Poniedziałek, 29 kwietnia 202429/04/2024
690 680 960
690 680 960

Burze możliwe w niedzielę w woj. lubelskim. Widać na horyzoncie silniejsze zjawiska burzowe

Niedziela przyniesie w dzień zachmurzenie umiarkowane, jednak w drugiej części okresami wzrastające do dużego. Gdzieniegdzie wystąpią przelotne opady deszczu i słabe, punktowe burze.

W niedzielę Polska jest w zasięgu układu wysokiego ciśnienia z centrum nad południowo-zachodnią częścią naszego kraju, przynosząc pogodną i słoneczną aurę w wielu regionach. Co więcej w polu przyziemnym zaznaczy się słabogradientowe pole podwyższonego ciśnienia. Natomiast w środkowej i górnej troposferze występuje górna zatoka niżowa na wschodzie, północnym-wschodzie. Na skutek dziennego nagrzania podłoża wzrośnie w kolejnych godzinach niestabilność powietrza. Stromy pionowy gradient temperatury pomiędzy dolną a środkową troposferą, skutkować ma formowaniem się chmur burzowych cumulonimbus wewnątrzmasy, zatem bez współudziału frontów atmosferycznych. Jedynie na skalę synoptyczną wspomaganie zapewnić może górna zatoka niżowa w polu geopotencjału. Ośrodki burzowe okażą się dziś przeważnie krótkotrwałe i słabe. Nie spodziewamy się dużej aktywności elektrycznej. Dominować mają pojedyncze komórki burzowe i niewielkie struktury wielokomórkowe.

Pogoda w niedzielę, lokalne burze

Niedziela przyniesie w dzień zachmurzenie umiarkowane, jednak w drugiej części okresami wzrastające do dużego. Gdzieniegdzie pojawią się przelotne opady deszczu i słabe burze. Wysokość opadów w burzach do 10-15 mm, punktowo drobny grad. Temperatura maksymalna wyniesie od 23°C do 26°C. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany, z kierunków północnych. W czasie burz porywy do 60 km/h.

Prognozy numeryczne wskazują, że dziś burze prawdopodobne są po południu na wschodzie kraju. Na skutek dziennego nagrzania powierzchni ziemi przy jednoczesnej obecności górnej zatoki skutkować będzie niestabilność troposfery i rozwój głębokiej konwekcji. Prognozowane są izolowane, wewnątrzmasowe burze z opadami deszczu 10-15 mm, drobnym gradem oraz porywami wiatru do 60 km/h. Komórki burzowe będą przemieszczać się z północy na południe, południowy wschód. Mają być to znacznie słabsze burze niż piątkowe. Zagrożenie dla zdrowia, życia i mienia stanowić mogą lokalnie wyładowania doziemne.

Noc z deszczem i zanikającymi burzami

Podczas nadchodzącej nocy zachmurzenie małe i umiarkowane, początkowo lokalnie duże i opady deszczu oraz zanikające szybko burze. W najchłodniejszej części nocy od 13°C do 15°C. Wiatr słaby, zmienny z przewagą północno-zachodniego. Poniedziałek przyniesie zachmurzenie małe i umiarkowane, po południu okresami duże i miejscami słabe opady deszczu. W najcieplejszym momencie dnia od 25°C do 27°C. Wiatr okaże się słaby, z kierunków zachodnich.

Natomiast w nocy z poniedziałku na wtorek prognozowane jest zachmurzenie małe i umiarkowane. Jednak po północy wzrastające do dużego z przelotnymi opadami deszczu. Ponadto na zachodzie regionu możliwe burze. Suma opadów w burzach do około 10 mm. W najchłodniejszej części nocy od 14°C do 17°C. Wiatr będzie słaby, południowy i południowo-zachodni. W czasie burz wiatr porywisty.

Wtorek zapowiada się z silniejszymi burzami, ale o tym napiszemy w kolejnych dniach, gdy prognozy numeryczne się ustabilizują.

Prognozy pogody dla Polski

Położenie opadów i lokalnych burz

(fot. Arkadiusz Wójtowicz)

38 komentarzy

  1. Zamość, Hrubieszów, Tomaszów Lubelski slonecznie bardzo malo chmur gdzie te burze?!

    • Np. powiat bialski

      • Ani jednego wyladowania w bialskim, prosze o dowod……

      • Jak na „region” to precyzyjnie powiedziane, Drobne 300 kilometrów różnicy. Precyzja godna 21 wieku 😆

        • Wystarczy przeczytać tekst ze zrozumieniem. Było wskazane wschód regionu. Powiat bialski m.in.właśnie tam się znajduje…
          Wyładowania – dane archiwalne – https://awiacja.imgw.pl/en/radar-maps/

          • Ależ wiem ! Za światłą podpowiedzią redakcji „naumiałem” się zaglądać na wskazywane strony. Chodzi mi tylko o to uporczywe trzymanie się „regionu”. Mamy XXI wiek (słownie: dwudziesty pierwszy). mozna by precyzyjniej, nie z dokładnością do 200-300 kilometrów.

            • Poważnie? A gdzie jest z dokładnością do 300 km? Chyba coś nie za bardzo odległości się Panu zgadzają. Powiat bialski 100 km od Lublina, teks posiadał w skazanie – wschód regionu. Poza tym burze to zjawiska lokalne, to wiedza z geografii poziom szkoły podstawowej. Jeszcze na świecie nie ma narzędzi, żeby wskazały Panu miejsce wystąpienia burzy do 10 km2 miejsca Pana zamieszkania.

              • Przyznaję rację. Jeśli obszar między Brześciem w Białorusi, a Równem w Ukrainie uznać za nasz region to prognoza jest precyzyjna. Tak czy siak, w Lublinie nie zagrzmi. 😆

                • Te burze znad Równego, jak zorientują się, że w Donbasie strzelają to zawrócą w kierunku Polski.
                  Wtedy mooże i w Lublinie zagrzmi. Bać się czy nie bać, oto jest pytanie.

                  • Jak zagłosujesz na pis na jesień,to jeszcze pod koniec roku powiat bialski,włodawski i parczewski będzie u kolegów na Białorusi,już od jakiegoś czasu na CB słychać tam tylko kolegów z reżimu. Może radzyński jeszcze z pół roku się utrzyma

  2. Ignacy Informacy

    Uczmy się rozróżniać grzmoty pochodzące od samej Bozi, od grzmotów dochodzących z pośród „papierzaków” w Starym Gaju.

  3. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Chichot Losu

    Przed chwilą zajrzałem na radar burz i nie mam dobrych wiadomości. Region nam się znacznie powiększył, teraz błyska na Litwie w okolicach Wilna i w Odessie.

    • Słabo coś tam szmaowny Pan patrzy…. bo burza nieopodal Lublina…

      • Ja obcakrajowca być tzw. innostranna

        To Łukaszenko, zamiast rakiety, czy chociażby balonu, burzę nam podesłał.
        Może to i dobrze bo ani wojsko, ani policja nie musiały nic szukać.

  4. Ja obcakrajowca być tzw. innostranna

    PILNE !!! Wypaczyłem !!!
    Od Ryk w kierunku na Lublin zapier***la burza !!!

Dodaj komentarz

Z kraju