Wtorek, 30 kwietnia 202430/04/2024
690 680 960
690 680 960

Do kin wchodzi film, który kręcono w Lublinie. Scenariusz oparty jest na prawdziwej historii

W piątek, 19 kwietnia, do kin wchodzi polsko-kanadyjska produkcja „Przysięga Ireny” w reżyserii Louise Archambault. Zdjęcia do filmu kręcono m.in. na Starym Mieście w Lublinie czy też w Muzeum Wsi Lubelskiej.

Wczoraj w Warszawie a dziś w Małej Sali Widowiskowej Akademickiego Centrum Kultury i Mediów Chatka Żaka w Lublinie miały miejsce przedpremierowe pokazy filmu „Przysięga Ireny”. Jest to polsko-kanadyjska produkcja w reżyserii Louise Archambault, pochodzącej z Kanady reżyserki i scenarzystki filmowej, znanej, m.in. z filmów „Familia”, który zdobył nagrodę Prix Jutra w 2005 roku oraz „Gabrielle”, nagrodzonego Canadian Screen Award za najlepszy film w 2014 roku, kanadyjskiego kandydata do Oskara i Złotych Globów.

Międzynarodową obsadę produkcji tworzą m.in. Sophie Nelisee, która wcieli się w postać Ireny, oraz Dougray Scott, szerokiej publiczności znany przede wszystkim z występów w serialu „Gotowe na wszystko” oraz z niezapomnianej kreacji czarnego charakteru w „Mission: Impossible 2”. Towarzyszyć im będą polskie gwiazdy – wśród nich przede wszystkim Andrzej Seweryn, jeden z największych polskich aktorów dramatycznych, dyrektor Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, a także Filip Kosior, Rafał Mohr, Eliza Rycembel, Tomasz Tyndyk, Irena Melcer, Eryk Kulm Jr, Mateusz Mosiewicz, Rafał Maćkowiak, Maciej Nawrocki, Zuza Puławska, Krzysztof Szczepaniak, Aleksandar Milićević i Agata Turkot.

Akcja filmu rozgrywa się w trakcie II wojny światowej. Główną bohaterką jest 19-letnia Irena, która traci kontakt ze swoją rodziną i zostaje zmuszona do niewolniczej pracy w niemieckiej fabryce amunicji. Dzięki jednemu z niemieckich oficerów zostaje przeniesiona do pracy w kuchni, a później zarządza pracownikami w szwalni. Kiedy dowiaduje się, że Niemcy chcą zlikwidować pobliskie getto, postanawia ocalić swoich podwładnych przed rozstrzelaniem i zaczyna ukrywać Żydów.

Scenariusz filmu został oparty na prawdziwej historii Ireny Gut-Opdyke. Zdjęcia do filmu powstawały wiosną 2022 roku w Lublinie. Ekipa pracowała w przestrzeniach Starego Miasta oraz Muzeum Wsi Lubelskiej. Miasto Lublin dofinansowało produkcję kwotą 123 tys. zł, zaś Lubelski Fundusz Filmowy udzielił wsparcia m.in. w wyszukaniu lokacji, procedurach urzędowych, opracowywaniu planu zdjęciowego, organizacji castingu, rozlokowaniu ekipy i organizacji planów zdjęciowych, udostępnieniu lokalu na garderobę i siedzibę ekipy.

22 komentarze

  1. Trzeba wybarwić z czerwonego na biały naród „wybrany” W Palestynie mordują bez konsekwencji. Historycznie to im się należy?

  2. Ale żeby dla filmu wieszać ludzi ?? Seweryn ty q..o

  3. Jeśli tam gra Seweryn to nie oglądam. Z drugiej strony jednak zalatuje zakrzywienim historii bo wiadomo kto to kręcił.

  4. Póxniej okaże sie że ten film ma tyle wspólnego z prawdą co milośc żyda do palestyńczyka

  5. Filmy o garbatych nosach – zawsze tylko jako poszkodowanych! – kreci sie po to, zeby dostac jakas nagrode na festiwalu. „zacny temat, wazna problematyka” i juz sypia sie szekle. A kazdy z takich filmow to kalka wszystkich poprzednich: biedni zydzi, zli Polacy, zli/dobrzy Niemcy, moralne dylematy, wzruszajace sceny, glodne dzieci. Szkkoda na to czasu i atlasu, a juz na pewno szkoda pieniedzy na bilet.

  6. Irena ratowała biednych Niemców przed komorami polskich nazistów.

  7. Krzysztof Muszczyk

    Wybitny aktor Seweryn Andrzej to niech się znowu za babę przebierze i wmawia ciemnym, tvnowskim ludziom, że to postęp, a nie polski kabaret. 🙂

Dodaj komentarz