690 680 960

Chińczycy chcą budować ekspresówkę z Kocka do Międzyrzeca Podlaskiego. Złożyli najtańszą ofertę

Najtańsze oferty na budowę dwóch odcinków drogi ekspresowej S19 z Lublina w kierunku Białegostoku złożyli Chińczycy. Umowy mają być podpisywane w przyszłym roku.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapoznała się z ofertami, jakie złożyły firmy zainteresowane budową ok. 40 km odcinka drogi ekspresowej S19 od Kocka do Międzyrzeca Podlaskiego. Inwestycja będzie realizowana w systemie „projektuj i buduj”, a więc zadaniem wykonawcy będzie m.in. zaprojektowanie trasy, uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, wybudowanie drogi oraz uzyskanie pozwolenia na użytkowanie.

Zadanie podzielone jest na dwie części. Pierwsza z nich dotyczy ok. 22 km odcinka od Międzyrzeca Podlaskiego do Radzynia Podlaskiego, i chce ją realizować osiem firm. Inwestor zarezerwował na ten cel kwotę 645,5 mln zł, zaś oferty mieszczą się w przedziale od ok. 570,7 do 690,5 mln zł. Najtańszą z nich złożyła chińska firma Stecol Corporation i opiewa ona na 570,7 mln zł. Z kolei najwyżej, gdyż na 690,5 mln zł, swoje prace wycenił Strabag.

Jedna firma mniej stara się o kontrakt na realizację drugiej części trasy, od Radzynia Podlaskiego do Kocka. Ma ona długość 18,1 km. Tutaj również najniższa cenowo oferta wpłynęła od Stecol Corporation z Tianjin w Chinach. Wynosi ona nieco ponad 560 mln zł. Najwięcej, gdyż 733,7 mln zł, zażądała Mota-Engil. Wszyscy wykonawcy zadeklarowali zrealizowanie inwestycji w ciągu 36 miesięcy od podpisania umowy z wyłączeniem okresów zimowych w czasie robót budowlanych, oraz przedłużenie okresu gwarancji.

Teraz komisja przetargowa przystąpi do dokładnego sprawdzania ofert w celu wyłonienia tych najkorzystniejszych dla każdej części postępowania. Jak wyjaśnia Łukasz Minkiewicz, z lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, podpisanie umów planowane jest w przyszłym roku.

(fot. lublin112/zdjęcie ilustracyjne)

21 komentarzy

  1. Już budują linie energetyczna 400 kv lublin Chelm która ostatnio się paliła i omal nie zabiło kilkunastu osób.

  2. O.. A to ciekawe ….. pytanie ilu polskich podwykonawców zbankrutuje tym razem. Może powinni i taki wskaźnik dołączyć do warunków przetargu.

  3. Ich rynki z tego co widzę to Kongo, Mongolia, itp.. w Europie chyba tylko my… to chyba mówi samo za siebie…

  4. O KURDE JAK SŁYSZE 2 KLUCZOWE SŁOWA: CHIŃSKIE I NAJTAŃSZE, to od razu niech już państwo kupuje materiały na łatanie dziur i naprawe tego wszystkiego i już zatrudniajcie ludzi do tego.

  5. A w razie reklamacji to GDDKiA pojedzie do Azji ich tam szukać?

  6. Czy się myle czy chinole juz budowali jakąś droge i porzucili zwineli się i tyle ich widziano?

Kursy walut

  • USD 4.3354zł 0.21%
  • GBP 5.369zł 0.8%
  • EUR 4.7239zł 0.34%
  • CHF 4.7142zł 0.58%

Polub nas