospodarstwach domowych, co jest konieczne dla realizacji krajowej i regionalnej polityki rolnej. Do tego dochodzi analiza zmian, jakie zaszły w latach 2020 –2023 a także dostarczenie danych do oceny wpływu rolnictwa na środowisko,
krajobraz i zmiany klimatyczne. Całość połączono z badaniem pogłowia świń i produkcji żywca wieprzowego.

W całym kraju badaniami zostanie objętych prawie 146 tys. gospodarstw rolnych. Jeżeli chodzi o nasz region, będzie to dokładnie 12 914 gospodarstw. Do wylosowanych rolników zostały wysłane listy z informacją o realizowanych działaniach. W piśmie znajdują się także szczegóły dotyczące metod zbierania danych, jak też login do aplikacji, w której mogą oni własnoręcznie wypełnić formularz. Będzie na to czas do 16 czerwca.

Osoby, które nie uzupełnią formularza przejdą do kolejnego etapu badań, a dokładnie telefonicznie skontaktują się z nimi ankieterzy. Kiedy to okaże się niemożliwe, odwiedzą oni gospodarstwa osobiście. Jak wskazują przedstawiciele Urzędu Statystycznego, użytkownik gospodarstwa rolnego, który nie dokonał samospisu internetowego, nie może odmówić przekazania danych w formie wywiadu telefonicznego lub bezpośredniego. W ten sposób informacje mają być zbierane do 14 sierpnia.

Wśród pytań są m.in.: powierzchnia zasiewów, metody uprawy gleby, nawadnianie, użytkowanie sadów przy czym chodzi o pięć podstawowych gatunków drzew czy też powierzchnia uprawy grzybów. Ankieterów interesować będą również ciągniki, maszyny i urządzenia rolnicze, usługi internetowe, badanie gleby, nawożenie oraz prowadzenie działalności rolniczej. W badaniu dotyczącym zwierząt trzeba będzie wskazać: posiadane bydło, świnie, owce, kozy, konie, drób, zwierzęta futerkowe, pnie pszczele; zużycie nawozów mineralnych, wapniowych i naturalnych; liczbę zabiegów środkami ochrony roślin jak też korzystanie ze wsparcia wykwalifikowanych doradców.

(fot. lublin112)

18 komentarzy

  1. Jeśli ktoś mieszka na wsi a nie ma ziemi tylko tyle co w około domu? Też rolnik?

  2. Istotne informacje dla koncernów. Chcą wiedzieć, czego jeszcze zakazać,albo jaką zarazę sprowadzić, żeby mogli sprzedawać tylko swoją, zdrową niczym nie zmąconą żywność, aby nam wyrobnikom żyło się krócej i gorzej.

Dodaj komentarz

Z kraju