Niedziela, 28 kwietnia 202428/04/2024
690 680 960
690 680 960

Cyberoszuści nie próżnują. Kolejni mieszkańcy regionu okradzeni z pieniędzy

Oszuści nie próżnują i z powodzeniem okradają mieszkańców naszego regionu. Tym razem stosując trzy znane metody wyłudzili ponad 37 tys. złotych. Policjanci ustalają okoliczności wszystkich oszustw.

Małżeństwo straciło 32 tys. złotych

44-letnia mieszkanka powiatu zamojskiego zawiadomiła o dokonanym oszustwie metodą na „pracownika banku”. Wyjaśniła, że do jej przebywającego za granicą męża zatelefonował mężczyzna, twierdził, że jest pracownikiem banku i dzwoni w spawie pożyczki. Mąż zgłaszającej powiedział rozmówcy, że nie składał żadnego wniosku o kredyt. Wtedy rzekomy pracownik banku stwierdził, iż niezbędna jest blokada konta, ponieważ doszło do włamania. W tym celu musi zatwierdzić przesłane mu „czeki”. Nieświadomy oszustwa mąż zawiadamiającej spełnił zalecenie mężczyzny.

Następnego dnia zadzwonił ten sam mężczyzna twierdząc, że muszą w banku dokończyć operację i należy zatwierdzić kolejne „czeki”. Na koniec rozmowy podał numer rachunku, na który należało wpłacić pieniądze. Wtedy mąż zgłaszającej zorientował się, że jest to oszustwo i nie wykonał zalecenia rozmówcy. Rozłączył połączenie i sprawdził stan konta. Okazało się, że nie ma na nim pieniędzy. Wówczas zadzwonił do zgłaszającej i opowiedział o zaistniałym zdarzeniu. 44-latka poszła do banku, gdzie dowiedziała się, że ktoś z bankomatów w jednym z miast na terenie kraju za pomocą kodów BLIK wypłacił z ich wspólnego konta pieniądze w łącznej kwocie 32 000 złotych.

Zamiast zysku, jest strata

63-letni mieszkaniec powiatu biłgorajskiego przekazał policjantom, że podczas przeglądania stron w Internecie zainteresował się ogłoszeniem, dotyczącym osiągania zysków na inwestycjach finansowych.

Skorzystał z ogłoszenia i zostawił dane kontaktowe, następnie zadzwonił do niego mężczyzna, który przesłał mu na adres mailowy link. 63-latek po wejściu w link zalogował się do swojego banku i przelał na wskazane konto pieniądze. W efekcie otrzymał kolejny link, który przekierował go do „strony inwestycyjnej” na której utworzył konto rzekomo służące do obsługi inwestycji. Widząc, że jego pieniądze już „pracują” przelał kolejną kwotę.

Kiedy postanowił wypłacić pieniądze okazało się, że jest to niemożliwe, a konto które utworzył zostało zablokowane. Domyślił się, że został oszukany i zgłosił sprawę policjantom. Mieszkaniec powiatu stracił prawie 3,5 tysiąca złotych.

Przekazał BLIKI, oszust tylko na to czekał

Do Komendy Policji w Radzyniu Podlaskim zgłosił się 49-letni mieszkaniec gminy Borki, który padł ofiarą cyberoszusta. Z informacji, jakie przekazał funkcjonariuszom wynikało, że za pośrednictwem komunikatora społecznościowego skontaktowała się z nim znajoma i poprosiła o pożyczenie określonej kwoty pieniędzy w formie kodu BLIK. Wiadomość ta nie wzbudziła podejrzeń 49-latka. Uznał on bowiem, że koleżanka potrzebuje jego pomocy i przekazał wygenerowany kod ze swojej aplikacji bankowej. Nie podejrzewał, że koresponduje z oszustem, który przejął konto znajomej.

Następnie oszust poprosił o kolejny kod, który również mężczyzna przekazał. Przekonany, że wymienia wiadomości ze swoją koleżanką, przekazał oszustowi 2 kody BLIK i zatwierdził obie transakcje.

Po tym fakcie nabrał podejrzeń do wiarygodności osoby, z którą korespondował. Dopiero wówczas 49-latek podjął próbę nawiązania kontaktu z koleżanką. Gdy zadzwonił na jej numer telefonu wówczas dowiedział się o włamaniu na konto społecznościowe swojej znajomej. Mężczyzna zdał sobie sprawę, że padł ofiarą cyberprzestępstwa. Ze swojego konta stracił 1600 zł.

14 komentarzy

  1. Pocieszeniem może być fakt że w większości na biednych nie trafiło ,bardziej naiwnych i roztargnionych !

  2. jołopstwo straszne na prowincji , sami wyborcy pisu nabici w butelkę , brawoooo
    już ponad 10ciu w tym tygodniu , cdn jutro …..

  3. Większość głąbów z miasta Lublin hahaha

  4. Oczywiście nasze dzielne kulsony już działają w sprawie?

  5. Kiedyś było takie powiedzenie.. za głupotę trzeba płacić.

  6. Wychodzi na to że warto próbować, zawsze trafi się jakiś inwestor.
    A ilu się nie przyznało ze wstydu że dali się zrobić w bambuko?

  7. Coś tu nie gra

    Wytłumaczy mi ktoś dlaczego bankom tak bardzo zależy na korzystaniu z BLIKÓW ?. Posiadam konto w znanym banku i żeby mieć konto za darmo to muszę choć raz zapłacić za coś BLIKIEM.Co im tak na tym zależy?.

  8. Było i jest obecnie na topie

Dodaj komentarz

Z kraju