Niedziela, 28 kwietnia 202428/04/2024
690 680 960
690 680 960

Czy wiesz, kim był Adam Setkowicz? Muzeum UMCS zaprasza na kolejną ciekawą wystawę

Jeszcze przez najbliższy tydzień (do 3 marca br.) w Muzeum Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej można zwiedzać wystawę poświęconą nietuzinkowemu artyście krakowskiemu Adamowi Setkowiczowi. Ekspozycja znajduje się w gmachu Biblioteki Głównej UMCS przy ul. Radziszewskiego 11.

Wystawa zatytułowana „Adam Setkowicz – niezwykły artysta (nie)zwykłych dzieł. 1875-1945” powstała w oparciu o kolekcję Państwa Edyty i Bernarda Homziuków.

– Ekspozycja prezentuje karty pocztowe oraz obrazy w różnych technikach autorstwa Adama Setkowicza, jednego z najpłodniejszych artystów polskich przełomu XIX i XX wieku, zaliczanego do prekursorów polskiej grafiki użytkowej – tłumaczy rzecznik prasowy UMCS Aneta Adamska. – Uzupełnieniem wystawy są makiety autorstwa Państwa Homziuków inspirowane dziełami artysty.

Artysta urodził się i zmarł w Krakowie, tam też został pochowany.  Był popularnym polskim pejzażystą i akwarelistą. Najbardziej zapamiętany został w oparciu o jego liczne reprodukcje w czasopismach ilustrowanych oraz karty pocztowe. Kształcił się w Akademii Sztuk Pięknych. Malował sceny rodzajowe z życia polskiej wsi, a także krajobrazy leśne. Rzadziej uwieczniał widoki architektury krakowskiej, sceny alegoryczne i obrazy o tematyce judaistycznej. Nie uległ wpływom awangardowych kierunków w sztuce końca XIX i początku XX wieku. Adam Setkowicz eksperymentował w technikach litograficznych, trawionych w metalu, światłodrukowych, fotolitograficznych, autolitograficznych oraz w sitodruku. Na pocztówkach reprodukował swoje rysunki, obrazy olejne, tempery i akwarele, w których twórczo i kreatywnie nawiązywał do dzieł oraz kart pocztowych innych artystów.

Wiele jego prac malarskich powstało głównie z myślą o reprodukowaniu ich na pocztówkach. Zarówno w podejmowanych tematach, jak i w formach można na nich odnaleźć odzwierciedlenie ówczesnej pocztówkowej mody i gustów publiczności. Wśród najpopularniejszych motywów były u niego: zaprzęgi konne, polowania, sceny z życia polskiej wsi i mieszkańców Podhala, typy krakowskie, portrety często o zabarwieniu rodzajowym, typy kozackie, rodzime pejzaże, widoki Krakowa i Lwowa, przedstawienia religijne, kompozycje o tematyce historycznej obrazujące wielkie bitwy oraz epizody z powstań narodowych i Wielkiej Wojny, motywy legionowe, portrety oraz alegorie bohaterów i polskich twórców, ilustracje dzieł literackich, jak również karty świąteczne o zabarwieniu patriotycznym.

Karty pocztowe Adama Setkowicza były niezwykle modne i popularne, o czym świadczy zarówno olbrzymia liczba podejmowanych przez twórcę tematów, jak i powielanie ich w różnych wariantach w kilku wydawnictwach na przestrzeni lat. Artysta pozostawił po sobie kilkaset kart pocztowych, które niejednokrotnie, prawdopodobnie dla celów sprzedażowych, sygnował innymi nazwiskami, zachowując jednakże swój rozpoznawalny artystyczny styl.

– 3 marca (piątek) o godzinie 18.00 Muzeum UMCS zaprasza na finisaż wystawy, który będzie okazją do spotkania z właścicielami kolekcji oraz twórcami wystawy – informuje Aneta Adamska. – Wydarzenie uatrakcyjni występ teatralny nawiązujący do działalności aktorskiej Ludmiły Miodońskiej-Gawlickiej, długoletniej artystycznej przyjaciółki Adama Setkowicza.

Wstęp na wystawę oraz finisaż jest bezpłatny.

(fot. UMCS\tekst Leszek Mikrut)

2 komentarze

  1. Padło pytanie: Czy wiesz, kim był Adam Setkowicz?
    Odpowiadam: Nie, nie chcę wiedzieć, kim był Adam Setkowicz

  2. Rrr eeedakor Mi MIchnik

    Mija bez mała doba* od publikacji tej jakże cennej informacji, a tu komentarzy brak !!!
    Widocznie pobiegli na tę wystawę, a jak wrócą to dopiero się zacznie.
    Poproszę o fotkę tego tłumu zwiedzających.

    * – określenie przybliżone, na zasadzie: nie 499, tylko: pół tysiąca (!)

Z kraju