Środa, 01 maja 202401/05/2024
690 680 960
690 680 960

Chciała sprzedać sukienki, straciła oszczędności

32-letnia mieszkanka gminy Łabunie straciła oszczędności podczas sprzedaży sukienek w sieci. Kobieta wystawiła odzież na jednym z portali ogłoszeniowych. Niestety po zamieszczeniu ogłoszenia skontaktowała się z nią oszustka. W wyniku nieostrożności 32-latka straciła blisko 5 tysięcy złotych.

Do zamojskiej komendy zgłosiła się 32-letnia mieszkanka gminy Łabunie w powiecie zamojskim, która w wyniku przestępczego procederu straciła swoje oszczędności.

– Wyjaśniając policjantom okoliczności, w jakich doszło do oszustwa, przekazała, że na jednym z portali ogłoszeniowych wystawiła do sprzedaży kilka swoich sukienek. W niedługim czasie odebrała telefon od rzekomej kupującej z informacją o konieczności weryfikacji danych karty płatniczej, co miało być niezbędne do wprowadzenia procedury sprzedażowej. Chwilę po tym, otrzymała też wiadomość z załączonym linkiem. Pokrzywdzona, przekonana, że jest to standardowe postępowanie, kliknęła w link, który przekierował ją na stronę łudząco przypominającą tę, na której zamieściła ogłoszenie, a następnie na stronę banku – relacjonuje aspirant sztabowy Katarzyna Szewczuk z zamojskiej Policji.

Następnie 32-latka wykorzystując otrzymany link, wpisała żądane dane, w tym dane karty bankomatowej, po czym zalogowała się do swojego banku przez aplikację mobilną i generowała kody BLIK.

– Wygenerowane kody przekazywała rozmówczyni i zatwierdzała wszystkie transakcje. Uwierzyła jej, że po ponownym zalogowaniu się na konto bankowe wszystkie środki wrócą na rachunek. Niestety tak się nie stało. W wyniku swojej nieostrożności 32-latka straciła blisko 5 tysięcy złotych – dodaje aspirant sztabowy Katarzyna Szewczuk.

Sprzedajesz w sieci? Zachowaj ostrożność!

Aby bezpiecznie sprzedawać używane przedmioty online, warto przestrzegać kilku zasad:

  1. Dokładny opis i zdjęcia: Upewnij się, że opis przedmiotu jest szczegółowy i prawdziwy. Dodaj wysokiej jakości zdjęcia z różnych perspektyw, aby potencjalny kupujący miał jasny obraz tego, co kupuje.
  2. Używaj zaufanych platform: Sprzedawaj przez renomowane strony i aplikacje, które oferują ochronę sprzedawcy i kupującego. Platformy takie jak eBay, OLX, czy Allegro mają zasady ochrony i systemy ocen, które pomagają budować zaufanie.
  3. Bezpieczne płatności: Preferuj bezpieczne metody płatności, takie jak przelewy bankowe, płatności przez zaufane systemy online (np. PayPal) lub płatności przy odbiorze. Unikaj gotówki, jeśli nie spotykasz się osobiście.
  4. Komunikacja przez platformę: Prowadź wszelką komunikację i transakcje przez platformę sprzedaży. Większość platform ma systemy monitorujące, które mogą pomóc w przypadku sporu.
  5. Spotkanie w bezpiecznym miejscu: Jeśli musisz spotkać się osobiście, aby dokonać sprzedaży, wybierz miejsce publiczne, takie jak kawiarnia lub centrum handlowe. Rozważ zabranie ze sobą przyjaciela.
  6. Ubezpieczenie i śledzenie wysyłki: Jeśli wysyłasz przedmiot, użyj usługi, która oferuje ubezpieczenie i możliwość śledzenia przesyłki. To zabezpieczy cię w przypadku zagubienia lub uszkodzenia przedmiotu.
  7. Poznaj swojego kupującego: Sprawdź profile kupujących, ich opinie i historię transakcji, jeśli jest dostępna. To może dać ci lepsze wyobrażenie o osobie, z którą robisz interesy.
  8. Zachowaj ostrożność z danymi osobowymi: Nie udostępniaj niepotrzebnie swoich danych osobowych, takich jak adres domowy czy numer konta bankowego, do czasu, aż będziesz pewien transakcji. Nie podawaj numeru karty płatniczej, nie przekazuj kodów BLIK.

Pamiętając o tych zasadach, możesz zminimalizować ryzyko i sprzedawać używane przedmioty online z większym poczuciem bezpieczeństwa.

5 komentarzy

  1. ja też za każdym przelewem loguje się żeby doszedł xD

  2. Jolopstwo powiatowe nadal nabijane w butelkę, brawoooo
    Cdn….

  3. Znowu sprzedaż jakiegoś badziewka i link do płatności?????

  4. POdwiązać jajniki

Dodaj komentarz

Z kraju