Środa, 01 maja 202401/05/2024
690 680 960
690 680 960

Burze zmierzają nad woj. lubelskie od zachodu. Zagrożeniem okażą się głównie wyładowania atmosferyczne

W nocy z czwartku na piątek w regionie możliwe są burze. Nie będą to groźne zjawiska pogodowe, ale zagrożeniem okażą się wyładowania atmosferyczne, które mogą nieść ryzyko lokalnych pożarów.

Przez kilka ostatnich dni pogodę w Polsce kształtował niż o imieniu Zelda, który umiejscowił się w pobliżu Polski. Jednak w drugiej części tygodnia odsuwał się coraz bardziej na wschód od naszego kraju w kierunku Rosji. Dlatego też rozpoczął się napływ cieplejszego powietrza z zachodu.

Spowodowało to uaktywnienie cyrkulacji atlantyckiej i wzrost dynamiki w pogodzie. Wczoraj i w czwartek zaznaczyło się w kraju krótkotrwałe ocieplenie, które ma związek z napływem cieplejszej masy polarno morskiej. Powietrze te jest dziś wypierane na wschód i południowy-wschód przez front atmosferyczny. Aczkolwiek w czwartek front zaznaczył swój wpływ w dzielnicach południowych, gdzie pojawiły się burze.

Zjawiska burzowe możliwe są także w nocy z czwartku na piątek. Tuż za frontem chłodnym ma napływać chłodniejsza, świeża polarno-morska masa powietrza, która zalegać ma przez kilka najbliższych dni. Weekend będzie chłodniejszy i z opadami, a nawet lokalnymi burzami. Przyszły tydzień przyniesie wzrost temperatury i szanse na upały.

Opady konwekcyjne i burze tworzą się nad Polską w strefie frontu atmosferycznego. Inicjacji konwekcji sprzyja również rozwój fali na froncie, która urośnie do postaci niewielkiego niżu. Chmury kłębiasto-deszczowe mają być wbudowane w większe struktury opadów ciągłych przemieszczających się z zachodu na wschód ze znaczną prędkością. Akumulacja opadów może sięgać 15-20 mm, punktowo do 25 mm. Porywy wiatru nie będą przekraczać 60 km/h. Aktywność pod kątem wyładowań ma być niska i umiarkowana.

Burze najpierw pojawią się na zachodzie regionu, czyli w powiatach na linii Wisły i tam też powinny być najsilniejsze. Nasuną się najpewniej znad Ziemi Świętokrzyskiej. Nie będą to groźne burze, a podstawowym zagrożeniem okażą się wyładowania atmosferyczne, które mogą nieść ryzyko lokalnych pożarów. Następnie burze mogą dotrzeć do centrum regionu. Najpóźniej do wschodnich powiatów. Burze mogą utrzymać się miejscami do godzin porannych w piątek.

Prawdopodobieństwo burz ocenia się na 90% w woj. lubelskim.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i lokalnych burz

(fot. lublin112.pl)

11 komentarzy

  1. Niech Piorun jasny porazi wszystkich, którzy głosowali na komunistów z PIS-u i PO. Dzięki nim Polska leży w ruinie gospodarczej!

  2. Dziadek ze Slamsowa

    U nie na „slasowie”, grzmiało ja cholera, a błyskało jeszcze mocniej, ale nie dziwota, że żaden piorun we mnie nie trafił.
    Bowiem powiadam Wam zaprawdę… Bog swoje lata ma, może ciut nie dowidzi…
    A może ciągle łudzi i liczy, że może się poprawię… 😆

  3. Wieśniaczka w gumofilcach na szpileczkach

    Mój mąż obudził się w nocy o zaniepokoił się grzmotami, ale uspokoiłam go mówiąc: „Spokojnie to pewnie rakiety we Lwowie”. 😆

Z kraju